Centralna Polska - region idealny dla turystyki samochodowej - staje się celem zimowej wyprawy w ramach akcji "Yokohama on Tour"
Firma CNC Motorsport podjęła się stworzenia nowych Fordów Sierra RS500 Cosworth wyścigowej grupy A.
Pierwszy z trzech egzemplarzy miniserii “kontynuacyjnej” Forda Sierry RS500 Cosworth opuścił już bramy zakładu CNC Motorsport i dotarł do właściciela. Samochód został zbudowany zgodnie ze specyfikacją dawnych Fordów Sierra RS500 startujących w Grupie A w barwach zespołu Andy Rouse Engineering. Ostateczną kontrolę jakości potwierdzającą dokładność i zgodność z oryginałem przeprowadził sam Rouse.
Firma CNC Motorsport jest prowadzona przez Alana Strachana, który współpracował z Rouse Engineering w okresie, gdy zespół wykorzystywał Fordy Sierra RS500 w barwach Labatts. RS500 należy do najbardziej rozpoznawalnych samochodów turystycznych grupy A, ale to jej cywilny odpowiednik wyposażony w “wielorybie” tylne skrzydło jest ikoną samą w sobie i jednym z najbardziej cenionych klasyków Forda w historii.
Pierwszy egzemplarz tej miniserii był składany przez 24 miesiące przez Strachana i jego syna, podczas gdy firma zajmowała się innymi projektami. Był wśród nich egzemplarz BMW 635 CSI grupy A jak i oryginalna Sierra RS500 przechodząca proces renowacji.
Drugi z trzech egzemplarzy obecnie jest w budowie. Do jego stworzenia CNC wykorzystuje zupełnie nowe wyścigowe nadwozie, podczas gdy nadwozie trzeciego samochodu na razie czeka w gotowości. Droga Forda Sierry RS Cosworth od samochodu cywilnego do w pełni rozwiniętej wersji wyścigowej była długa i wyboista, ale o tym możecie przeczytać w brytyjskim wydaniu Evo (numer 325).
Pod maską Sierry od CNC pracuje 580-konny silnik Cosworth YB zbudowany przez Harveya Gibbsa. Przekazuje on moc na tylne koła przez pięciobiegową skrzynię manualną Getrag i 10-calowy wiskotyczny mechanizm różnicowy. Brytyjskie CNC zajmuje się nie tylko silnikami, ale całym projektem - produkcją i obróbką nadwozi, instalacją klatki bezpieczeństwa i całą resztą wraz z montażem końcowym. Wszystko według Rouse’a i CNC. Firma jest certyfikowana przez Motorsport UK jeśli chodzi o produkcję klatek bezpieczeństwa zgodnych ze specyfikacją oryginalnych Fordów Andy Rouse Engineering Grupy A.
Zaletą “kontynuacyjnych” samochodów względem ich oryginalnych odpowiedników w historycznych wyścigach Grupy A jest ich przystępność cenowa. Są one tańsze niż oryginalne Sierry, ale zbudowane przez zespół doświadczony w pracach nad oryginalnymi egzemplarzami gwarantują zgodność ze specyfikacją i niezawodność. A ponieważ nie mają historycznego bagażu równego tym nielicznym samochodom z epoki, być może właściciele chętniej będą ich używać zgodnie z przeznaczeniem, co jest atrakcją dla wszystkich chcących podziwiać ogniste RS500 w środowisku naturalnym.
Alan Strachan, założyciel CNC Motorsport, powiedział: „Te samochody służą do ostrego ścigania i zabawy na torze, bez obaw o uszkodzenie cennego, zabytkowego wozu. Fani uwielbiają oglądać plujące ogniem RS500 na limicie, a te auta są biletem wstępu do ogromnej liczby wydarzeń w całej Europie”.
Centralna Polska - region idealny dla turystyki samochodowej - staje się celem zimowej wyprawy w ramach akcji "Yokohama on Tour"
Odkrywamy, co przyniesie 51. edycja kultowego kalendarza Pirelli, zwanego „The Cal”
Lamborghini Revuelto na okładce piętnastego wydania EVO Magazine – pożegnanie sezonu z superautem!
Ośmiu polskich kierowców Forch Racing by Atlas Ward staje do walki o dominację w niemieckiej serii wyścigowej.
W mediach rządzą najdroższe warianty 911, tymczasem zwykła Carrera także ma mnóstwo do zaoferowania.
Na zakończenie długiej i barwnej ery niezależności Alpina wypuszcza topowe B8 GT o mocy 634 KM.
Jakość jazdy na równi z coupe i szybko składany dach - tym ma się wyróżniać nowy Vantage Roadster.
Po wielu latach TAG Heuer powraca jako oficjalny partner cyklu Formuły 1.
Impreza 22B udowadnia swą wartość w cywilu nawet jeśli nie jest prawdziwym modelem homologacyjnym.
Wersja Spirit Racing 12R to roadster Mazdy doprowadzony do skrajności. Spoiler: tylko na Japonię.
Subaru WRX STI w wersji S210 próbuje podtrzymać ducha dawnej Imprezy, ale jest w nim jeden haczyk.
Specjalna wersja DK Edition jeszcze podkręca emocje jakie za kierownicą daje Hyundai Ioniq 5 N.
GR Yaris M z silnikiem pośrodku posłuży Toyocie do testów nowego silnika… a może to coś więcej?
Centralna Polska - region idealny dla turystyki samochodowej - staje się celem zimowej wyprawy w ramach akcji "Yokohama on Tour"
Jest już dostępne poliftowe Porsche 992.2 Carrera S, czyli model pośredni w dolnej części gamy 911.
Generacja elektrycznych modeli 0 Series Hondy wystartuje w 2026 roku.