Motocykl i rower Ducati oraz Lamborghini Huracán Sterrato na okładce szesnastego wydania EVO mówią, że wiosna jest za rogiem!
Firma CNC Motorsport podjęła się stworzenia nowych Fordów Sierra RS500 Cosworth wyścigowej grupy A.
Pierwszy z trzech egzemplarzy miniserii “kontynuacyjnej” Forda Sierry RS500 Cosworth opuścił już bramy zakładu CNC Motorsport i dotarł do właściciela. Samochód został zbudowany zgodnie ze specyfikacją dawnych Fordów Sierra RS500 startujących w Grupie A w barwach zespołu Andy Rouse Engineering. Ostateczną kontrolę jakości potwierdzającą dokładność i zgodność z oryginałem przeprowadził sam Rouse.
Firma CNC Motorsport jest prowadzona przez Alana Strachana, który współpracował z Rouse Engineering w okresie, gdy zespół wykorzystywał Fordy Sierra RS500 w barwach Labatts. RS500 należy do najbardziej rozpoznawalnych samochodów turystycznych grupy A, ale to jej cywilny odpowiednik wyposażony w “wielorybie” tylne skrzydło jest ikoną samą w sobie i jednym z najbardziej cenionych klasyków Forda w historii.
Pierwszy egzemplarz tej miniserii był składany przez 24 miesiące przez Strachana i jego syna, podczas gdy firma zajmowała się innymi projektami. Był wśród nich egzemplarz BMW 635 CSI grupy A jak i oryginalna Sierra RS500 przechodząca proces renowacji.
Drugi z trzech egzemplarzy obecnie jest w budowie. Do jego stworzenia CNC wykorzystuje zupełnie nowe wyścigowe nadwozie, podczas gdy nadwozie trzeciego samochodu na razie czeka w gotowości. Droga Forda Sierry RS Cosworth od samochodu cywilnego do w pełni rozwiniętej wersji wyścigowej była długa i wyboista, ale o tym możecie przeczytać w brytyjskim wydaniu Evo (numer 325).
Pod maską Sierry od CNC pracuje 580-konny silnik Cosworth YB zbudowany przez Harveya Gibbsa. Przekazuje on moc na tylne koła przez pięciobiegową skrzynię manualną Getrag i 10-calowy wiskotyczny mechanizm różnicowy. Brytyjskie CNC zajmuje się nie tylko silnikami, ale całym projektem - produkcją i obróbką nadwozi, instalacją klatki bezpieczeństwa i całą resztą wraz z montażem końcowym. Wszystko według Rouse’a i CNC. Firma jest certyfikowana przez Motorsport UK jeśli chodzi o produkcję klatek bezpieczeństwa zgodnych ze specyfikacją oryginalnych Fordów Andy Rouse Engineering Grupy A.
Zaletą “kontynuacyjnych” samochodów względem ich oryginalnych odpowiedników w historycznych wyścigach Grupy A jest ich przystępność cenowa. Są one tańsze niż oryginalne Sierry, ale zbudowane przez zespół doświadczony w pracach nad oryginalnymi egzemplarzami gwarantują zgodność ze specyfikacją i niezawodność. A ponieważ nie mają historycznego bagażu równego tym nielicznym samochodom z epoki, być może właściciele chętniej będą ich używać zgodnie z przeznaczeniem, co jest atrakcją dla wszystkich chcących podziwiać ogniste RS500 w środowisku naturalnym.
Alan Strachan, założyciel CNC Motorsport, powiedział: „Te samochody służą do ostrego ścigania i zabawy na torze, bez obaw o uszkodzenie cennego, zabytkowego wozu. Fani uwielbiają oglądać plujące ogniem RS500 na limicie, a te auta są biletem wstępu do ogromnej liczby wydarzeń w całej Europie”.
Motocykl i rower Ducati oraz Lamborghini Huracán Sterrato na okładce szesnastego wydania EVO mówią, że wiosna jest za rogiem!
Niekończące się magiczne lasy, dzika przyroda, puste drogi, miejsca, do których nie dotarła cywilizacja - czas na weekendowy wypad samochodem!
Nowa linia na sezon 2025 ponownie przesuwa granice zarówno pod względem technologii, jak i emocji
Myślisz o wyposażeniu swojego samochodu sportowego w komplet najlepszych opon?
Pojawiają się przesłanki, że Lamborghini pracuje nad limitowanym hipersamochodem o nazwie Fenomeno.
Elektryczne super-GT o mocy 1000 KM wyznaczy kierunek rozwoju Jaguara. Na razie trwają testy.
Odwiedziliśmy Amerykę, aby przejechać kilka testowych kilometrów w pocisku o mocy 2059 KM.
Innowacyjna technologia silników i rewolucyjne baterie to główne cechy konceptu czterodrzwiowego AMG.
Większa moc i niższa masa sprawiają, że Sadair’s Spear to hardkorowa wersja Koenigsegga Jesko.
Z 1875-konnym V12 w modelu Aurora Zenvo ma ambicje wejść na poziom Koenigsegga. Produkcja w 2026.
BMW opracowało nowy, przyjazny środowisku kompozyt, który może być zastępstwem dla włókna węglowego.
Szlagier Dacii w ostatnich latach nie ma lekko. Czy niedawny lifting i nowe wersje silnikowe umocnią jego pozycję?
VW wreszcie spuszcza ze smyczy Golfa MK8 GTI i prezentuje torowo usposobioną wersję Edition 50.
Z okazji 30. rocznicy zwycięstwa w Le Mans, Lanzante tworzy samochód inspirowany kultowym F1 GTR.
Wersja specjalna Defender Trophy odnosi się do wielkiej tradycji Land Rovera w rajdzie Camel Trophy.
Twórcy Mercedesa CLK GTR i silników Pagani V12 wystartują restomodem Mercedesa 190E Evo II w N24.