Zamów najnowsze wydanie magazynu EVO
Już dziś możesz zamówić nowy numer lub prenumeratę magazynu EVO. Magazyn jest również dostępny w najlepszych salonach prasowych.
Współpraca z Britishvolt (producent akumulatorów) jest początkiem tworzenia pierwszego sportowego Lotusa z napędem elektrycznym.
Lotus podpisał porozumienie z czołowym dostawcą baterii w Wielkiej Brytanii, firmą Britishvolt. Celem współpracy jest stworzenie nowej generacji akumulatorów potrzebnych przy tworzeniu samochodów sportowych przyszłości.
Porozumienie skupia się na trzech kluczowych aspektach technologii akumulatorów, które są niezbędne do użytku baterii w lekkich samochodach sportowych. Są to: optymalizacja szybkiego ładowania, zwiększenie zdolności do gromadzenia energii oraz masa baterii.
Z oczywistych względów te trzy obszary wymagają znaczącego postępu jeśli akumulatory mają służyć do napędzania samochodów sportowych, ale rozwój tej technologii zaowocuje postępem w każdym innym segmencie i na każdym innym rynku wykorzystującym podobną technologię. Skupienie na samochodach o wysokich osiągach podkreśla jak dużo pracy trzeba jeszcze wykonać, by napęd elektryczny był odpowiedni dla pojazdów o nieco bardziej sportowym charakterze.
Komentując zelektryfikowaną przyszłość marki, Dyrektor Zarządzający Lotus Cars Matt Windle powiedział: „Lotus jest zachwycony współpracą z Britishvolt w celu opracowania nowej technologii ogniw akumulatorowych. Naszym celem jest zaprezentować porywające osiągi, jakie może zapewnić samochód sportowy Lotus EV. Są to pierwsze kroki na drodze do całkowicie nowego elektrycznego samochodu sportowego Lotusa i kolejny krok transformacji w kierunku zrównoważonej, odnawialnej energii elektrycznej przechowywanej w akumulatorach.”
Lotus nawiązał tę współpracę techniczną w celu opracowania akumulatorów, ale pozostałe podzespoły takie jak silniki i ich osprzęt będą nadal opracowywać samodzielnie. Część prac już teraz toczy się w siedzibie w Norfolk, a część przeniesiono do nowej placówki Lotus Technology w chińskim Wuhan.
Razem z oświadczeniem o współpracy Lotus opublikował grafikę zapowiadającą samochód, który skorzysta z tej nowej technologii. Niewiele można wywnioskować z tego ujęcia, ale przestawione auto wygląda na hołd złożony modelom Lotusa z przełomu lat 60. i 70. takich jak Europa (1966) i Elite (1974). Miały one charakterystyczny design z kabiną przesuniętą mocno do przodu, wysokim tyłem i wyraźnie zakrzywionymi łukami nadkoli.
W swoich założeniach ten sportowy model będzie bardzo podobny do nowego, w pełni elektrycznego Alpine, a za podstawę posłuży specjalnie zaprojektowana platforma E-Sport umożliwiająca wiele różnych możliwości rozłożenia baterii wewnątrz auta. Da to inżynierom pewną elastyczność w opracowaniu idealnego rozkładu mas, tak jak teraz się to robi w samochodach z silnikiem centralnym. Ta zasadnicza zmiana ideologii pozwoli takim producentom jak Alpine i Lotus, które już teraz są liderami w tworzeniu samochodów sportowych, wypracować przewagę nad producentami bazującymi na klasycznym podwoziu z bateriami umieszczonymi w podłodze.
Nowy samochód sportowy będzie trzecim modelem Lotusa z napędem elektrycznym. Pierwszym jest SUV o roboczej nazwie “Type 132”, którego właściwe imię poznamy w momencie premiery zaplanowanej na drugą połowę tego roku. Drugim będzie czterodrzwiowe GT, które powinno pojawić się w drugiej połowie obecnej dekady. Te trzy auta, plus spalinowa Emira, stworzą najsilniejszą gamę Lotusa od wielu lat. Podstawą działania marki przestanie być nostalgia i ślepa nadzieja, a zaczną nią być stabilne finanse i solidni partnerzy techniczni.
Już dziś możesz zamówić nowy numer lub prenumeratę magazynu EVO. Magazyn jest również dostępny w najlepszych salonach prasowych.
Jakie są korzyści wynikające z użycia AI w motoryzacji? Czy samochody zostaną wkrótce „smartfonami na kołach”?
Przyszedł czas na prawdziwie rasowy wariant Range Rovera, który rozbudzi emocje jak żadne inne auto w tym segmencie.
Ferrari rozpoczyna program, w którym klienci mogą kupić zmodyfikowane wyścigówki 499P klasy LMH i poczuć się jak Robert Kubica
Ruszamy na Red Bull Ring by wraz z Atlas Ward Motorsport poznać sekret łączenia pracy zawodowej z profesjonalnym ściganiem się.
BMW M3 kolejnej generacji dostanie napęd elektryczny. A to nie koniec złych wieści.
Nowa ładowarka Lotusa ma oferować 450 kW i niesamowicie szybkie ładowanie. Przynajmniej w teorii.
Hondę ostatnio już niemal głównie kojarzymy z autami o wyższym prześwicie. Do gamy dołącza ZR-V, które powinno być bestsellerem japońskiego producenta.
Nowa Dacia Duster jest praktyczna, rozsądna i wygląda o wiele lepiej niż dwie poprzednie generacje.
SF90 XX Stradale z hybrydą na pokładzie jest najszybszym samochodem drogowym na torze Fiorano.
McLaren Automotive potwierdził, że przystępuje do rywalizacji w WEC z modelem 720S GT3.
Jakie są korzyści wynikające z użycia AI w motoryzacji? Czy samochody zostaną wkrótce „smartfonami na kołach”?
Dzięki hybrydzie z V6 następny flagowiec Ferrari połączy świat samochodów drogowych i wyścigowych.
W EVO czytamy o autach ze snów i wszyscy o nich marzymy niezależnie od tego, ile kosztują i jak są szybkie.
Po liftingu Panamera zyskała design i technologie upodabniające ten model do Porsche Taycana.
Imola to najbardziej radykalne drogowe Pagani w historii, a teraz debiutuje jej wersja Roadster.
Przyszedł czas na prawdziwie rasowy wariant Range Rovera, który rozbudzi emocje jak żadne inne auto w tym segmencie.