Motocykl i rower Ducati oraz Lamborghini Huracán Sterrato na okładce szesnastego wydania EVO mówią, że wiosna jest za rogiem!
Współpraca z Britishvolt (producent akumulatorów) jest początkiem tworzenia pierwszego sportowego Lotusa z napędem elektrycznym.
Lotus podpisał porozumienie z czołowym dostawcą baterii w Wielkiej Brytanii, firmą Britishvolt. Celem współpracy jest stworzenie nowej generacji akumulatorów potrzebnych przy tworzeniu samochodów sportowych przyszłości.
Porozumienie skupia się na trzech kluczowych aspektach technologii akumulatorów, które są niezbędne do użytku baterii w lekkich samochodach sportowych. Są to: optymalizacja szybkiego ładowania, zwiększenie zdolności do gromadzenia energii oraz masa baterii.
Z oczywistych względów te trzy obszary wymagają znaczącego postępu jeśli akumulatory mają służyć do napędzania samochodów sportowych, ale rozwój tej technologii zaowocuje postępem w każdym innym segmencie i na każdym innym rynku wykorzystującym podobną technologię. Skupienie na samochodach o wysokich osiągach podkreśla jak dużo pracy trzeba jeszcze wykonać, by napęd elektryczny był odpowiedni dla pojazdów o nieco bardziej sportowym charakterze.
Komentując zelektryfikowaną przyszłość marki, Dyrektor Zarządzający Lotus Cars Matt Windle powiedział: „Lotus jest zachwycony współpracą z Britishvolt w celu opracowania nowej technologii ogniw akumulatorowych. Naszym celem jest zaprezentować porywające osiągi, jakie może zapewnić samochód sportowy Lotus EV. Są to pierwsze kroki na drodze do całkowicie nowego elektrycznego samochodu sportowego Lotusa i kolejny krok transformacji w kierunku zrównoważonej, odnawialnej energii elektrycznej przechowywanej w akumulatorach.”
Lotus nawiązał tę współpracę techniczną w celu opracowania akumulatorów, ale pozostałe podzespoły takie jak silniki i ich osprzęt będą nadal opracowywać samodzielnie. Część prac już teraz toczy się w siedzibie w Norfolk, a część przeniesiono do nowej placówki Lotus Technology w chińskim Wuhan.
Razem z oświadczeniem o współpracy Lotus opublikował grafikę zapowiadającą samochód, który skorzysta z tej nowej technologii. Niewiele można wywnioskować z tego ujęcia, ale przestawione auto wygląda na hołd złożony modelom Lotusa z przełomu lat 60. i 70. takich jak Europa (1966) i Elite (1974). Miały one charakterystyczny design z kabiną przesuniętą mocno do przodu, wysokim tyłem i wyraźnie zakrzywionymi łukami nadkoli.
W swoich założeniach ten sportowy model będzie bardzo podobny do nowego, w pełni elektrycznego Alpine, a za podstawę posłuży specjalnie zaprojektowana platforma E-Sport umożliwiająca wiele różnych możliwości rozłożenia baterii wewnątrz auta. Da to inżynierom pewną elastyczność w opracowaniu idealnego rozkładu mas, tak jak teraz się to robi w samochodach z silnikiem centralnym. Ta zasadnicza zmiana ideologii pozwoli takim producentom jak Alpine i Lotus, które już teraz są liderami w tworzeniu samochodów sportowych, wypracować przewagę nad producentami bazującymi na klasycznym podwoziu z bateriami umieszczonymi w podłodze.
Nowy samochód sportowy będzie trzecim modelem Lotusa z napędem elektrycznym. Pierwszym jest SUV o roboczej nazwie “Type 132”, którego właściwe imię poznamy w momencie premiery zaplanowanej na drugą połowę tego roku. Drugim będzie czterodrzwiowe GT, które powinno pojawić się w drugiej połowie obecnej dekady. Te trzy auta, plus spalinowa Emira, stworzą najsilniejszą gamę Lotusa od wielu lat. Podstawą działania marki przestanie być nostalgia i ślepa nadzieja, a zaczną nią być stabilne finanse i solidni partnerzy techniczni.
Motocykl i rower Ducati oraz Lamborghini Huracán Sterrato na okładce szesnastego wydania EVO mówią, że wiosna jest za rogiem!
Niekończące się magiczne lasy, dzika przyroda, puste drogi, miejsca, do których nie dotarła cywilizacja - czas na weekendowy wypad samochodem!
Nowa linia na sezon 2025 ponownie przesuwa granice zarówno pod względem technologii, jak i emocji
Myślisz o wyposażeniu swojego samochodu sportowego w komplet najlepszych opon?
Aston Martin Vantage S kryje sporo detali, dzięki którym może zaciekawić klientów na Ferrari Amalfi.
Pagani pozbawiło swój klejnot koronny dachu i dodało opcję manualnej skrzyni. Hipersamochód idealny?
Podkręcony silnik Hondy Type R wystarcza, aby nowy Atom 4RR miał więcej mocy niż potężny Atom V8.
Tylko pozornie model ten jest elektryczną wersją udanego HR-V.
Przywiązani do klasycznego furgonu z Niemiec mogą nie znaleźć wspólnego języka z T7. I nie chodzi tu o to, co oferuje.
DBX nie miał dobrych początków, ale zdaje się, że wkracza na odpowiednią ścieżkę.
Debiutuje poliftowe Porsche 911 992 w wersji AWD oraz z nadwoziem Targa.
Nowa nazwa, odświeżony design i wnętrze - Ferrari Amalfi ma być nowym bazowym GT w miejsce Romy.
Pojawiają się przesłanki, że Lamborghini pracuje nad limitowanym hipersamochodem o nazwie Fenomeno.
Elektryczne super-GT o mocy 1000 KM wyznaczy kierunek rozwoju Jaguara. Na razie trwają testy.
Odwiedziliśmy Amerykę, aby przejechać kilka testowych kilometrów w pocisku o mocy 2059 KM.
Innowacyjna technologia silników i rewolucyjne baterie to główne cechy konceptu czterodrzwiowego AMG.