Ośmiu polskich kierowców Forch Racing by Atlas Ward staje do walki o dominację w niemieckiej serii wyścigowej.
Jest szansa na poprawę, po kiepskim początku, nowej gamy usportowionych Golfów.
Volkswagen zapowiedział rozszerzenie gamy usportowionych Golfów o nową wersję, która zadebiutuje w ciągu następnych kilku tygodni. Nowy wariant generacji MK8 dołączy do istniejących od jakiegoś czasu GTI, Clubsport i R. Jeszcze prawie nic nie wiemy na temat tego auta, ale Wolfsburg ma nadzieję na poprawę PR-u po fali nieprzychylnych recenzji jaka przelała się przez media branżowe po debiucie wersji GTI i potem R. Modyfikacje mają obejmować zarówno podzespoły mechaniczne jak i oprogramowanie.
Zdjęcie opublikowane w ramach zapowiedzi tak naprawdę nic nie ujawnia. Widać na nim zarys dobrze znanej sylwetki obecnego Golfa Mk8, w której jedynym wyróżniającym elementem jest tylna lotka identyczna jak w GTI Clubsport lub w Golfie R po dodaniu pakietu Performance.
Analizując obecne na rynku wersje Golfa można się domyślić, że nowy wariant również otrzyma jakąś wariację silnika EA888, czyli 2-litrowej jednostki benzynowej z turbodoładowaniem. Nie wiadomo czy bazą będzie GTI czy R, co sprowadza się do fundamentalnej różnicy w napędzie - GTI przekazuje moc na przód, a R na wszystkie cztery koła.
Jedynym elementem, który mógłby od razu wyróżnić nowego, sportowego Golfa wśród jego braci jest skrzynia biegów. Wszystkie szybkie Golfy (oprócz bazowego GTI na niektórych rynkach) są wyposażone tylko w skrzynie DSG. To pozostawia pewną lukę, którą mógłby wypełnić nieco szybszy niż GTI wariant ze skrzynią ręczną.
Poza tym zmiany mechaniczne mogłyby się skupić na modyfikacji podzespołów i geometrii układu jezdnego oraz przeniesienia napędu. W zależności od napędzanej osi można do Golfa dodać dyferencjał o ograniczonym poślizgu lub tylną oś z dyferencjałem i wektorowaniem momentu obrotowego.
Z zapowiedzi wiemy, że prace trwają także nad oprogramowaniem auta, które skupia się tak naprawdę w jednym centralnym systemie o nazwie VDM (Vehicle Dynamics Manager). To coś w rodzaju mózgu samochodu, który obsługuje wszystkie elektroniczne systemy dynamiczne. To istotna część auta, zwłaszcza jeśli prawie wszystko - układ kierowniczy, amortyzatory, przeniesienie napędu, mapa silnika i kontrola trakcji - mają zmienne ustawienia.
Zamiast pozostawiać synchronizację tych elementów przypadkowi, każdy z nich przekazuje dane do centralnego systemu sterowania, który następnie dostosowuje podsystemy do stylu jazdy i/lub wybranego trybu.
W naszym przekonaniu oprogramowanie zawsze jest na dalszym planie niż mechanika, ale mamy szczerą nadzieję, że w końcu nowy Golf MK8 wykaże progres w tej kwestii. Wracając do rozważań czym właściwie będzie nowy Golf nie możemy ignorować faktu, że VW lubi upamiętniać ważne rocznice specjalnymi wersjami swoich aut. Akurat GTI jest daleko od jakiejkolwiek okrągłej rocznicy, ale w 2022 roku mija dokładnie 20 lat od wprowadzenia na rynek R32 MK4 - pierwowzoru Golfa R…
Ośmiu polskich kierowców Forch Racing by Atlas Ward staje do walki o dominację w niemieckiej serii wyścigowej.
Alpine przechodzi na elektryczność i zaczyna od hatchbacka A290. Czy model ten ma DNA Alpine?
Wiele już powiedziano na temat hybrydowego M5, ale czas przestać gadać. Czas się przejechać.
Od przeszło 100 lat światy aut i motocykli romansują ze sobą. Ducati z Bentleyem spotykają się po raz pierwszy.
Nieznana do tej pory kolekcja 69 bolidów Formuły 1 Berniego Ecclestone’a trafi na aukcję.
Ostatni spalinowy Lotus - Emira - może dostać od losu jeszcze jedną szansę - wersję hybrydową.
Katarczycy przejęli około 30% udziałów w zespole Formuły 1 Audi, który pojawi się na gridzie w 2026.
Elektryczne Lamborghini nie pojawi się przed 2030 rokiem, za to marka zapowiada nowy hipersamochód.
W 2026 roku Lotus chce powrócić do częściowo spalinowych napędów za sprawą technologii Hyper Hybrid.
Większa moc i poprawione ustawienia wersji Final Edition mogą w końcu uwolnić pełny potencjał Supry.
Gama Lamborghini Temerario wkrótce rozrośnie się o kolejne warianty, także z RWD i większą mocą.
Niedawno pokazany supersamochód Alfy Romeo osiągnął 333 km/h podczas testów dynamicznych w Nardò.
G63 nie jest lepsze niż DBX707 czy RR Sport SV, za to ma więcej fejmu niż dwaj rywale razem wzięci.
W 2026 roku Land Rover zostanie oficjalnym partnerem i uczestnikiem rajdu Dakar.
911 GT3 RS od Manthey Racing ma świetne osiągi, brakuje tylko oficjalnego czasu na Nürburgringu.
Lamborghini nie będzie kontynuować przygody z WEC w sezonie 2025. Zadecydowała zmiana regulaminu.