Zamów czwarte wydanie magazynu EVO
Już dziś możesz zamówić nowy numer lub prenumeratę magazynu EVO. Magazyn jest również dostępny w najlepszych salonach prasowych.
Specjaliści od napędów wodorowych łączą siły z BAC w celu stworzenia napędu do samochodu sportowego neutralnego dla środowiska.
Viritech, innowator w dziedzinie wodorowych układów napędowych, nawiązał współpracę z brytyjską firmą produkującą samochody sportowe BAC przy opracowywaniu wysokowydajnych, niskoemisyjnych układów napędowych do użytku w samochodach sportowych, począwszy od BAC Mono.
Partnerstwo stanowiło podstawę udanego wniosku o dotację finansową z Biura Pojazdów Zeroemisyjnych (Office for Zero Emissions Vehicles), poprzez sieć pojazdów niszowych (Niche Vehicle Network), wspieraną przez Innovate UK. Pieniądze zostaną przeznaczone na stworzenie nowej generacji napędów wodorowych przeznaczonych dla niskoseryjnych zastosowań w branży motoryzacyjnej, chociażby dla takich firm jak BAC, która produkuje wysoko wyspecjalizowane samochody o wysokich osiągach. To daje szansa małym producentom niszowych aut szansą na dalsze funkcjonowanie po roku 2030, gdy np. w Wielkiej Brytanii nie będzie już można zarejestrować samochodu o tradycyjnym silniku.
Doświadczenie Viritecha w technologii hybrydowej już teraz obejmuje zastosowania nie tylko w motoryzacji, ale też w transporcie morskim i kosmonautyce. Kompetencje firmy obejmują tworzenie wszystkich elementów ogniw wodorowych, w tym specjalistyczne jednostki zarządzania energią H2, zbiorniki ciśnieniowe i lekkie zasobniki energii.
Dyrektor Techniczny Viritech Matt Faulks mówi: „Współpraca z BAC przy tym ekscytującym wyzwaniu to doskonałe partnerstwo. Łączy nas pasja do innowacji motoryzacyjnych i opracowywania pojazdów o wysokich osiągach, a także zaangażowanie w zapewnienie wszystkim podmiotom w branży, od niszowych po masowe, tętniącej życiem przyszłości o zerowej emisji.”
To właśnie niskoemisyjność i nastawienie na lekkość konstrukcji w tworzeniu napędów wodorowych są czynnikami, które synchronizują się z motoryzacyjnym DNA formy BAC obejmującym zaangażowanie kierowcy i bezkompromisowe osiągi. Projekt będzie oparty o samochód BAC Mono, a doświadczenie będzie polegało na próbie zachowania w aucie czynnika zaangażowania kierowcy przy jednoczesnym zmniejszeniu masy i zachowaniu delikatnej równowagi elementów pakietu technicznego samochodu sportowego.
Neill Briggs, współzałożyciel BAC i dyrektor ds. rozwoju produktów, powiedział: „Jesteśmy zachwyceni współpracą z Viritech i ich przełomowym podejściem do FCEV. Technologia zawsze była na czele naszego rozwoju i nadal jesteśmy zaangażowani w odkrywanie nowych innowacji motoryzacyjnych we wszystkim, co robimy. Paliwa alternatywne, wraz z lekkimi metodami konstrukcyjnymi, znacznie zmniejszają emisję spalin w pojazdach bez uszczerbku dla zaangażowania kierowcy, czyli czegoś, co staramy się zachować w firmie BAC.”
Silniki spalinowe są u kresu swojego istnienia, a nie istnieją żadne przepisy pozwalające niszowym producentom dalej je produkować w małych ilościach po roku 2030, więc tego typu kooperacja będzie kluczowa dla przyszłej działalności producentów samochodów małoseryjnych. Tak jak Cosworth był dla Forda dostawcą układów napędowych w drugiej połowie XX w., tak teraz takie firmy jak Viritech mogą być przyszłością producentów aut.
Już dziś możesz zamówić nowy numer lub prenumeratę magazynu EVO. Magazyn jest również dostępny w najlepszych salonach prasowych.
Jedyne w swoim rodzaju Bugatti Chiron Profilée stało się najdroższym nowym samochodem w historii.
V12 to moc, dźwięk i prestiż. Sprawdzamy które marki są wciąż wierne dwunastocylindrowym silnikom.
Giulia SWB Zagato to unikalny projekt Alfy Romeo stworzony na 100-lecie współpracy obu marek.
Według najnowszych informacji od Forda nowy Mustang w najmocniejszej wersji przekroczy 500 KM.
Okazuje się, że wciąż są na rynku samochody z dużymi motorami, które nie kosztują walizki pieniędzy.
Fani czekali na prawdziwe M3 Touring kilka dekad, ale czy warto go kupić? Odpowiedź brzmi: TAK!
Jedyne w swoim rodzaju Bugatti Chiron Profilée stało się najdroższym nowym samochodem w historii.
Średni model w gamie Range Rovera zyskał niezbędne aktualizacje technologii i kosmetykę zewnętrzną.
Wyścigowy Glickenhaus 007 właśnie zyskał wersję drogową przeznaczoną dla klientów indywidualnych.
Fastline kolejny raz dołącza do licytacji WOŚP, i jak zawsze na najwyższych obrotach.
Wersja specjalna GranTurismo PrimaSerie ma także uhonorować 75 lat produkcji dużych GT od Maserati.
Podwozie Caymana GT4 RS posłużyło do stworzenia współczesnej interpretacji klasycznego Porsche 356.
Najnowsza Kia EV6 to duży, elektryczny crossover, ale pod literami GT kryje się prawdziwa petarda.
BMW zaprezentowało nowe M3 CS - model który dołączy do znakomitych poprzedników: M2 CS i M5 CS.
Polestar 2 po modernizacji ma aż 476 KM i potrafi pokonać do 636 km na jednym ładowaniu.
Trzecie Porsche Cayenne sprawdza się w roli dużego SUV-a, ale niektóre wersje nie są godne polecenia.