Zamów najnowsze wydanie magazynu EVO
Już dziś możesz zamówić nowy numer lub prenumeratę magazynu EVO. Magazyn jest również dostępny w najlepszych salonach prasowych.
Następna generacja Maserati GranTurismo będzie miała dwie linie - spalinową i elektryczną.
Rozpoczyna się nowa era Maserati - na rynku już jest MC20, powoli pojawiają się SUV-y Grecale, a za kilka miesięcy powinniśmy zobaczyć także najbardziej oczekiwane GranTurismo. Duże coupe i kabriolet włoskiej marki będzie powstawać w dwóch wariantach - dla konserwatystów z silnikiem spalinowym V6 Nettuno, a dla miłośników nowinek z napędem elektrycznym. W tym ostatnim przypadku Maserati stosuje uzupełniającą nazwę Folgore.
Maserati ujawniło że pracuje nad elektrycznym GT już w 2020 roku, ale sfotografowany niedawno prototyp jest ostatecznym dowodem, że faktycznie ma to miejsce. Według nieoficjalnych informacji napędzane trzema silnikami Folgore będzie najmocniejszym dostępnym wariantem GranTurismo.
Dwa z tych trzech motorów będą umieszczone na tylnej osi, a jeden na przedniej. Oznacza to, że elektryczne Maserati będzie miało napęd na wszystkie koła, a dwa motory tylne umożliwiają stworzenie wydajnego systemu wektorowania momentu obrotowego.
Jeszcze nie podano informacji ile dokładnie mocy będzie miał nowy samochód ani jaką baterię otrzyma. Jedyna potwierdzona informacja mówi, że Włosi wykorzystają instalację o napięciu roboczym 800V - taką samą jaką Porsche stosuje w Taycanie. Większe napięcie umożliwia szybsze ładowanie akumulatorów, dzięki temu można zmniejszyć ich pojemność i zgubić trochę masy - to istotne w samochodzie o aspiracjach sportowo-turystycznych.
W odróżnieniu od Porsche, Maserati GranTurismo Folgore nie korzysta z platformy stworzonej stricte pod napęd elektryczny i będzie dzielić część podzespołów ze spalinowym odpowiednikiem. Z tego powodu baterie Folgore nie będą usytuowane płasko pod podłogą jak w większości aut elektrycznych, tylko będą rozbite na mniejsze zespoły i umieszczone w różnych częściach auta w taki sposób, żeby zachować optymalny rozkład mas.
Konstrukcja auta jak i polityka firmy Maserati powodują, że spalinowe i elektryczne GranTurismo będą do siebie podobne stylistycznie, choć już teraz widać, że elektryczny wariant dostanie inne zderzaki, koła i detale. Zgodnie ze stworzonym przez Maserati językiem designu modele elektryczne charakteryzują się bardziej technicznym, futurystycznym wykończeniem. Często stosowanym zabiegiem są wstawki w kolorze miedzi oraz bardziej ekstrawaganckie opcje kolorystyczne.
Nas najbardziej interesuje jak gran tourer z napędem elektrycznym będzie jeździł. Nie jest to pierwsze elektryczne GT, ale pierwsze tego typu auto dwudrzwiowe. Dodajcie do tego fantastyczny design i reputację poprzedniego GranTurismo, a nowy model może być naprawdę interesujący, nawet jeśli w finalnej wersji jego osiągi będą nieco poświęcone na rzecz zasięgu i użyteczności. Maserati nie podało jeszcze dokładnej daty premiery Folgore. Na razie firma skupia się na rozkręceniu produkcji SUV-a Grecale, a potem pierwszeństwo będzie miało spalinowe GranTurismo wyposażone w silnik V6 twin turbo.
Już dziś możesz zamówić nowy numer lub prenumeratę magazynu EVO. Magazyn jest również dostępny w najlepszych salonach prasowych.
Jakie są korzyści wynikające z użycia AI w motoryzacji? Czy samochody zostaną wkrótce „smartfonami na kołach”?
Przyszedł czas na prawdziwie rasowy wariant Range Rovera, który rozbudzi emocje jak żadne inne auto w tym segmencie.
Ferrari rozpoczyna program, w którym klienci mogą kupić zmodyfikowane wyścigówki 499P klasy LMH i poczuć się jak Robert Kubica
Ruszamy na Red Bull Ring by wraz z Atlas Ward Motorsport poznać sekret łączenia pracy zawodowej z profesjonalnym ściganiem się.
BMW M3 kolejnej generacji dostanie napęd elektryczny. A to nie koniec złych wieści.
Nowa ładowarka Lotusa ma oferować 450 kW i niesamowicie szybkie ładowanie. Przynajmniej w teorii.
Hondę ostatnio już niemal głównie kojarzymy z autami o wyższym prześwicie. Do gamy dołącza ZR-V, które powinno być bestsellerem japońskiego producenta.
Nowa Dacia Duster jest praktyczna, rozsądna i wygląda o wiele lepiej niż dwie poprzednie generacje.
SF90 XX Stradale z hybrydą na pokładzie jest najszybszym samochodem drogowym na torze Fiorano.
McLaren Automotive potwierdził, że przystępuje do rywalizacji w WEC z modelem 720S GT3.
Jakie są korzyści wynikające z użycia AI w motoryzacji? Czy samochody zostaną wkrótce „smartfonami na kołach”?
Dzięki hybrydzie z V6 następny flagowiec Ferrari połączy świat samochodów drogowych i wyścigowych.
W EVO czytamy o autach ze snów i wszyscy o nich marzymy niezależnie od tego, ile kosztują i jak są szybkie.
Po liftingu Panamera zyskała design i technologie upodabniające ten model do Porsche Taycana.
Imola to najbardziej radykalne drogowe Pagani w historii, a teraz debiutuje jej wersja Roadster.
Przyszedł czas na prawdziwie rasowy wariant Range Rovera, który rozbudzi emocje jak żadne inne auto w tym segmencie.