Motocykl i rower Ducati oraz Lamborghini Huracán Sterrato na okładce szesnastego wydania EVO mówią, że wiosna jest za rogiem!
Podkręcony silnik Hondy i zaawansowana aerodynamika mają uczynić z Atoma wyjątkową maszynę na tor.
Nigdy nie narzekaliśmy na Atoma 4 z powodu braku szybkości, ale Ariel wykorzystał wszystkie swoje talenty, aby stworzyć najmocniejszą wersję tego auta od czasu dobrze znanego Atoma 500 z silnikiem V8. Zbudowany z myślą o użytku na torze Atom 4R ma doprowadzony do skrajności silnik Hondy, dedykowane zawieszenie i zwyczajową dla tego auta ramę ze stalowych rur. Szczególnie użyteczna na torze ma być opracowana specjalnie dla tego samochodu aerodynamika.
Kosztujący w Wielkiej Brytanii poniżej 70 000 funtów (364 tys. zł) Atom 4R otrzymał nowy dolot powietrza do turbodoładowanego 2-litrowego silnika z Hondy Civic Type R. Parametry to 400 KM i 500 Nm, czyli uzyskano wzrost o około 25%. Było to możliwe dzięki poprawkom układu chłodzenia, w tym intercoolera ukrytego w bocznych sekcjach Atoma. Podobnie jak normalny Atom 4, wersja 4R ma przełącznik mapowania silnika dający kierowcy możliwość zmiany poziomu mocy z kabiny.
Dla zmaksymalizowania osiągów Ariel sięgnął po pneumatyczną skrzynię biegów Quaife nie wymagającą wciskania sprzęgła przy zmianach w górę na pełnej prędkości. Są także automatyczne międzygazy podczas redukcji i niesamowita szybkość samych zmian - kierowca może zredukować o 5 biegów w mniej niż sekundę.
Opcjonalny pakiet aerodynamiczny opracowany przy użyciu CFD (obliczeniowej dynamiki płynów) zwiększa siłę docisku na obu osiach, zachowując jednocześnie równowagę aerodynamiczną przy dużych prędkościach. Dodatki te mają niewielki wpływ na opór powietrza (i prawdopodobnie na wagę), ale szalone osiągi Atoma pozostają takie same: sprint 0-100 km/h trwa zaledwie 2,7 sekundy, a prędkość maksymalna wynosi 273 km/h. Przy tak dużej mocy i momencie obrotowym wysyłanym na tylne opony, przyspieszenie Atoma ze startu zatrzymanego jest w dużej mierze ograniczone przez przyczepność, a pełny efekt modyfikacji silnika Hondy będzie lepiej odczuwalny przy wyższych prędkościach.
Garść części z włókna węglowego - w tym maska, airbox, osłony świateł i błotniki - obniża masę, podczas gdy karbonowo-ceramiczne czterotłoczkowe hamulce AP Racing i karbonowe koła pozwalają zaoszczędzić łącznie 26 kg masy nieresorowanej. Zoptymalizowane pod kątem aerodynamiki wahacze i aluminiowe kolumny zawieszenia 4R są lżejsze niż standardowe elementy, a nabywcy mogą wybrać pomiędzy drogowymi i torowymi ustawieniami kolumn zawieszenia. Przy każdym kole pracują amortyzatory Ohlins TTX36 zoptymalizowane pod kątem charakterystyki modelu 4R.
Ariel Atom to samochód o surowym, spartańskim charakterze, ale to nie znaczy, że jest pozbawiony najnowszych osiągnięć techniki. Do dyspozycji kierowcy jest m.in. funkcja launch control, kontrola trakcji z kilkoma poziomami czułości, 12-stopniowy system ABS, a także czujnik służący mierzeniu czasów na torze wraz z kamerami pokładowymi. Jest nawet kamera cofania wyświetlająca obraz na cyfrowych zegarach w momencie wrzucenia wstecznego.
Motocykl i rower Ducati oraz Lamborghini Huracán Sterrato na okładce szesnastego wydania EVO mówią, że wiosna jest za rogiem!
Niekończące się magiczne lasy, dzika przyroda, puste drogi, miejsca, do których nie dotarła cywilizacja - czas na weekendowy wypad samochodem!
Nowa linia na sezon 2025 ponownie przesuwa granice zarówno pod względem technologii, jak i emocji
Myślisz o wyposażeniu swojego samochodu sportowego w komplet najlepszych opon?
Ferrari 296 Speciale o mocy 880 KM wypełnia lukę po 488 Pista, a na torze jest szybsze od LaFerrari.
Sprawdź, jak w jeden dzień odwiedzić ikony Europy, nie wyjeżdżając z kraju! Niezwykła podróż po Pałukach.
To nie tylko ewolucja flagowego modelu, ale też odpowiedź na dynamiczne zmiany w świecie motoryzacji
Tak mógłby wyglądać Defender Octa gdyby powstał 25 lat temu - oto najnowszy “klasyk” od Land Rovera.
Z mocą ponad 850 KM nowe Ferrari 296 VS będzie jedną z najgorętszych premier 2025 roku.
Brabus opracował własną wersję flagowej klasy E od AMG, ale pod maską nadal spoczywa R6, nie V8.
Nowe 911 od Porsche Heritage, na swoje szczęście lub nieszczęście, inspirowane jest latami 70. i 80.
Ferrari zaprezentuje swoje pierwsze EV jeszcze w tym roku, a jego nazwa to po prostu Elettrica.
Nowe elektryczne Renault 5 Turbo 3E kosztuje tyle co używane supersamochody Ferrari czy McLarena.
Odświeżony model zastępuje kilka pozycji w ofercie Audi. Czy będzie to sukces?
Nowe Porsche 911 GT3 992.2 ustanowiło rekord okrążenia Nürburgringu wśród aut ze skrzynią ręczną.
W drodze do przebicia bariery 500 km/h teksański Hennessey prezentuje kolejne wcielenie Venoma F5.