Zamów czwarte wydanie magazynu EVO
Już dziś możesz zamówić nowy numer lub prenumeratę magazynu EVO. Magazyn jest również dostępny w najlepszych salonach prasowych.
Oto nowy junior-supercar od Noble, który ma konkurować z McLarenem Artura i Maserati MC20.
Po długim okresie ciszy, Noble ujawnił zaktualizowaną wersję swojego nowego supersamochodu M500, który ma nadzieję wprowadzić do produkcji do końca roku. Nowy lekki supersamochód zajmie segment poniżej miejsca, które wcześniej zajmował M600, rywalizując z mniejszymi supersamochodami, takimi jak Audi R8, nowe Maserati MC20 i McLaren Artura.
M500 będzie budowany podobnymi metodami jak pozostałe auta Noble, czyli na stalową, rurową ramę konstrukcyjną będą nałożone kompozytowe panele. Nie będą jednak karbonowe jak w M600, a najprawdopodobniej z nowej odmiany włókna szklanego. Materiał ten jest cięższy niż karbon, ale również lekki, mniej czasochłonny i tańszy. I tak masa auta powinna być niższa niż u konkurencji, której auta mieszczą się w przedziale 1350-1500 kg.
Kolejną zasadniczą zmianą jest silnik, bo znane z M600 V8 produkcji Volvo i Yamahy nie będzie zastosowane w M500. Do mniejszego modelu trafi odpowiednio mniejszy motor 3.5 V6 Ecoboost kupowany od Forda. Nie znamy jeszcze ostatecznej mocy auta, ale Noble celuje w 550-560 KM, co uplasuje go w górnych zakresach mocy jaką ten silnik jest w stanie osiągnąć. Dodajmy, że to szeroko stosowana jednostka trafiająca do aut różnych segmentów - od SUV-a Lincoln Navigator do supersportowego Forda GT.
W odróżnieniu od tych aut Noble chce wykorzystać manualną skrzynię 6-biegową. Napęd będzie trafiał na tylne koła przez dyferencjał o ograniczonym poślizgu. Zawieszenie prawdopodobnie będzie oparte o podwójne wahacze i pasywne amortyzatory - tak samo jak w M600 i poprzednich modelach firmy.
Wizualnie M500 wygląda już trochę inaczej niż podczas pierwszego pokazu na Festival of Speed w 2019 roku. Dopracowano przedni i tylny pas, a niektóre panele nadwozia mają trochę inny kształt. Oświetlenie pożyczono od producentów masowych - przednie światła pochodzą z Corvette C7, a tylne wykorzystują fragment lamp z rodzinnego Citroena C4 Picasso (pięciomiejscowego, żeby być ścisłym). Ważne, że ostateczny efekt jest łatwo rozpoznawalny jako Noble.
Wewnątrz układ jest prosty, z dwoma cyfrowymi interfejsami na desce rozdzielczej, bez dużego cyfrowego zestawu wskaźników. Znaczna część wnętrza jest pokryta materiałem podobnym do Alcantary, ale jak w przypadku wszystkich Nobli, ostateczna specyfikacja zależy od indywidualnego klienta. Ceny nie zostały jeszcze ujawnione, ale biorąc pod uwagę, że celem nowego modelu jest segment mniejszych supersamochodów, należy spodziewać się cen w przedziale 120-180 tys. funtów (650-850 tys. zł) - przestrzeni zajmowanej w niższej partii przez R8, a w wyższej przez McLarena Artura i Maserati MC20.
Już dziś możesz zamówić nowy numer lub prenumeratę magazynu EVO. Magazyn jest również dostępny w najlepszych salonach prasowych.
Jedyne w swoim rodzaju Bugatti Chiron Profilée stało się najdroższym nowym samochodem w historii.
V12 to moc, dźwięk i prestiż. Sprawdzamy które marki są wciąż wierne dwunastocylindrowym silnikom.
Giulia SWB Zagato to unikalny projekt Alfy Romeo stworzony na 100-lecie współpracy obu marek.
Według najnowszych informacji od Forda nowy Mustang w najmocniejszej wersji przekroczy 500 KM.
Okazuje się, że wciąż są na rynku samochody z dużymi motorami, które nie kosztują walizki pieniędzy.
Fani czekali na prawdziwe M3 Touring kilka dekad, ale czy warto go kupić? Odpowiedź brzmi: TAK!
Jedyne w swoim rodzaju Bugatti Chiron Profilée stało się najdroższym nowym samochodem w historii.
Średni model w gamie Range Rovera zyskał niezbędne aktualizacje technologii i kosmetykę zewnętrzną.
Wyścigowy Glickenhaus 007 właśnie zyskał wersję drogową przeznaczoną dla klientów indywidualnych.
Fastline kolejny raz dołącza do licytacji WOŚP, i jak zawsze na najwyższych obrotach.
Wersja specjalna GranTurismo PrimaSerie ma także uhonorować 75 lat produkcji dużych GT od Maserati.
Podwozie Caymana GT4 RS posłużyło do stworzenia współczesnej interpretacji klasycznego Porsche 356.
Najnowsza Kia EV6 to duży, elektryczny crossover, ale pod literami GT kryje się prawdziwa petarda.
BMW zaprezentowało nowe M3 CS - model który dołączy do znakomitych poprzedników: M2 CS i M5 CS.
Polestar 2 po modernizacji ma aż 476 KM i potrafi pokonać do 636 km na jednym ładowaniu.
Trzecie Porsche Cayenne sprawdza się w roli dużego SUV-a, ale niektóre wersje nie są godne polecenia.