Zamów najnowsze wydanie magazynu EVO
Już dziś możesz zamówić nowy numer lub prenumeratę magazynu EVO. Magazyn jest również dostępny w najlepszych salonach prasowych.
Specjaliści od napędów wodorowych łączą siły z BAC w celu stworzenia napędu do samochodu sportowego neutralnego dla środowiska.
Viritech, innowator w dziedzinie wodorowych układów napędowych, nawiązał współpracę z brytyjską firmą produkującą samochody sportowe BAC przy opracowywaniu wysokowydajnych, niskoemisyjnych układów napędowych do użytku w samochodach sportowych, począwszy od BAC Mono.
Partnerstwo stanowiło podstawę udanego wniosku o dotację finansową z Biura Pojazdów Zeroemisyjnych (Office for Zero Emissions Vehicles), poprzez sieć pojazdów niszowych (Niche Vehicle Network), wspieraną przez Innovate UK. Pieniądze zostaną przeznaczone na stworzenie nowej generacji napędów wodorowych przeznaczonych dla niskoseryjnych zastosowań w branży motoryzacyjnej, chociażby dla takich firm jak BAC, która produkuje wysoko wyspecjalizowane samochody o wysokich osiągach. To daje szansa małym producentom niszowych aut szansą na dalsze funkcjonowanie po roku 2030, gdy np. w Wielkiej Brytanii nie będzie już można zarejestrować samochodu o tradycyjnym silniku.
Doświadczenie Viritecha w technologii hybrydowej już teraz obejmuje zastosowania nie tylko w motoryzacji, ale też w transporcie morskim i kosmonautyce. Kompetencje firmy obejmują tworzenie wszystkich elementów ogniw wodorowych, w tym specjalistyczne jednostki zarządzania energią H2, zbiorniki ciśnieniowe i lekkie zasobniki energii.
Dyrektor Techniczny Viritech Matt Faulks mówi: „Współpraca z BAC przy tym ekscytującym wyzwaniu to doskonałe partnerstwo. Łączy nas pasja do innowacji motoryzacyjnych i opracowywania pojazdów o wysokich osiągach, a także zaangażowanie w zapewnienie wszystkim podmiotom w branży, od niszowych po masowe, tętniącej życiem przyszłości o zerowej emisji.”
To właśnie niskoemisyjność i nastawienie na lekkość konstrukcji w tworzeniu napędów wodorowych są czynnikami, które synchronizują się z motoryzacyjnym DNA formy BAC obejmującym zaangażowanie kierowcy i bezkompromisowe osiągi. Projekt będzie oparty o samochód BAC Mono, a doświadczenie będzie polegało na próbie zachowania w aucie czynnika zaangażowania kierowcy przy jednoczesnym zmniejszeniu masy i zachowaniu delikatnej równowagi elementów pakietu technicznego samochodu sportowego.
Neill Briggs, współzałożyciel BAC i dyrektor ds. rozwoju produktów, powiedział: „Jesteśmy zachwyceni współpracą z Viritech i ich przełomowym podejściem do FCEV. Technologia zawsze była na czele naszego rozwoju i nadal jesteśmy zaangażowani w odkrywanie nowych innowacji motoryzacyjnych we wszystkim, co robimy. Paliwa alternatywne, wraz z lekkimi metodami konstrukcyjnymi, znacznie zmniejszają emisję spalin w pojazdach bez uszczerbku dla zaangażowania kierowcy, czyli czegoś, co staramy się zachować w firmie BAC.”
Silniki spalinowe są u kresu swojego istnienia, a nie istnieją żadne przepisy pozwalające niszowym producentom dalej je produkować w małych ilościach po roku 2030, więc tego typu kooperacja będzie kluczowa dla przyszłej działalności producentów samochodów małoseryjnych. Tak jak Cosworth był dla Forda dostawcą układów napędowych w drugiej połowie XX w., tak teraz takie firmy jak Viritech mogą być przyszłością producentów aut.
Już dziś możesz zamówić nowy numer lub prenumeratę magazynu EVO. Magazyn jest również dostępny w najlepszych salonach prasowych.
Mariusz Miękoś pokonuje Grzegorza Grzybowskiego w pierwszym wyścigu sezonu 2023 Wyścigowych Samochodowych Polski.
Nevera ma 1914 KM i mimo napędu elektrycznego zaliczamy go do czołówki "prawdziwych" samochodów.
Najbardziej ekstremalne Lamborghini Huracán okazuje się najbardziej użyteczne i sprawia dużo frajdy.
Otwieramy sezon razem z najwspanialszymi kąskami nieprzeciętnej motoryzacji.
Z okazji okrągłej rocznicy założenia firmy słynna tarcza Porsche otrzymała nowy design.
Golf R stał się mocniejszy niż kiedykolwiek - nowa limitowana do 333 sztuk wersja ma równo 333 KM.
Włoski startup chce wypuścić dwa nowe modele EV. Jeden z nich będzie konkurował z Porsche Taycan.
Dział SVO stworzył szybszą i bardziej muskularną wersję Range Rovera Sport z motorem V8.
Porsche przygotowuje lekką, ekstremalną pochodną GT3 Touring inspirowaną dawnym modelem 911 ST.
Mariusz Miękoś pokonuje Grzegorza Grzybowskiego w pierwszym wyścigu sezonu 2023 Wyścigowych Samochodowych Polski.
Od dekad nie ma konkurencji i jest synonimem braku konieczności udowadniania czegokolwiek. Od teraz - z nienachalną personalizacją.
Od sezonu 2026 zielone bolidy Aston Martina będą wyposażone w kompletne układy napędowe Hondy.
Ledwo poznaliśmy nowe BMW M2, a już w fazie testów jest jego wersja rozwojowa CS.
Do walki z Bentleyem i Ferrari Aston Martin wystawia nowy model DB12 o mocy 680 KM.
Po 50 latach produkcji Caterham Seven wkracza w zupełnie nieznany sobie obszar bezemisyjnego napędu.
Nowa seria 5 ma bliźniaka w postaci elektrycznej limuzyny i5 M60, której moc przekracza 600 KM.