Zamów najnowsze wydanie magazynu EVO
Już dziś możesz zamówić nowy numer lub prenumeratę magazynu EVO. Magazyn jest również dostępny w najlepszych salonach prasowych.
Oto nowy junior-supercar od Noble, który ma konkurować z McLarenem Artura i Maserati MC20.
Po długim okresie ciszy, Noble ujawnił zaktualizowaną wersję swojego nowego supersamochodu M500, który ma nadzieję wprowadzić do produkcji do końca roku. Nowy lekki supersamochód zajmie segment poniżej miejsca, które wcześniej zajmował M600, rywalizując z mniejszymi supersamochodami, takimi jak Audi R8, nowe Maserati MC20 i McLaren Artura.
M500 będzie budowany podobnymi metodami jak pozostałe auta Noble, czyli na stalową, rurową ramę konstrukcyjną będą nałożone kompozytowe panele. Nie będą jednak karbonowe jak w M600, a najprawdopodobniej z nowej odmiany włókna szklanego. Materiał ten jest cięższy niż karbon, ale również lekki, mniej czasochłonny i tańszy. I tak masa auta powinna być niższa niż u konkurencji, której auta mieszczą się w przedziale 1350-1500 kg.
Kolejną zasadniczą zmianą jest silnik, bo znane z M600 V8 produkcji Volvo i Yamahy nie będzie zastosowane w M500. Do mniejszego modelu trafi odpowiednio mniejszy motor 3.5 V6 Ecoboost kupowany od Forda. Nie znamy jeszcze ostatecznej mocy auta, ale Noble celuje w 550-560 KM, co uplasuje go w górnych zakresach mocy jaką ten silnik jest w stanie osiągnąć. Dodajmy, że to szeroko stosowana jednostka trafiająca do aut różnych segmentów - od SUV-a Lincoln Navigator do supersportowego Forda GT.
W odróżnieniu od tych aut Noble chce wykorzystać manualną skrzynię 6-biegową. Napęd będzie trafiał na tylne koła przez dyferencjał o ograniczonym poślizgu. Zawieszenie prawdopodobnie będzie oparte o podwójne wahacze i pasywne amortyzatory - tak samo jak w M600 i poprzednich modelach firmy.
Wizualnie M500 wygląda już trochę inaczej niż podczas pierwszego pokazu na Festival of Speed w 2019 roku. Dopracowano przedni i tylny pas, a niektóre panele nadwozia mają trochę inny kształt. Oświetlenie pożyczono od producentów masowych - przednie światła pochodzą z Corvette C7, a tylne wykorzystują fragment lamp z rodzinnego Citroena C4 Picasso (pięciomiejscowego, żeby być ścisłym). Ważne, że ostateczny efekt jest łatwo rozpoznawalny jako Noble.
Wewnątrz układ jest prosty, z dwoma cyfrowymi interfejsami na desce rozdzielczej, bez dużego cyfrowego zestawu wskaźników. Znaczna część wnętrza jest pokryta materiałem podobnym do Alcantary, ale jak w przypadku wszystkich Nobli, ostateczna specyfikacja zależy od indywidualnego klienta. Ceny nie zostały jeszcze ujawnione, ale biorąc pod uwagę, że celem nowego modelu jest segment mniejszych supersamochodów, należy spodziewać się cen w przedziale 120-180 tys. funtów (650-850 tys. zł) - przestrzeni zajmowanej w niższej partii przez R8, a w wyższej przez McLarena Artura i Maserati MC20.
Już dziś możesz zamówić nowy numer lub prenumeratę magazynu EVO. Magazyn jest również dostępny w najlepszych salonach prasowych.
Mariusz Miękoś pokonuje Grzegorza Grzybowskiego w pierwszym wyścigu sezonu 2023 Wyścigowych Samochodowych Polski.
Nevera ma 1914 KM i mimo napędu elektrycznego zaliczamy go do czołówki "prawdziwych" samochodów.
Najbardziej ekstremalne Lamborghini Huracán okazuje się najbardziej użyteczne i sprawia dużo frajdy.
Otwieramy sezon razem z najwspanialszymi kąskami nieprzeciętnej motoryzacji.
Na stulecie wyścigu 24h Le Mans Alpine przygotowało limitowaną edycję specjalną modelu A110 R.
Caterham chce zacząć erę napędów EV od zgrabnego sportowego coupe o współczesnej sylwetce.
Tesla Plaid ponownie jest najszybszym samochodem seryjnym z napędem elektrycznym na Nürburgringu.
Wzmocnione torowe SF90 otrzyma najbardziej agresywną aerodynamikę w historii drogowych Ferrari.
Nowy hypercar Bugatti ma być znacznie bardziej ekstremalny niż pozostałe modele z silnikiem W16.
Z okazji okrągłej rocznicy założenia firmy słynna tarcza Porsche otrzymała nowy design.
Golf R stał się mocniejszy niż kiedykolwiek - nowa limitowana do 333 sztuk wersja ma równo 333 KM.
Włoski startup chce wypuścić dwa nowe modele EV. Jeden z nich będzie konkurował z Porsche Taycan.
Dział SVO stworzył szybszą i bardziej muskularną wersję Range Rovera Sport z motorem V8.
Porsche przygotowuje lekką, ekstremalną pochodną GT3 Touring inspirowaną dawnym modelem 911 ST.
Mariusz Miękoś pokonuje Grzegorza Grzybowskiego w pierwszym wyścigu sezonu 2023 Wyścigowych Samochodowych Polski.
Od dekad nie ma konkurencji i jest synonimem braku konieczności udowadniania czegokolwiek. Od teraz - z nienachalną personalizacją.