Zamów najnowsze wydanie magazynu EVO
Już dziś możesz zamówić nowy numer lub prenumeratę magazynu EVO. Magazyn jest również dostępny w najlepszych salonach prasowych.
Wbrew wcześniejszym doniesieniom Maserati GranTurismo i jego wersja bez dachu GranCabrio zachowają wersje spalinowe obok pełnego elektryka.
Poprzednie newsy na temat napędu Maserati GranTurismo okazały się nieprawdą. Samochód, który zadebiutuje w przyszłym roku, zachowa w ofercie silniki spalinowe obok nowoczesnego napędu elektrycznego. W ramach planu firmy, zakładającego wprowadzenie 14 nowych lub odświeżonych modeli do końca 2023 roku, nowe GranTurismo potwierdza, że w najbliższych latach Maserati wprowadzi się do nowych segmentów z nowymi układami napędowymi. Wedle tego planu GranTurismo i GranCabrio pozostaną kluczowymi modelami Maserati w kolejnych latach, zarówno z silnikami spalinowymi jak i elektrycznymi.
Silnik benzynowy, który znajdzie się pod długą maską nie będzie jednak znanym V8, zamiast tego pojawi się nowy Nettuno V6, który można znaleźć również w MC20. Dla potrzeb GranTurismo prawdopodobnie silnik ten dostanie spory zastrzyk mocy i momentu obrotowego.
Jeśli macie nadzieję zobaczyć nowe Maserati jeszcze w tym roku możecie być rozczarowani, bo globalny problem z brakiem czipów mocno uderzył w kalendarz wydarzeń Maserati. Opóźnione jest nie tylko GranTurismo, ale również nowy SUV Grecale, i to aż o 3-4 miesiące. Grecale prawdopodobnie zadebiutuje w pierwszym kwartale 2022 r., a GranTurismo przed połową roku. Następnie poczekamy jeszcze na wersje elektryczne obu modeli, które pojawią się później.
Nowe modele powinny być warte czekania, szczególnie GranTurismo, które prezentuje sylwetkę klasycznego coupe z długą maską, krągłą pupą i czteroosobową kabiną. Detale zewnętrzne będą zaprojektowane zgodnie z nowym językiem stylistycznym marki, którego jedynym przykładem jest w tej chwili MC20. Możemy spodziewać się pionowych, podłużnych reflektorów, podobnych kształtów tylnych świateł, klasycznego kształtu grilla i motywu trójzęba na słupku C.
Elektryczne GranTurismo, podobnie jak inne modele Maserati z tym napędem, będzie się nazywało Folgore. W zestawie są 3 silniki - jeden na przodzie, dwa z tyłu, więc razem stworzą napęd na wszystkie koła. Ten potrójny układ będzie wspierany przez system wektorowania momentu obrotowego tylnych kół, a instalacja elektryczna pracuje na napięciu 800V, podobnie jak w Porsche Taycan. To daje możliwości wyjątkowo szybkiego ładowania.
Maserati nie będzie za to miało specjalnej platformy tylko dla modelu elektrycznego jak Porsche. Napęd elektryczny tak bardzo różny od spalinowego zostanie zaimplementowany na tej samej płycie co klasyczne napędy - koncept jest podobny jak w SUV-ie Audi e-tron. Bardzo jesteśmy ciekawi jaką baterię i jaki zasięg będzie miało GranTurismo, ale ze względu na nazwę nawiązującą do wielkiej turystyki spodziewamy się dużych możliwości.
Pomimo opóźnień w debiutach nowych produktów Maserati, obecność tej marki jako flagowej w koncernie Stellantis daje nam nadzieję na nadejście nowej ery. Z MC20 praktycznie gotowym, by wstrząsnąć równowagą na rynku supersamochodów, oraz nowym GranTurismo i GranCabrio, Maserati ma szansę na renesans. Musimy po prostu poczekać odrobinę dłużej na efekty.
Już dziś możesz zamówić nowy numer lub prenumeratę magazynu EVO. Magazyn jest również dostępny w najlepszych salonach prasowych.
Mariusz Miękoś pokonuje Grzegorza Grzybowskiego w pierwszym wyścigu sezonu 2023 Wyścigowych Samochodowych Polski.
Nevera ma 1914 KM i mimo napędu elektrycznego zaliczamy go do czołówki "prawdziwych" samochodów.
Najbardziej ekstremalne Lamborghini Huracán okazuje się najbardziej użyteczne i sprawia dużo frajdy.
Otwieramy sezon razem z najwspanialszymi kąskami nieprzeciętnej motoryzacji.
Potężny pickup, który za nic ma sobie grawitację vs. równie gibka, ale jednak kobieta. Czy dogadają się ze sobą na 1000 km asfaltów, pól i bezdroży?
Zazwyczaj półśrodki typu X-Line cz Y-pakiet bywają mocnym nadużyciem ze strony producentów. Hyundai wybrał własną drogę.
Z okazji 75. urodzin Porsche samo sobie sprawiło prezent - elektryczny hipersamochód nowej generacji.
Na stulecie wyścigu 24h Le Mans Alpine przygotowało limitowaną edycję specjalną modelu A110 R.
Caterham chce zacząć erę napędów EV od zgrabnego sportowego coupe o współczesnej sylwetce.
Tesla Plaid ponownie jest najszybszym samochodem seryjnym z napędem elektrycznym na Nürburgringu.
Wzmocnione torowe SF90 otrzyma najbardziej agresywną aerodynamikę w historii drogowych Ferrari.
Nowy hypercar Bugatti ma być znacznie bardziej ekstremalny niż pozostałe modele z silnikiem W16.
Z okazji okrągłej rocznicy założenia firmy słynna tarcza Porsche otrzymała nowy design.
Golf R stał się mocniejszy niż kiedykolwiek - nowa limitowana do 333 sztuk wersja ma równo 333 KM.
Włoski startup chce wypuścić dwa nowe modele EV. Jeden z nich będzie konkurował z Porsche Taycan.
Dział SVO stworzył szybszą i bardziej muskularną wersję Range Rovera Sport z motorem V8.