Zamów najnowsze wydanie magazynu EVO
Już dziś możesz zamówić nowy numer lub prenumeratę magazynu EVO. Magazyn jest również dostępny w najlepszych salonach prasowych.
Legenda brytyjskich wyścigów, królewska Sierra RS500 Cosworth zostanie zbudowana na nowo w specyfikacji Andy Rouse Engineering
CNC Motorsport AWS to brytyjska firma przygotowująca samochody do wyścigów oraz produkująca części do motorsportu. Teraz ogłosili plan zbudowania trzech egzemplarzy Forda Sierry RS500 Cosworth grupy A w specyfikacji Andy Rouse Engineering z roku 1990. Trzy samochody powstaną z udziałem samego Andy Rouse Engineering i będą mogły startować w zawodach dla pojazdów historycznych jak Silverstone Classic czy Motor Racing Legends.
Każdy z trzech egzemplarzy powstanie w oparciu o nadwozie oryginalnej Sierry RS500 Cosworth, ale pierwszy z nich będzie wyjątkowy. Do jego budowy wykorzystają nadwozie nr ‘909 competition’, które leżało nienaruszone w magazynie od momentu wyprodukowania w późnych latach 80. Wszystkie auta będą zgodne z FIA HTP (Historic Technical Passposrts), ale zyskają nowoczesny zbiornik paliwa i klatkę bezpieczeństwa, by z miejsca mogły jechać w wyścigach.
Gołe kasty zostaną uzupełnione nowymi częściami potrzebnymi do skompletowania założonej specyfikacji zespołu Andy Rouse Engineering. Wśród nich są wsporniki przedniego zawieszenia, boczny wydech i charakterystyczna klatka bezpieczeństwa zmodyfikowana dla potrzeb przepisów UK Motorsport.
Jednostka Cosworth YB o pojemności 1993 ccm, czterocylindrowa z turbodoładwoaniem, będzie zbudowana od nowa w specyfikacji wyścigowej z układem paliwowym Proflex Advanced i mocą przekraczającą 580 KM. Ta moc trafi na koła przez manualną, 5-biegową skrzynię Getrag i 9-calowy dyferencjał ze szperą.
Inne elementy jak zegary, hamulce i specjalna tabliczka Andy Rouse Engineering dopełnią całości, a wszystkie trzy auta trafią do odbiorców pomalowane na gładki biały kolor. Wtedy będą gotowe, by przybrać nowe barwy. Każde z aut warte jest 185 tysięcy funtów i oczywiście nie można nimi jeździć po drogach publicznych.
Już dziś możesz zamówić nowy numer lub prenumeratę magazynu EVO. Magazyn jest również dostępny w najlepszych salonach prasowych.
Mariusz Miękoś pokonuje Grzegorza Grzybowskiego w pierwszym wyścigu sezonu 2023 Wyścigowych Samochodowych Polski.
Nevera ma 1914 KM i mimo napędu elektrycznego zaliczamy go do czołówki "prawdziwych" samochodów.
Najbardziej ekstremalne Lamborghini Huracán okazuje się najbardziej użyteczne i sprawia dużo frajdy.
Otwieramy sezon razem z najwspanialszymi kąskami nieprzeciętnej motoryzacji.
Z okazji okrągłej rocznicy założenia firmy słynna tarcza Porsche otrzymała nowy design.
Golf R stał się mocniejszy niż kiedykolwiek - nowa limitowana do 333 sztuk wersja ma równo 333 KM.
Włoski startup chce wypuścić dwa nowe modele EV. Jeden z nich będzie konkurował z Porsche Taycan.
Dział SVO stworzył szybszą i bardziej muskularną wersję Range Rovera Sport z motorem V8.
Porsche przygotowuje lekką, ekstremalną pochodną GT3 Touring inspirowaną dawnym modelem 911 ST.
Mariusz Miękoś pokonuje Grzegorza Grzybowskiego w pierwszym wyścigu sezonu 2023 Wyścigowych Samochodowych Polski.
Od dekad nie ma konkurencji i jest synonimem braku konieczności udowadniania czegokolwiek. Od teraz - z nienachalną personalizacją.
Od sezonu 2026 zielone bolidy Aston Martina będą wyposażone w kompletne układy napędowe Hondy.
Ledwo poznaliśmy nowe BMW M2, a już w fazie testów jest jego wersja rozwojowa CS.
Do walki z Bentleyem i Ferrari Aston Martin wystawia nowy model DB12 o mocy 680 KM.
Po 50 latach produkcji Caterham Seven wkracza w zupełnie nieznany sobie obszar bezemisyjnego napędu.
Nowa seria 5 ma bliźniaka w postaci elektrycznej limuzyny i5 M60, której moc przekracza 600 KM.