Zamów najnowsze wydanie magazynu EVO
Już dziś możesz zamówić nowy numer lub prenumeratę magazynu EVO. Magazyn jest również dostępny w najlepszych salonach prasowych.
W lato możemy się spodziewać kolejnego nowego Ferrari - 296 GTB straci dach i zyska nazwę Spider.
Tak jak po nocy przychodzi dzień, tak za każdym nowym Ferrari z silnikiem centralnym podąża jego otwarta wersja. Nowe 296 GTB nie jest wyjątkiem, a na social mediach Ferrari opublikowano pierwsze zdjęcie nadchodzącego Spidera. Zdjęcie nie ujawnia zbyt wiele poza kształtem fragmentu nadwozia wokół bocznych wlotów powietrza i linii okien, ale wyraźnie nie widać panelu dachowego, co pozwala przypuszczać, że mamy do czynienia z nowym wariantem z otwartym dachem.
296 GTB z nadwoziem coupe samo w sobie ma kształt, który ekstremalnie dobrze będzie wyglądał pozbawiony dachu, więc Spider niemal na pewno będzie dzielił z coupe większość paneli nadwozia. Jedyną zmianą powinien być brak aluminiowego panelu dachowego, ale z zachowaniem pionowej tylnej szyby i całego pałąka antykapotażowego.
Zobacz test Ferrari 296 GTB >>
Oznacza to, że 296 Spider prawdopodobnie będzie bardziej targą niż pełnym roadsterem, ale być może Ferrari zaskoczy nas większymi zmianami tylnej części w związku z koniecznością zamontowania mechanizmu składania. Pozostaje również pytanie, jaki rodzaj dachu zastosuje Ferrari. Poprzednie modele takie jak 458 Spider (i jego późniejsze interpretacje 488 i F8) wykorzystywały składany twardy dach, ale obecnie silnym trendem w całej branży jest powracanie do tradycyjnych, lekkich dachów z tkaniny.
Reszta samochodu będzie dokładnie taka sama jak w coupe. Sercem Ferrari 296 jest nowa jednostka 2.9 V6 twin turbo ze zintegrowanym silnikiem elektrycznym zamontowanym między blokiem silnika, a dwusprzęgłową skrzynią biegów. Maksymalna moc wynosi 830 KM przy 6000 obr./min., a maksymalny moment obrotowy Ferrari określa na 740 Nm przy niebotycznych 6250 obr./min.
Problemy typowe dla supersamochodów z otwartym nadwoziem na pewno będą miały mniejszy lub większy wpływ także na nowe Ferrari, tym bardziej że 296 bazuje na aluminiowej strukturze, która niemal na pewno będzie wymagała wzmocnienia. Z tego powodu Spider będzie cięższy niż 1470 kg masy wersji coupe, ale jak duża będzie różnica - trudno powiedzieć.
W tej chwili brakuje jakichkolwiek potwierdzonych informacji na temat nadchodzącego Spidera, ale jeśli będzie tak samo dobry jak jego bliźniak coupe, szykuje się naprawdę solidny kawał samochodu.
Już dziś możesz zamówić nowy numer lub prenumeratę magazynu EVO. Magazyn jest również dostępny w najlepszych salonach prasowych.
Razem z Team Bołtowicz ruszamy na Tor Modlin by w gronie niemal 300 osób uczcić klubowy jubileusz.
Jakie są korzyści wynikające z użycia AI w motoryzacji? Czy samochody zostaną wkrótce „smartfonami na kołach”?
Przyszedł czas na prawdziwie rasowy wariant Range Rovera, który rozbudzi emocje jak żadne inne auto w tym segmencie.
Ferrari rozpoczyna program, w którym klienci mogą kupić zmodyfikowane wyścigówki 499P klasy LMH i poczuć się jak Robert Kubica
Hyundai wykorzystał każdy możliwy trik, aby stworzyć fun z jazdy EV. Rezultat jest oszałamiający.
Choć poprzednik sprzedawał się znakomicie, w odbiorze był dość przeciętny. Co nowego wnosi Austral?
Razem z Team Bołtowicz ruszamy na Tor Modlin by w gronie niemal 300 osób uczcić klubowy jubileusz.
Po kilku latach przekładania terminów pikap Tesla Cybertruck zaczyna trafiać do odbiorców.
Francuzi opublikowali pierwsze zdjęcia zapowiadające Renault 5 EV, nowego konkurenta dla Mini EV.
BMW M3 kolejnej generacji dostanie napęd elektryczny. A to nie koniec złych wieści.
Nowa ładowarka Lotusa ma oferować 450 kW i niesamowicie szybkie ładowanie. Przynajmniej w teorii.
Hondę ostatnio już niemal głównie kojarzymy z autami o wyższym prześwicie. Do gamy dołącza ZR-V, które powinno być bestsellerem japońskiego producenta.
Nowa Dacia Duster jest praktyczna, rozsądna i wygląda o wiele lepiej niż dwie poprzednie generacje.
SF90 XX Stradale z hybrydą na pokładzie jest najszybszym samochodem drogowym na torze Fiorano.
McLaren Automotive potwierdził, że przystępuje do rywalizacji w WEC z modelem 720S GT3.
Jakie są korzyści wynikające z użycia AI w motoryzacji? Czy samochody zostaną wkrótce „smartfonami na kołach”?