Zamów najnowsze wydanie magazynu EVO
Już dziś możesz zamówić nowy numer lub prenumeratę magazynu EVO. Magazyn jest również dostępny w najlepszych salonach prasowych.
Pierwsze na rynku w pełni elektryczne otwarte GT niedługo dołączy do gamy Maserati GranTurismo.
Podobnie jak nowe Maserati GranTurismo, nadchodzące GranCabrio także będzie dostępne z napędem w pełni spalinowym i w pełni elektrycznym. W tym drugim przypadku nowy model dostanie przydomek Folgore i stanie się pierwszym na rynku seryjnie produkowanym otwartym GT z napędem EV. Właśnie taki samochód przyłapano na dalekiej północy podczas zimowych testów w niskich temperaturach. Niewiele brakowało, a GranCabrio zgarnęłoby też tytuł pierwszego seryjnego kabrioletu EV, ale niespodziewanie Mini zaprezentowało limitowanego Coopera SE Convertible.
Podobnie jak w coupe, podstawowa struktura wersji spalinowej i elektrycznej jest taka sama. W Maserati rozwiązano problem usytuowania akumulatorów poprzez wypełnienie nimi większości wolnych przestrzeni auta, w tym tunelu środkowego, oraz wykorzystano aż trzy motory elektryczne. Akumulatory rozciągają się wzdłuż kabiny, pod nogami kierowcy i pasażera, a także z tyłu, obok tylnej osi. W sumie mają łączną pojemność 92,5 kWh, czyli tylko 0,9 kWh mniej niż Porsche Taycan z większą baterią. Podobnie jak niemiecki rywal Maserati stworzyło ten system na instalacji 800V, która umożliwia ładowanie z maksymalną mocą 270 kW, jeśli tylko znajdzie się odpowiednia ładowarka. Producent podaje zasięg wynoszący 449 km, co mniej więcej odpowiada ofercie Porsche Taycan Turbo S (445-468 km według WLTP).
Samochód posiada aż 3 silniki - dwa z tyłu i jeden z przodu. Przednia i tylna oś są napędzane niezależnie, bo między poszczególnymi źródłami napędu nie ma fizycznego połączenia. Maserati samodzielnie opracowało technologię silników elektrycznych, z których każdy ma po 300 kW, więc teoretycznie samochód ma 1224 KM. Teoretycznie, bo akumulatory mają zdolność oddawania energii na poziomie 610 kW, więc stała moc na kołach wynosi 761 KM, a moment obrotowy 1350 Nm.
Najprawdopodobniej GranCabrio dostanie wszystkie napędy analogiczne do GranTurismo, w tym dwie wersje spalinowe (Modena i Trofeo) o różnych parametrach silnika V6 twin turbo. Najmocniejszy wariant Trofeo w coupe osiąga 550 KM, a słabszy Modena 490 KM przenoszone na wszystkie koła za pomocą automatycznej skrzyni 8-biegowej. W przeciwieństwie do elektrycznego Folgore spalinowe odmiany GranTurismo wyposażono w typowo mechaniczny napęd rozdzielający moment obrotowy między osiami w zależności od wybranego trybu jazdy. Istnieje też możliwość całkowitego odłączenia przodu, aby uzyskać rasowe, tylnonapędowe GT.
Jak już dowiedzieliśmy się przy okazji prezentacji wersji coupe, silnik w GranCabrio to kolejne wcielenie nowego V6 Nettuno wyposażonego w innowacyjne technologie np. system podwójnych komór spalania, który poprawia osiągi i obniża zapotrzebowanie na paliwo. Nowe GranCabrio ma o dwa cylindry mniej od poprzednika, za to może pochwalić się lepszymi parametrami, które mają swoje odbicie w danych na temat osiągów.
Jeszcze nie wiemy kiedy GranCabrio zostanie w pełni zaprezentowane ani kiedy pojawi się w salonach. Wersja zamknięta - GranTurismo - właśnie pojawia się w salonach, a elektryczny model Folgore dołączy za kilka miesięcy. Wkrótce potem możemy spodziewać się debiutu GranCabrio.
Już dziś możesz zamówić nowy numer lub prenumeratę magazynu EVO. Magazyn jest również dostępny w najlepszych salonach prasowych.
Spyder RS to pożegnanie ze spalinowym Boxsterem w kompletnie bezkompromisowym stylu.
Przy dużych prędkościach łatwiej się obrócić za kierownicą Renault Megane R.S. niż w wielu tylnonapędowych autach.
Z którym z alkomatów dostępnych w Polsce warto „jechać”? Sprawdzamy w grupowym teście!
Mariusz Miękoś pokonuje Grzegorza Grzybowskiego w pierwszym wyścigu sezonu 2023 Wyścigowych Samochodowych Polski.
Nowe Audi Q8 na rok 2024 wyróżnia się poprawionym designem i wydłużoną listą wyposażenia.
Premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak zdecydował o przełożeniu zakazu rejestracji nowych aut ICE o 5 lat.
Specjaliści z firmy Frontline stworzyli efektownego restomoda z mocnym V8 na bazie klasycznego MG B.
Nadchodzące Audi A6/S6 z napędem elektrycznym będzie oferowane także jako praktyczny Avant.
Z okazji 75-lecia marki Porsche, odbyła się premiera wyjątkowego albumu pt. „Kronika Porsche. Polskie historie”
Na Nürburgringu trwają testy najbardziej ekstremalnej wersji Taycana - otrzyma on nazwę Turbo GT.
W przyszłym roku zadebiutuje nowe BMW M4 CS z zawieszeniem i napędem przejętym od M3 CS.
Od 2030 roku zakład MINI w Oksfordzie będą opuszczać wyłącznie pojazdy elektryczne.
Za rok rynek wejdzie ELegend EL1 - współczesna interpretacja Audi Sport Quattro z napędem EV.
Elektryczny sedan Lotusa - Emeya - zawiera najnowszą technologię napędu w nadwoziu zgrabnego GT.
Po pięciu latach SUV Lamborghini zyskał cenne aktualizacje. Od niedawna bazową wersją jest Urus S.
Ford przerobił elektrycznego Mustanga Mach-E na styl rajdowy i jest to samochód w pełni produkcyjny.