To pierwszy raz, kiedy na okładce gości nie tylko samochód! O co chodzi w zestawieniu auta i motocykla?
Oto nowy junior-supercar od Noble, który ma konkurować z McLarenem Artura i Maserati MC20.
Po długim okresie ciszy, Noble ujawnił zaktualizowaną wersję swojego nowego supersamochodu M500, który ma nadzieję wprowadzić do produkcji do końca roku. Nowy lekki supersamochód zajmie segment poniżej miejsca, które wcześniej zajmował M600, rywalizując z mniejszymi supersamochodami, takimi jak Audi R8, nowe Maserati MC20 i McLaren Artura.
M500 będzie budowany podobnymi metodami jak pozostałe auta Noble, czyli na stalową, rurową ramę konstrukcyjną będą nałożone kompozytowe panele. Nie będą jednak karbonowe jak w M600, a najprawdopodobniej z nowej odmiany włókna szklanego. Materiał ten jest cięższy niż karbon, ale również lekki, mniej czasochłonny i tańszy. I tak masa auta powinna być niższa niż u konkurencji, której auta mieszczą się w przedziale 1350-1500 kg.
Kolejną zasadniczą zmianą jest silnik, bo znane z M600 V8 produkcji Volvo i Yamahy nie będzie zastosowane w M500. Do mniejszego modelu trafi odpowiednio mniejszy motor 3.5 V6 Ecoboost kupowany od Forda. Nie znamy jeszcze ostatecznej mocy auta, ale Noble celuje w 550-560 KM, co uplasuje go w górnych zakresach mocy jaką ten silnik jest w stanie osiągnąć. Dodajmy, że to szeroko stosowana jednostka trafiająca do aut różnych segmentów - od SUV-a Lincoln Navigator do supersportowego Forda GT.
W odróżnieniu od tych aut Noble chce wykorzystać manualną skrzynię 6-biegową. Napęd będzie trafiał na tylne koła przez dyferencjał o ograniczonym poślizgu. Zawieszenie prawdopodobnie będzie oparte o podwójne wahacze i pasywne amortyzatory - tak samo jak w M600 i poprzednich modelach firmy.
Wizualnie M500 wygląda już trochę inaczej niż podczas pierwszego pokazu na Festival of Speed w 2019 roku. Dopracowano przedni i tylny pas, a niektóre panele nadwozia mają trochę inny kształt. Oświetlenie pożyczono od producentów masowych - przednie światła pochodzą z Corvette C7, a tylne wykorzystują fragment lamp z rodzinnego Citroena C4 Picasso (pięciomiejscowego, żeby być ścisłym). Ważne, że ostateczny efekt jest łatwo rozpoznawalny jako Noble.
Wewnątrz układ jest prosty, z dwoma cyfrowymi interfejsami na desce rozdzielczej, bez dużego cyfrowego zestawu wskaźników. Znaczna część wnętrza jest pokryta materiałem podobnym do Alcantary, ale jak w przypadku wszystkich Nobli, ostateczna specyfikacja zależy od indywidualnego klienta. Ceny nie zostały jeszcze ujawnione, ale biorąc pod uwagę, że celem nowego modelu jest segment mniejszych supersamochodów, należy spodziewać się cen w przedziale 120-180 tys. funtów (650-850 tys. zł) - przestrzeni zajmowanej w niższej partii przez R8, a w wyższej przez McLarena Artura i Maserati MC20.
To pierwszy raz, kiedy na okładce gości nie tylko samochód! O co chodzi w zestawieniu auta i motocykla?
Zapraszamy w okolice Gór Świętokrzyskich, jednego z najstarszych pasm górskich w Europie.
Był F1, P1 i teraz jest… W1. Zadaniem nowego McLarena jest rywalizacja z hipersamochodem Ferrari.
Maro Engel raz jeszcze zasiadł za kierownicą hypercara AMG z silnikiem F1 i ustanowił czas 6:29,09.
Kodiaq RS rocznik 2025 ma pod maską 2-litrową benzynową jednostkę o mocy 265 KM z Golfa GTI.
Zbudowany przez Calluma drogowy Jaguar C-X75 jest ilustracją niewykorzystanego potencjału tego auta.
Fundusz CYVN Holdings z Abu Zabi chce przejąć dział samochodów drogowych McLarena.
Lekka, purystyczna Carrera T 992.2 może być najciekawszą wersją w dolnej części gamy Porsche 911.
Elektryczny crossover 600e jest modelem inspirowanym barwną wyścigową historią marki Abarth.
Andreas Preuninger wyjaśnia dlaczego był przeciwny hybrydyzacji Porsche 911 GT3.
Mercedes-AMG GT z dopiskiem Pro jest drogi, ale wprowadzone w nim zmiany docenisz na torze.
RN24 nie przypomina aut drogowych, ale jego technologia może trafić do sportowych modeli Hyundaia.
Koniec, czyli początek nowych możliwości. Partnerem artykułu jest marka Continental
Najnowszy Continental GT rozpoczyna erę plug-in w Bentleyu. Czy to nadal wzorowy Gran Tourer?
Wywiad z Rafałem Kulą, Prezesem i Współzałożycielem NOHO Investment
Plus Six Pinnacle to ostatni klasyczny, mocny Morgan przed przyszłorocznym debiutem następcy.