Lamborghini Revuelto na okładce piętnastego wydania EVO Magazine – pożegnanie sezonu z superautem!
Firma CNC Motorsport podjęła się stworzenia nowych Fordów Sierra RS500 Cosworth wyścigowej grupy A.
Pierwszy z trzech egzemplarzy miniserii “kontynuacyjnej” Forda Sierry RS500 Cosworth opuścił już bramy zakładu CNC Motorsport i dotarł do właściciela. Samochód został zbudowany zgodnie ze specyfikacją dawnych Fordów Sierra RS500 startujących w Grupie A w barwach zespołu Andy Rouse Engineering. Ostateczną kontrolę jakości potwierdzającą dokładność i zgodność z oryginałem przeprowadził sam Rouse.
Firma CNC Motorsport jest prowadzona przez Alana Strachana, który współpracował z Rouse Engineering w okresie, gdy zespół wykorzystywał Fordy Sierra RS500 w barwach Labatts. RS500 należy do najbardziej rozpoznawalnych samochodów turystycznych grupy A, ale to jej cywilny odpowiednik wyposażony w “wielorybie” tylne skrzydło jest ikoną samą w sobie i jednym z najbardziej cenionych klasyków Forda w historii.
Pierwszy egzemplarz tej miniserii był składany przez 24 miesiące przez Strachana i jego syna, podczas gdy firma zajmowała się innymi projektami. Był wśród nich egzemplarz BMW 635 CSI grupy A jak i oryginalna Sierra RS500 przechodząca proces renowacji.
Drugi z trzech egzemplarzy obecnie jest w budowie. Do jego stworzenia CNC wykorzystuje zupełnie nowe wyścigowe nadwozie, podczas gdy nadwozie trzeciego samochodu na razie czeka w gotowości. Droga Forda Sierry RS Cosworth od samochodu cywilnego do w pełni rozwiniętej wersji wyścigowej była długa i wyboista, ale o tym możecie przeczytać w brytyjskim wydaniu Evo (numer 325).
Pod maską Sierry od CNC pracuje 580-konny silnik Cosworth YB zbudowany przez Harveya Gibbsa. Przekazuje on moc na tylne koła przez pięciobiegową skrzynię manualną Getrag i 10-calowy wiskotyczny mechanizm różnicowy. Brytyjskie CNC zajmuje się nie tylko silnikami, ale całym projektem - produkcją i obróbką nadwozi, instalacją klatki bezpieczeństwa i całą resztą wraz z montażem końcowym. Wszystko według Rouse’a i CNC. Firma jest certyfikowana przez Motorsport UK jeśli chodzi o produkcję klatek bezpieczeństwa zgodnych ze specyfikacją oryginalnych Fordów Andy Rouse Engineering Grupy A.
Zaletą “kontynuacyjnych” samochodów względem ich oryginalnych odpowiedników w historycznych wyścigach Grupy A jest ich przystępność cenowa. Są one tańsze niż oryginalne Sierry, ale zbudowane przez zespół doświadczony w pracach nad oryginalnymi egzemplarzami gwarantują zgodność ze specyfikacją i niezawodność. A ponieważ nie mają historycznego bagażu równego tym nielicznym samochodom z epoki, być może właściciele chętniej będą ich używać zgodnie z przeznaczeniem, co jest atrakcją dla wszystkich chcących podziwiać ogniste RS500 w środowisku naturalnym.
Alan Strachan, założyciel CNC Motorsport, powiedział: „Te samochody służą do ostrego ścigania i zabawy na torze, bez obaw o uszkodzenie cennego, zabytkowego wozu. Fani uwielbiają oglądać plujące ogniem RS500 na limicie, a te auta są biletem wstępu do ogromnej liczby wydarzeń w całej Europie”.
Lamborghini Revuelto na okładce piętnastego wydania EVO Magazine – pożegnanie sezonu z superautem!
Ośmiu polskich kierowców Forch Racing by Atlas Ward staje do walki o dominację w niemieckiej serii wyścigowej.
Alpine przechodzi na elektryczność i zaczyna od hatchbacka A290. Czy model ten ma DNA Alpine?
Wiele już powiedziano na temat hybrydowego M5, ale czas przestać gadać. Czas się przejechać.
Lamborghini Revuelto na okładce piętnastego wydania EVO Magazine – pożegnanie sezonu z superautem!
Choć istnieje określona, wąska grupa odbiorców Vitary, brakuje na rynku takich aut.
Od 2026 roku w Europie będzie można kupić nową Hondę Prelude z innowacyjnym napędem hybrydowym.
Ducati Diavel V4 2025 z nowym malowaniem Black Roadster Livery łączy moc i styl w jednym cruiserze.
Inspirowane F1 nadwozia to próbka możliwości jakie daje nowy program personalizacji Chapman Bespoke.
Nadal postrzegasz Polestar tylko jako elektryczny odłam Volvo? Model 5 zamierza to zmienić.
Prawie 50 lat po kultowym Renault 5 Turbo, francuski producent wypuszcza jego duchowego następcę.
Trzecia generacja najmniejszego sedana-coupe w gamie Mercedesa wkrótce pojawi się na rynku.
BMW M3 kolejnej generacji dostanie napęd elektryczny. Mamy pierwsze zdjęcia.
“Kontynuacja” Forda Escorta MK1 od Boreham Motorworks ma kilka usprawnień np. silnik o mocy 300 KM.
AMG tworzy serię ekskluzywną linię projektów Mythos, a pierwszym z nich jest speedster Purespeed.
Na 2025 rok producent symulatora jazdy Assetto Corsa zapowiada nową wersję popularnej serii.