Zamów najnowsze wydanie magazynu EVO
Już dziś możesz zamówić nowy numer lub prenumeratę magazynu EVO. Magazyn jest również dostępny w najlepszych salonach prasowych.
Produkcja Polestara 1 zbliża się do końca, więc rolę nowego flagowca marki będzie pełnił roadster O2.
Według Polestara tak właśnie wygląda przyszłość elektrycznych samochodów sportowych. Gama modelowa tej szwedzkiej marki była do tej pory dość ograniczona, ale zbliżająca się premiera trzech nowych modeli i przedstawiony tutaj koncept O2 dają pewność, że firma nie zwalnia tempa. Nowy model uchyla drzwi prowadzące do przyszłości Polestara.
W tej chwili O2 jeszcze nie jest modelem przeznaczonym do produkcji, ale ten elektryczny kabriolet z twardym dachem docelowo ma się stać nowym flagowcem marki gdy zakończy się produkcja modelu 1. Szczególny nacisk przy tworzeniu nowego halo-cara położono na zrównoważony rozwój i przyjemność z jazdy. O2 posadowiono na tej samej platformie co sedana Polestar 5, choć producent jest oszczędny w udzielaniu informacji o szczegółach technicznych konceptu.
O2 to dzieło brytyjskiego działu R&D Polestara, którego głównym zadaniem było skrócić płytę podłogową “piątki” o 400 mm przy jednoczesnym zapewnieniu dużej sztywności nadwozia. Sporą rolę odgrywają amortyzatory ograniczające przechyły nadwozia do minimum. Według producenta efektem tych założeń jest samochód szybki, reaktywny, dający przyjemność z jazdy ale i przewidywalny w swoich zachowaniach.
Polestar O2 czerpie garściami z języka stylistycznego konceptu Precept. Kabinę 2+2 połączono tutaj z niską i szeroką sylwetką opartą na podwoziu o długim rozstawie osi z krótkimi zwisami. Kluczową rolę dla oszczędności i dynamiki aut elektrycznych daje aerodynamika, więc Polestar opracował system kanałów służących do rozprowadzania powietrza wokół całego nadwozia. Nawet tylne światła pełnią funkcję aerodynamiczną, działając jak łopatki powietrza zmniejszające zawirowania wokół tylnej krawędzi auta.
Wzorem pozostałych modeli Polestara w O2 położono szczególny nacisk na materiały odnawialne. We wnętrzu wszystkie miękkie tworzywa są wykonane z poliestru pochodzącego z recyklingu, a inne elementy wnętrza wykonano z "monomateriału termoplastycznego". We wszystkich obszarach auta zastosowano różne gatunki aluminium w celu poprawy osiągów i zwiększenia możliwości recyklingu - gatunek aluminium jest nawet oznaczony na poszczególnych komponentach, aby usprawnić proces recyklingu.
Jest mało prawdopodobne, aby taka funkcja wyszła poza fazę koncepcyjną, ale Polestar wyposażył O2 w autonomicznego drona, zaprojektowanego do filmowania auta z zewnątrz podczas jazdy z prędkością do 90 km/h. Opracowany we współpracy z chińską marką elektroniki użytkowej Hoco Flow, dron jest wystrzeliwany ze swojego miejsca spoczynku za tylnymi siedzeniami pod aerodynamiczną osłoną, aby nie wpadał w zawirowania powietrza w momencie wystrzelenia.
Polestar zaznacza, że widzi możliwość wdrożenia konceptu O2 do produkcji, ale cała uwaga jest teraz skierowana na udane wprowadzenie na rynek modeli 3, 4 i 5. Powinno to nastąpić do końca 2024 roku.
Już dziś możesz zamówić nowy numer lub prenumeratę magazynu EVO. Magazyn jest również dostępny w najlepszych salonach prasowych.
Mariusz Miękoś pokonuje Grzegorza Grzybowskiego w pierwszym wyścigu sezonu 2023 Wyścigowych Samochodowych Polski.
Nevera ma 1914 KM i mimo napędu elektrycznego zaliczamy go do czołówki "prawdziwych" samochodów.
Najbardziej ekstremalne Lamborghini Huracán okazuje się najbardziej użyteczne i sprawia dużo frajdy.
Otwieramy sezon razem z najwspanialszymi kąskami nieprzeciętnej motoryzacji.
Z okazji okrągłej rocznicy założenia firmy słynna tarcza Porsche otrzymała nowy design.
Golf R stał się mocniejszy niż kiedykolwiek - nowa limitowana do 333 sztuk wersja ma równo 333 KM.
Włoski startup chce wypuścić dwa nowe modele EV. Jeden z nich będzie konkurował z Porsche Taycan.
Dział SVO stworzył szybszą i bardziej muskularną wersję Range Rovera Sport z motorem V8.
Porsche przygotowuje lekką, ekstremalną pochodną GT3 Touring inspirowaną dawnym modelem 911 ST.
Mariusz Miękoś pokonuje Grzegorza Grzybowskiego w pierwszym wyścigu sezonu 2023 Wyścigowych Samochodowych Polski.
Od dekad nie ma konkurencji i jest synonimem braku konieczności udowadniania czegokolwiek. Od teraz - z nienachalną personalizacją.
Od sezonu 2026 zielone bolidy Aston Martina będą wyposażone w kompletne układy napędowe Hondy.
Ledwo poznaliśmy nowe BMW M2, a już w fazie testów jest jego wersja rozwojowa CS.
Do walki z Bentleyem i Ferrari Aston Martin wystawia nowy model DB12 o mocy 680 KM.
Po 50 latach produkcji Caterham Seven wkracza w zupełnie nieznany sobie obszar bezemisyjnego napędu.
Nowa seria 5 ma bliźniaka w postaci elektrycznej limuzyny i5 M60, której moc przekracza 600 KM.