Motocykl i rower Ducati oraz Lamborghini Huracán Sterrato na okładce szesnastego wydania EVO mówią, że wiosna jest za rogiem!
Nieco w cieniu innych premier od BMW M powstaje zaktualizowana wersja SUV-a X5 M.
W ostatnich dniach na Nürburgringu przyłapano prototyp nowego BMW X5 M Competition w wersji po liftingu. Wszystko wskazuje na to, że modernizacja tego modelu jest w końcowej fazie przygotowania i możemy spodziewać się premiery pod koniec 2022 lub na początku 2023 roku. Nowe X5 M wejdzie do sprzedaży w ramach większego liftingu całej gamy X5, ale najbardziej sportowa wersja Competition dostanie indywidualne zmiany w zakresie wyglądu i technologii.
Zmiany estetyczne skupią się wokół nowego pasa przedniego i tylnego. Na zdjęciach widać, że auto dostanie cieńsze światła przednie LED i przeprojektowany grill z charakterystycznymi dla nowych modeli M poziomymi żeberkami. Dokładnie taki design grilla zobaczymy w nowym M2 i flagowym SUV-ie XM.
Przedni zderzak także zyska nowy kształt, ale jego podstawowa funkcja dostarczania dużej ilości powietrza do podwójnie doładowanego silnika V8 pozostanie bez zmian. Po zdjęciach tego nie poznamy, ale prawdopodobnie BMW pójdzie o krok dalej w kwestii agresywności przodu zgodnie z aktualnym językiem designu niemieckiej marki.
Z tyłu zmiany będą mniejsze. Oprócz nowych lamp i delikatnych zmian kształtu zderzaka i klapy tylnej nie odnotowaliśmy żadnych nowości. Kluczowe elementy designu M takie jak cztery końcówki wydechu i specjalnie wyprofilowany spoiler nad tylną szybą pozostawiono bez zmian. Wnętrze zapewne będzie przeniesione z aktualnego X7 ze wszystkimi zaletami i wadami takiego rozwiązania - pojawią się dwa zakrzywione ekrany, smuklejsza deska rozdzielcza i bardziej wysmakowane detale.
Jeszcze nie możemy na 100% potwierdzić czy nowe X5 M zyska dodatkowe konie mechaniczne, ale 625 KM w obecnym modelu to nadal imponujący wynik. Z naszych doświadczeń wynika, że X5 napędzane podwójnie turbodoładowanym V8 jest jednym z najbardziej ekstremalnych SUV-ów na rynku i nie potrzebuje wcale większej mocy.
Być może producent zdecyduje się na takie samo rozwiązanie jak w przypadku wcześniejszej modernizacji X3 M Competition - dopracuje podwozie zamiast robić rewolucję w każdym aspekcie. W przeciwieństwie do wszystkich rynkowych rywali technika X5 M jest mocno konserwatywna - są tu proste kolumny przedniego zawieszenia ze sprężynami i mechaniczny tylny dyferencjał o ograniczonym poślizgu konieczny w przypadku tak silnie nastawionego na tył napędu na wszystkie koła. Taka charakterystyka sprawia, że X5 M na drodze przypomina raczej dużego sedana niż agresywnie nastawionego SUV-a. Sposób, w jaki to “tradycyjne” zawieszenie jest ustawione robi tutaj ogromną różnicę.
Na temat obecnego modelu X5 M Competition mamy ambiwalentną opinię. Z jednej strony czysta moc, agresywne podwozie i udanie skomponowany balans sprawiają, że jest to jeden z przyjemniejszych SUV-ów do prowadzenia. Z drugiej strony aby osiągnąć ten poziom frajdy z jazdy w specyficznych warunkach poświęcono podstawowy komfort i wygodę, przez co jazda na co dzień jest bardziej uciążliwa niż można by się spodziewać po czymś z plakietką X5.
BMW M ma teraz wspaniałą passę, którą może przedłużyć z korzyścią dla właściwości jezdnych X5 M. Albo wyjdzie z tego normalny, standardowy lifting, albo coś naprawdę ciekawego.
Motocykl i rower Ducati oraz Lamborghini Huracán Sterrato na okładce szesnastego wydania EVO mówią, że wiosna jest za rogiem!
Niekończące się magiczne lasy, dzika przyroda, puste drogi, miejsca, do których nie dotarła cywilizacja - czas na weekendowy wypad samochodem!
Nowa linia na sezon 2025 ponownie przesuwa granice zarówno pod względem technologii, jak i emocji
Myślisz o wyposażeniu swojego samochodu sportowego w komplet najlepszych opon?
Pojawiają się przesłanki, że Lamborghini pracuje nad limitowanym hipersamochodem o nazwie Fenomeno.
Elektryczne super-GT o mocy 1000 KM wyznaczy kierunek rozwoju Jaguara. Na razie trwają testy.
Odwiedziliśmy Amerykę, aby przejechać kilka testowych kilometrów w pocisku o mocy 2059 KM.
Innowacyjna technologia silników i rewolucyjne baterie to główne cechy konceptu czterodrzwiowego AMG.
Większa moc i niższa masa sprawiają, że Sadair’s Spear to hardkorowa wersja Koenigsegga Jesko.
Z 1875-konnym V12 w modelu Aurora Zenvo ma ambicje wejść na poziom Koenigsegga. Produkcja w 2026.
BMW opracowało nowy, przyjazny środowisku kompozyt, który może być zastępstwem dla włókna węglowego.
Szlagier Dacii w ostatnich latach nie ma lekko. Czy niedawny lifting i nowe wersje silnikowe umocnią jego pozycję?
VW wreszcie spuszcza ze smyczy Golfa MK8 GTI i prezentuje torowo usposobioną wersję Edition 50.
Z okazji 30. rocznicy zwycięstwa w Le Mans, Lanzante tworzy samochód inspirowany kultowym F1 GTR.
Wersja specjalna Defender Trophy odnosi się do wielkiej tradycji Land Rovera w rajdzie Camel Trophy.
Twórcy Mercedesa CLK GTR i silników Pagani V12 wystartują restomodem Mercedesa 190E Evo II w N24.