Centralna Polska - region idealny dla turystyki samochodowej - staje się celem zimowej wyprawy w ramach akcji "Yokohama on Tour"
Elektryczny crossover 600e jest modelem inspirowanym barwną wyścigową historią marki Abarth.
Kilka miesięcy temu Abarth pożegnał się z produkowanymi od lat benzynowymi hot hatchami 595 i 695, aby skupić swoją uwagę na rozszerzeniu gamy usportowionych modeli elektrycznych. Najnowszym z nich jest crossover 600e, najmocniejszy jak dotąd samochód drogowy tej marki, który dzięki szerokiej ingerencji w napęd i podwozie ma oferować znacznie lepsze właściwości jezdne niż zwykły Fiat 600e.
Do tej pory nie znaliśmy szczegółów napędu Abartha 600e. Teraz producent ujawnił, że model ten ma 240 lub nawet 280 KM, ale ta druga wartość dotyczy tylko wersji Scorpionissima (wykończonej w kolorze Hypnotic Purple i limitowanej do 1949 sztuk, aby nawiązać do roku założenia Abartha). Na razie poznaliśmy tylko brytyjskie ceny auta - zaczynają się od 36 975 funtów (193 tys. zł) za wersję podstawową Turismo. Wspomniany model Scorpionissima kosztuje w UK 41 975 funtów (219 tys. zł).
Samochód powstał przy udziale Stellantis Motorsport w oparciu o platformę Perfo-eCMP, czyli odmianę platformy eCMP dedykowaną do usportowionych modeli. Abarth 600e niezależnie od wersji ma jeden silnik elektryczny umieszczony z przodu i napędzający przednią oś. W wersji podstawowej jego 240 KM przekłada się na sprint do 100 km/h w 6,4 s. Mocniejszy wariant ma czas 5,85 s. Oba auta osiągają maksymalnie 200 km/h.
Trzy tryby jazdy zmieniają sposób pracy układu kierowniczego, kalibrację ESP i reakcję silnika. Najciekawsze wydaje się ustawienie „Scorpion Track”, które rozluźnia kontrolę stabilności i odblokowuje maksymalną moc. Oznacza to 240 KM dla standardowego samochodu i 280 KM dla Scorpionissimy, z maksymalnym momentem obrotowym 345 Nm (obie wersje).
Napęd to nie jedyna zmiana w stosunku do Fiata. Inżynierowie pochylili się też nad tuningiem i geometrią zawieszenia, aby zdecydowanie poprawić właściwości jezdne 600e. Wraz z seryjnym, dedykowanym do EV dyferencjałem o ograniczonym poślizgu model ten będzie znacznie bardziej stabilny przy wyższych prędkościach. Układ hamulcowy firmy Alcon na potrzeby Abartha ma zwiększone wymiary tarcz hamulcowych, a o przyczepność dbają opony Michelin Pilot Sport EV oferujące kompromis między osiągami, a wydajnością.
Abarth 600e na tle zwykłego Fiata wyróżnia się 20-calowymi felgami, dość dużym spoilerem dachowym, przyciemnionymi tylnymi lampami oraz większymi wlotami powietrza wykończonymi diagonalną kratką dla poprawy chłodzenia. W temacie chłodzenia Abarth ma również pompę płynu chłodzącego o dużej wydajności, która reguluje temperaturę akumulatora. System przyczynia się do maksymalizacji zasięgu, który według producenta ma wynosić nawet do 333 km na jednym ładowaniu.
Po raz pierwszy możemy zobaczyć wnętrze Abartha 600e, które przeszło niemałą metamorfozę. W tym modelu montowane są fotele sportowe Sabelt, kokpit ubarwiony jest dedykowanymi kolorami i grafikami, tapicerkę wykonano z alcantary, a logotypy Fiata ustąpiły miejsca firmowemu skorpionowi. Multimedia na 10-calowym ekranie dotykowym mają menu zrobione specjalnie pod Abartha, a system podkładania dźwięku pozwala posłuchać syntetycznego odgłosu silnika podobnego jak w mniejszym modelu 500e.
Polskie ceny Abartha 600e powinniśmy poznać maksymalnie w przyszłym miesiącu, gdy dealerzy zaczną zbierać zamówienia.
Centralna Polska - region idealny dla turystyki samochodowej - staje się celem zimowej wyprawy w ramach akcji "Yokohama on Tour"
Odkrywamy, co przyniesie 51. edycja kultowego kalendarza Pirelli, zwanego „The Cal”
Lamborghini Revuelto na okładce piętnastego wydania EVO Magazine – pożegnanie sezonu z superautem!
Ośmiu polskich kierowców Forch Racing by Atlas Ward staje do walki o dominację w niemieckiej serii wyścigowej.
W mediach rządzą najdroższe warianty 911, tymczasem zwykła Carrera także ma mnóstwo do zaoferowania.
Na zakończenie długiej i barwnej ery niezależności Alpina wypuszcza topowe B8 GT o mocy 634 KM.
Jakość jazdy na równi z coupe i szybko składany dach - tym ma się wyróżniać nowy Vantage Roadster.
Po wielu latach TAG Heuer powraca jako oficjalny partner cyklu Formuły 1.
Impreza 22B udowadnia swą wartość w cywilu nawet jeśli nie jest prawdziwym modelem homologacyjnym.
Wersja Spirit Racing 12R to roadster Mazdy doprowadzony do skrajności. Spoiler: tylko na Japonię.
Subaru WRX STI w wersji S210 próbuje podtrzymać ducha dawnej Imprezy, ale jest w nim jeden haczyk.
Specjalna wersja DK Edition jeszcze podkręca emocje jakie za kierownicą daje Hyundai Ioniq 5 N.
GR Yaris M z silnikiem pośrodku posłuży Toyocie do testów nowego silnika… a może to coś więcej?
Centralna Polska - region idealny dla turystyki samochodowej - staje się celem zimowej wyprawy w ramach akcji "Yokohama on Tour"
Jest już dostępne poliftowe Porsche 992.2 Carrera S, czyli model pośredni w dolnej części gamy 911.
Generacja elektrycznych modeli 0 Series Hondy wystartuje w 2026 roku.