To pierwszy raz, kiedy na okładce gości nie tylko samochód! O co chodzi w zestawieniu auta i motocykla?
Volkswagen przyspieszył lifting ID.3 EV - pojawiły się poprawione multimedia, wygląd i wyposażenie.
Volkswagen ID.3 przeszedł przyspieszony lifting, gdyż “druga generacja” tego modelu debiutuje 12 miesięcy wcześniej niż pierwotnie planowano. Kompaktowy hatchback z napędem elektrycznym jest kluczowym modelem grupy VAG, pierwszym zbudowanym na nowej platformie MEB dedykowanej bezemisyjnym napędom. ID.3 bardzo dobrze się zapowiadał, lecz wkrótce po premierze zebrał sporo krytyki w związku ze skomplikowanymi multimediami i kiepskim wykończeniem wnętrza. Wprowadzone modyfikacje mają poprawić notowania kompaktowego Volkswagena wśród klientów i dziennikarzy.
Podstawowe założenia ID.3 się nie zmieniły. Nadal ma on jeden silnik o mocy 204 KM (moment obrotowy 310 Nm) umieszczony na tylnej osi i jednostopniową przekładnię. Klienci mogą wybrać preferowaną pojemność baterii - mniejsza ma 58 kWh, a większa 77 kWh. Trzeci, bazowy wariant, nadal jest w przygotowaniu. Z mniejszą baterią ID.3 przyspiesza do 100 km/h w 7,3 s, z większą w 7,9 s - różnica wynika z masy własnej ogniw.
Volkswagen jeszcze nie podał jaką masę ma ID.3 po liftingu, ale dotychczasowy model z baterią 77 kWh przekraczał 1860 kg, więc nie miał nic wspólnego z lekkością. Zasięg podawany przez producenta wcale nie wypada źle na tle konkurencji. Podstawowy model potrafi pokonać do 426 km na jednym ładowaniu, ten z większą baterią teoretycznie aż 536 km. Maksymalna moc ładowania różni się w zależności od wybranego poziomu baterii. Mniejsza przyjmuje do 120 kW, większa aż 170 kW. Topowy ID.3 może naładować się od 5 do 80 procent w około 30 minut.
Aranżacja podwozia i zawieszenia pozostała bez zmian. Ogniwa zgrupowano w płaską “paczkę” w podłodze między osiami, a za tłumienie odpowiadają standardowe rozwiązania - kolumny MacPhersona z przodu i układ wielowahaczowy z tyłu. W przeciwieństwie do technicznego bliźniaka - Cupry Born - nie można do ID.3 zamówić adaptacyjnych amortyzatorów, a przy tylnej osi nadal montowane są hamulce bębnowe.
Na razie wszystko po staremu, ale nowości zaczynają się od tego co widzisz, czujesz i dotykasz. Być może nie od razu to zauważysz, ale przedni pas przeszedł zmiany polegające na zmniejszeniu bocznych sekcji dolnego wlotu powietrza, co od razu wygładza cały zderzak. Właśnie tak będą się prezentowały wszystkie nowe Volkswageny z napędem elektrycznym. Usunięto także wytłoczenia z motywem ośmiokąta znane z pierwszego ID.3. Oświetlenie właściwie pozostało takie samo, ale usunięto pomalowaną na czarno sekcję maski, która powodowała złudzenie optyczne, że maska jest krótsza niż w rzeczywistości. Ogólnie widać, że nadwozie odświeżonego modelu jest bardziej gładkie, proste i eleganckie, a w połączeniu z nowymi opcjami kolorystycznymi Volkswagen powinien uzyskać świeżość, na której zależało projektantom.
Zdecydowanie więcej zmieniło się we wnętrzu. Producent skupił się na podniesieniu jakości materiałów, co powinno pomóc w ogólnym odbiorze auta. Oprócz lepszych plastików kokpit ID.3 zyskał sztuczny szew biegnący przez dolną część deski rozdzielczej, a boczki drzwi i górną część deski pokryto miękkim i przyjemnym w dotyku tworzywem.
Producent zajął się także multimediami i zaaplikował do ID.3 12-calowy ekran dotykowy znany już z innych modeli. Ekran jest zintegrowany z nową ramką, w której podświetlono suwaki głośności i temperatury - obsługa tych elementów była często krytykowana.
Przyspieszony lifting Volkswagena ID.3 nie jest szczególnie obszerny, ale dotyka najbardziej palących problemów na jakie cierpiał poprzednik, dlatego ogólna atrakcyjność elektrycznego VW na tle rywali powinna wzrosnąć. Tym bardziej, że będzie to pierwsze auto niemieckiego koncernu, do którego będą montowane samodzielnie stworzone baterie. Ich produkcja odbywa się w szwedzkiej fabryce, a jednostką współpracującą jest w tym przypadku firma Northvolt. Później akumulatory będą produkowane także w podobnych zakładach w Niemczech i Hiszpanii. Dokładne cenniki odświeżonego ID.3 nie zostały podane, ale należy się spodziewać ceny bazowego modelu przekraczającej 200 tys. zł. Wciąż oferowany model mieści się w widełkach 199-254 tysiące złotych w zależności od wersji.
To pierwszy raz, kiedy na okładce gości nie tylko samochód! O co chodzi w zestawieniu auta i motocykla?
Zapraszamy w okolice Gór Świętokrzyskich, jednego z najstarszych pasm górskich w Europie.
Był F1, P1 i teraz jest… W1. Zadaniem nowego McLarena jest rywalizacja z hipersamochodem Ferrari.
Maro Engel raz jeszcze zasiadł za kierownicą hypercara AMG z silnikiem F1 i ustanowił czas 6:29,09.
Zbudowany przez Calluma drogowy Jaguar C-X75 jest ilustracją niewykorzystanego potencjału tego auta.
Fundusz CYVN Holdings z Abu Zabi chce przejąć dział samochodów drogowych McLarena.
Lekka, purystyczna Carrera T 992.2 może być najciekawszą wersją w dolnej części gamy Porsche 911.
Elektryczny crossover 600e jest modelem inspirowanym barwną wyścigową historią marki Abarth.
Andreas Preuninger wyjaśnia dlaczego był przeciwny hybrydyzacji Porsche 911 GT3.
Mercedes-AMG GT z dopiskiem Pro jest drogi, ale wprowadzone w nim zmiany docenisz na torze.
RN24 nie przypomina aut drogowych, ale jego technologia może trafić do sportowych modeli Hyundaia.
Koniec, czyli początek nowych możliwości. Partnerem artykułu jest marka Continental
Najnowszy Continental GT rozpoczyna erę plug-in w Bentleyu. Czy to nadal wzorowy Gran Tourer?
Wywiad z Rafałem Kulą, Prezesem i Współzałożycielem NOHO Investment
Plus Six Pinnacle to ostatni klasyczny, mocny Morgan przed przyszłorocznym debiutem następcy.
Krótko po debiucie Mini JCW Electric producent pokazał również spalinową wersję swojego hot hatcha.