Motocykl i rower Ducati oraz Lamborghini Huracán Sterrato na okładce szesnastego wydania EVO mówią, że wiosna jest za rogiem!
Mercedes testuje EQS ze stałym elektrolitem, podczas gdy w Affalterbach trwają prace nad nowym V8.
Mercedes-Benz wraz ze swoim partnerem technologicznym z Formuły 1, Mercedes-AMG High Performance Powertrains, przyspiesza prace rozwojowe nad elektrycznym napędem zasilanym ogniwami ze stałym elektrolitem. Posłuży do tego lekko zmodyfikowany EQS “100 km”. Baterie ze stałym elektrolitem (półprzewodnikowe) mają szansę stać się kolejnym wielkim przełomem dla napędów elektrycznych. Ich większa gęstość energetyczna, a co za tym idzie mniejsza masa i większe zasięgi, wydają się atrakcyjnym kierunkiem do eksploracji dla producentów. Aktualnie trwa wyścig kto pierwszy wprowadzi na rynek samochód wyposażony w tę technologię, a Mercedes ma na to realne szanse.
Mercedes-AMG HPP, z siedzibą w Brixworth w Wielkiej Brytanii, wraz z inżynierami z centrum kompetencji Mercedesa w zakresie systemów akumulatorowych opracował i opatentował coś, co określa jako „nowy i innowacyjny pakiet akumulatorów półprzewodnikowych”. Członek zarządu Mercedesa Markus Schäfer skomentował: „Opracowanie akumulatora półprzewodnikowego na skalę motoryzacyjną podkreśla nasze zaangażowanie w innowacje i zrównoważony rozwój. Dlatego z radością ogłaszamy, że rozpoczęliśmy testy drogowe prototypowego pojazdu wyposażonego w tę zaawansowaną technologię. W ten sposób chcemy zbadać realne możliwości wdrożenia tej najnowocześniejszej technologii akumulatorów do produkcji”.
Testowy EQS wyposażony jest w półprzewodnikowe akumulatory litowo-metalowe amerykańskiej firmy Factorial Energy. Pod koniec 2024 roku w Stuttgarcie samochód przeszedł serię testów laboratoryjnych, ale teraz po raz pierwszy wyjechał na drogi publiczne. Akumulator półprzewodnikowy w EQS pozwala na zwiększenie zasięgu nawet o 25 procent w porównaniu z akumulatorem o tej samej masie i rozmiarze w standardowym EQS, przy czym dalszą redukcję masy i wzrost efektywności energetycznej uzyskuje się dzięki dodatniemu chłodzeniu akumulatora. Oczekuje się, że samochód rozwojowy będzie miał zasięg 1000 km, podczas gdy obecny Mercedes EQS 450+ oferuje (deklarowany) zasięg ponad 800 km.
W przypadku akumulatorów półprzewodnikowych nadal istnieją jednak pewne kwestie do rozwiązania, a Mercedes nie jest jeszcze gotowy na porzucenie silnika spalinowego. Podczas Dnia Rynku Kapitałowego na początku tego miesiąca Mercedes potwierdził swoje zaangażowanie w dostarczanie klientom pojazdów o tradycyjnych dla firmy cechach niezależnie od rodzaju ich układu napędowego. Dotyczy to zarówno samochodów elektrycznych, hybryd plug-in jak i zelektryfikowanych, nowoczesnych silników spalinowych.
Jest też dobra wiadomość dla miłośników usportowionych Mercedesów. Otóż “Mercedes-AMG planuje zwiększyć swój udział w rynku samochodów o wysokich osiągach wprowadzając od 2026 roku odświeżoną gamę produktów. Strategiczna ewolucja portfolio marki AMG obejmie zelektryfikowany silnik V8 nowej generacji oraz dedykowane napędy elektryczne o wysokiej wydajności.”
Zarząd Mercedesa jest świadomy spowolnienia na rynku BEV wynikającego z tendencji rynkowych, braków w infrastrukturze i zmieniających się potrzeb klientów. Odpowiedzią koncernu ma być cała paleta zelektryfikowanych modeli z silnikami spalinowymi liczącymi od czterech do ośmiu cylindrów, które będą spełniać normy Euro 7. Na niektórych rynkach jest nawet możliwość powrotu do jednostek V12.
Motocykl i rower Ducati oraz Lamborghini Huracán Sterrato na okładce szesnastego wydania EVO mówią, że wiosna jest za rogiem!
Niekończące się magiczne lasy, dzika przyroda, puste drogi, miejsca, do których nie dotarła cywilizacja - czas na weekendowy wypad samochodem!
Nowa linia na sezon 2025 ponownie przesuwa granice zarówno pod względem technologii, jak i emocji
Myślisz o wyposażeniu swojego samochodu sportowego w komplet najlepszych opon?
Pojawiają się przesłanki, że Lamborghini pracuje nad limitowanym hipersamochodem o nazwie Fenomeno.
Elektryczne super-GT o mocy 1000 KM wyznaczy kierunek rozwoju Jaguara. Na razie trwają testy.
Odwiedziliśmy Amerykę, aby przejechać kilka testowych kilometrów w pocisku o mocy 2059 KM.
Innowacyjna technologia silników i rewolucyjne baterie to główne cechy konceptu czterodrzwiowego AMG.
Większa moc i niższa masa sprawiają, że Sadair’s Spear to hardkorowa wersja Koenigsegga Jesko.
Z 1875-konnym V12 w modelu Aurora Zenvo ma ambicje wejść na poziom Koenigsegga. Produkcja w 2026.
BMW opracowało nowy, przyjazny środowisku kompozyt, który może być zastępstwem dla włókna węglowego.
Szlagier Dacii w ostatnich latach nie ma lekko. Czy niedawny lifting i nowe wersje silnikowe umocnią jego pozycję?
VW wreszcie spuszcza ze smyczy Golfa MK8 GTI i prezentuje torowo usposobioną wersję Edition 50.
Z okazji 30. rocznicy zwycięstwa w Le Mans, Lanzante tworzy samochód inspirowany kultowym F1 GTR.
Wersja specjalna Defender Trophy odnosi się do wielkiej tradycji Land Rovera w rajdzie Camel Trophy.
Twórcy Mercedesa CLK GTR i silników Pagani V12 wystartują restomodem Mercedesa 190E Evo II w N24.