Motocykl i rower Ducati oraz Lamborghini Huracán Sterrato na okładce szesnastego wydania EVO mówią, że wiosna jest za rogiem!
Nowe normy bezpieczeństwa EuroNCAP będą premiować modele z fizycznymi przyciskami zamiast ekranów.
Nowe samochody są szybsze, czystsze, bardziej uniwersalne i wydajne niż kiedykolwiek, ale jeśli istnieje jakiś obszar, w którym nastąpił regres, tym czymś zdecydowanie jest ergonomia i praktyczność wnętrz. W imię dążenia do ograniczania kosztów produkcji i minimalizmu w designie producenci zaczęli masowo stosować dotykowe ekrany i panele. Ten trend może się jednak wkrótce odwrócić, bo w 2026 roku EuroNCAP zmieni zasady testowania samochodów.
W przyszłym roku agencja będzie testować również to jak łatwy jest dostęp do wybranych głównych funkcji. Z ogólnej oceny wynoszącej 100 punktów, pięć będzie przyznawanych właśnie za to kryterium. „Euro NCAP będzie aktywnie zachęcać producentów OEM do posiadania fizycznych, łatwych w użyciu elementów sterujących głównymi funkcjami jazdy, takimi jak wycieraczki, światła ostrzegawcze i kierunkowskazy” - powiedział dyrektor techniczny Euro NCAP Richard Schram.
Penalizacja wnętrz opartych głównie na ekranach i panelach dotykowych dla głównych funkcji bezpieczeństwa ma sprawić, że producenci samochodów powrócą do bardziej intuicyjnych rozwiązań, co przełoży się na ograniczenie potencjalnie niebezpiecznego rozpraszania kierowcy podczas jazdy.
Jak łatwo się domyślić, według nowych zasad niektórzy producenci oberwą bardziej niż inni. Na przykład Tesla jest wierna modelowi obsługi wszystkiego, włącznie z otwieraniem schowka pasażera, poprzez ekran dotykowy. Volkswagen też jest znany z chowania wszystkiego w obszernych dotykowych menu, choć w niektórych modelach przywrócono już fizyczne przyciski na kierownicy. Tak samo Skoda znów montuje pokrętło głośności i osobne panele klimatyzacji w nowych generacjach Superba i Kodiaqa.
Wśród marek luksusowych Ferrari jest tą, która może zostać zmuszona do zmiany taktyki. Najnowsze modele z Maranello mają interfejsy niemal w całości oparte o dotykowe panele. Stosowane są między innymi haptyczne przyciski na kierownicy, ekrany dotykowe dla klimatyzacji czy przyciski zamiast manetki kierunkowskazów. Już teraz trwają spekulacje o zmianie tego trendu, bo na przykład zaprezentowane ostatnio Ferrari F80 straciło część haptycznych przycisków na rzecz fizycznych.
Motocykl i rower Ducati oraz Lamborghini Huracán Sterrato na okładce szesnastego wydania EVO mówią, że wiosna jest za rogiem!
Niekończące się magiczne lasy, dzika przyroda, puste drogi, miejsca, do których nie dotarła cywilizacja - czas na weekendowy wypad samochodem!
Nowa linia na sezon 2025 ponownie przesuwa granice zarówno pod względem technologii, jak i emocji
Myślisz o wyposażeniu swojego samochodu sportowego w komplet najlepszych opon?
Pojawiają się przesłanki, że Lamborghini pracuje nad limitowanym hipersamochodem o nazwie Fenomeno.
Elektryczne super-GT o mocy 1000 KM wyznaczy kierunek rozwoju Jaguara. Na razie trwają testy.
Odwiedziliśmy Amerykę, aby przejechać kilka testowych kilometrów w pocisku o mocy 2059 KM.
Innowacyjna technologia silników i rewolucyjne baterie to główne cechy konceptu czterodrzwiowego AMG.
Większa moc i niższa masa sprawiają, że Sadair’s Spear to hardkorowa wersja Koenigsegga Jesko.
Z 1875-konnym V12 w modelu Aurora Zenvo ma ambicje wejść na poziom Koenigsegga. Produkcja w 2026.
BMW opracowało nowy, przyjazny środowisku kompozyt, który może być zastępstwem dla włókna węglowego.
Szlagier Dacii w ostatnich latach nie ma lekko. Czy niedawny lifting i nowe wersje silnikowe umocnią jego pozycję?
VW wreszcie spuszcza ze smyczy Golfa MK8 GTI i prezentuje torowo usposobioną wersję Edition 50.
Z okazji 30. rocznicy zwycięstwa w Le Mans, Lanzante tworzy samochód inspirowany kultowym F1 GTR.
Wersja specjalna Defender Trophy odnosi się do wielkiej tradycji Land Rovera w rajdzie Camel Trophy.
Twórcy Mercedesa CLK GTR i silników Pagani V12 wystartują restomodem Mercedesa 190E Evo II w N24.