Zamów najnowsze wydanie magazynu EVO
Już dziś możesz zamówić nowy numer lub prenumeratę magazynu EVO. Magazyn jest również dostępny w najlepszych salonach prasowych.
Volkswagen przyspieszył lifting ID.3 EV - pojawiły się poprawione multimedia, wygląd i wyposażenie.
Volkswagen ID.3 przeszedł przyspieszony lifting, gdyż “druga generacja” tego modelu debiutuje 12 miesięcy wcześniej niż pierwotnie planowano. Kompaktowy hatchback z napędem elektrycznym jest kluczowym modelem grupy VAG, pierwszym zbudowanym na nowej platformie MEB dedykowanej bezemisyjnym napędom. ID.3 bardzo dobrze się zapowiadał, lecz wkrótce po premierze zebrał sporo krytyki w związku ze skomplikowanymi multimediami i kiepskim wykończeniem wnętrza. Wprowadzone modyfikacje mają poprawić notowania kompaktowego Volkswagena wśród klientów i dziennikarzy.
Podstawowe założenia ID.3 się nie zmieniły. Nadal ma on jeden silnik o mocy 204 KM (moment obrotowy 310 Nm) umieszczony na tylnej osi i jednostopniową przekładnię. Klienci mogą wybrać preferowaną pojemność baterii - mniejsza ma 58 kWh, a większa 77 kWh. Trzeci, bazowy wariant, nadal jest w przygotowaniu. Z mniejszą baterią ID.3 przyspiesza do 100 km/h w 7,3 s, z większą w 7,9 s - różnica wynika z masy własnej ogniw.
Volkswagen jeszcze nie podał jaką masę ma ID.3 po liftingu, ale dotychczasowy model z baterią 77 kWh przekraczał 1860 kg, więc nie miał nic wspólnego z lekkością. Zasięg podawany przez producenta wcale nie wypada źle na tle konkurencji. Podstawowy model potrafi pokonać do 426 km na jednym ładowaniu, ten z większą baterią teoretycznie aż 536 km. Maksymalna moc ładowania różni się w zależności od wybranego poziomu baterii. Mniejsza przyjmuje do 120 kW, większa aż 170 kW. Topowy ID.3 może naładować się od 5 do 80 procent w około 30 minut.
Aranżacja podwozia i zawieszenia pozostała bez zmian. Ogniwa zgrupowano w płaską “paczkę” w podłodze między osiami, a za tłumienie odpowiadają standardowe rozwiązania - kolumny MacPhersona z przodu i układ wielowahaczowy z tyłu. W przeciwieństwie do technicznego bliźniaka - Cupry Born - nie można do ID.3 zamówić adaptacyjnych amortyzatorów, a przy tylnej osi nadal montowane są hamulce bębnowe.
Na razie wszystko po staremu, ale nowości zaczynają się od tego co widzisz, czujesz i dotykasz. Być może nie od razu to zauważysz, ale przedni pas przeszedł zmiany polegające na zmniejszeniu bocznych sekcji dolnego wlotu powietrza, co od razu wygładza cały zderzak. Właśnie tak będą się prezentowały wszystkie nowe Volkswageny z napędem elektrycznym. Usunięto także wytłoczenia z motywem ośmiokąta znane z pierwszego ID.3. Oświetlenie właściwie pozostało takie samo, ale usunięto pomalowaną na czarno sekcję maski, która powodowała złudzenie optyczne, że maska jest krótsza niż w rzeczywistości. Ogólnie widać, że nadwozie odświeżonego modelu jest bardziej gładkie, proste i eleganckie, a w połączeniu z nowymi opcjami kolorystycznymi Volkswagen powinien uzyskać świeżość, na której zależało projektantom.
Zdecydowanie więcej zmieniło się we wnętrzu. Producent skupił się na podniesieniu jakości materiałów, co powinno pomóc w ogólnym odbiorze auta. Oprócz lepszych plastików kokpit ID.3 zyskał sztuczny szew biegnący przez dolną część deski rozdzielczej, a boczki drzwi i górną część deski pokryto miękkim i przyjemnym w dotyku tworzywem.
Producent zajął się także multimediami i zaaplikował do ID.3 12-calowy ekran dotykowy znany już z innych modeli. Ekran jest zintegrowany z nową ramką, w której podświetlono suwaki głośności i temperatury - obsługa tych elementów była często krytykowana.
Przyspieszony lifting Volkswagena ID.3 nie jest szczególnie obszerny, ale dotyka najbardziej palących problemów na jakie cierpiał poprzednik, dlatego ogólna atrakcyjność elektrycznego VW na tle rywali powinna wzrosnąć. Tym bardziej, że będzie to pierwsze auto niemieckiego koncernu, do którego będą montowane samodzielnie stworzone baterie. Ich produkcja odbywa się w szwedzkiej fabryce, a jednostką współpracującą jest w tym przypadku firma Northvolt. Później akumulatory będą produkowane także w podobnych zakładach w Niemczech i Hiszpanii. Dokładne cenniki odświeżonego ID.3 nie zostały podane, ale należy się spodziewać ceny bazowego modelu przekraczającej 200 tys. zł. Wciąż oferowany model mieści się w widełkach 199-254 tysiące złotych w zależności od wersji.
Już dziś możesz zamówić nowy numer lub prenumeratę magazynu EVO. Magazyn jest również dostępny w najlepszych salonach prasowych.
Jedyne w swoim rodzaju Bugatti Chiron Profilée stało się najdroższym nowym samochodem w historii.
V12 to moc, dźwięk i prestiż. Sprawdzamy które marki są wciąż wierne dwunastocylindrowym silnikom.
Giulia SWB Zagato to unikalny projekt Alfy Romeo stworzony na 100-lecie współpracy obu marek.
Według najnowszych informacji od Forda nowy Mustang w najmocniejszej wersji przekroczy 500 KM.
Obecny model Porsche 911 GT3 jeszcze nie zdążył się znudzić, a w przygotowaniu już jest następca.
Następca Aston Martina DB11 przechodzi szereg testów na Północnej Pętli. Premiera za kilka miesięcy.
Motocykl stworzony dla ludzi kochających podróże, wyprawy, którzy chcą odkrywać świat z siodła motocykla.
Hipercar Adriana Neweya jest gotowy. Czy to najlepszy wóz jaki kiedykolwiek dostał legalne tablice?
Fani rajdowej Grupy B mogą za odpowiednią kwotą nabyć legendę - odtworzonego Rovera Metro 6R4.
Specjaliści od Porsche z Oxfordshire zaprezentowali kolejne doskonałe 911 oparte o generację 964.
Silnik V8 HEMI powoli wychodzi z oferty, dlatego nowy Dodge Demon prezentuje na co go jeszcze stać.
Wraith w limitowanej wersji Black Arrow jest ostatnim coupe Rolls-Royce’a z motorem V12.
Limitowany Polestar 2 BST 230 nawiązuje wyglądem i wyposażeniem do pierwotnego modelu BST 270.
Materiałowy dach powraca do przedniosilnikowego Ferrari po raz pierwszy od 1969 r. Oto Roma Spider.
Koncern Volkswagena ma plan wprowadzenia na rynek taniego, dostępnego, elektrycznego hatchbacka.
W ramach standardowego liftingu Mercedesy GLA35 i GLB35 zyskały między innymi moduły mild hybrid.