Motocykl i rower Ducati oraz Lamborghini Huracán Sterrato na okładce szesnastego wydania EVO mówią, że wiosna jest za rogiem!
Pierwsze na rynku w pełni elektryczne otwarte GT niedługo dołączy do gamy Maserati GranTurismo.
Podobnie jak nowe Maserati GranTurismo, nadchodzące GranCabrio także będzie dostępne z napędem w pełni spalinowym i w pełni elektrycznym. W tym drugim przypadku nowy model dostanie przydomek Folgore i stanie się pierwszym na rynku seryjnie produkowanym otwartym GT z napędem EV. Właśnie taki samochód przyłapano na dalekiej północy podczas zimowych testów w niskich temperaturach. Niewiele brakowało, a GranCabrio zgarnęłoby też tytuł pierwszego seryjnego kabrioletu EV, ale niespodziewanie Mini zaprezentowało limitowanego Coopera SE Convertible.
Podobnie jak w coupe, podstawowa struktura wersji spalinowej i elektrycznej jest taka sama. W Maserati rozwiązano problem usytuowania akumulatorów poprzez wypełnienie nimi większości wolnych przestrzeni auta, w tym tunelu środkowego, oraz wykorzystano aż trzy motory elektryczne. Akumulatory rozciągają się wzdłuż kabiny, pod nogami kierowcy i pasażera, a także z tyłu, obok tylnej osi. W sumie mają łączną pojemność 92,5 kWh, czyli tylko 0,9 kWh mniej niż Porsche Taycan z większą baterią. Podobnie jak niemiecki rywal Maserati stworzyło ten system na instalacji 800V, która umożliwia ładowanie z maksymalną mocą 270 kW, jeśli tylko znajdzie się odpowiednia ładowarka. Producent podaje zasięg wynoszący 449 km, co mniej więcej odpowiada ofercie Porsche Taycan Turbo S (445-468 km według WLTP).
Samochód posiada aż 3 silniki - dwa z tyłu i jeden z przodu. Przednia i tylna oś są napędzane niezależnie, bo między poszczególnymi źródłami napędu nie ma fizycznego połączenia. Maserati samodzielnie opracowało technologię silników elektrycznych, z których każdy ma po 300 kW, więc teoretycznie samochód ma 1224 KM. Teoretycznie, bo akumulatory mają zdolność oddawania energii na poziomie 610 kW, więc stała moc na kołach wynosi 761 KM, a moment obrotowy 1350 Nm.
Najprawdopodobniej GranCabrio dostanie wszystkie napędy analogiczne do GranTurismo, w tym dwie wersje spalinowe (Modena i Trofeo) o różnych parametrach silnika V6 twin turbo. Najmocniejszy wariant Trofeo w coupe osiąga 550 KM, a słabszy Modena 490 KM przenoszone na wszystkie koła za pomocą automatycznej skrzyni 8-biegowej. W przeciwieństwie do elektrycznego Folgore spalinowe odmiany GranTurismo wyposażono w typowo mechaniczny napęd rozdzielający moment obrotowy między osiami w zależności od wybranego trybu jazdy. Istnieje też możliwość całkowitego odłączenia przodu, aby uzyskać rasowe, tylnonapędowe GT.
Jak już dowiedzieliśmy się przy okazji prezentacji wersji coupe, silnik w GranCabrio to kolejne wcielenie nowego V6 Nettuno wyposażonego w innowacyjne technologie np. system podwójnych komór spalania, który poprawia osiągi i obniża zapotrzebowanie na paliwo. Nowe GranCabrio ma o dwa cylindry mniej od poprzednika, za to może pochwalić się lepszymi parametrami, które mają swoje odbicie w danych na temat osiągów.
Jeszcze nie wiemy kiedy GranCabrio zostanie w pełni zaprezentowane ani kiedy pojawi się w salonach. Wersja zamknięta - GranTurismo - właśnie pojawia się w salonach, a elektryczny model Folgore dołączy za kilka miesięcy. Wkrótce potem możemy spodziewać się debiutu GranCabrio.
Motocykl i rower Ducati oraz Lamborghini Huracán Sterrato na okładce szesnastego wydania EVO mówią, że wiosna jest za rogiem!
Niekończące się magiczne lasy, dzika przyroda, puste drogi, miejsca, do których nie dotarła cywilizacja - czas na weekendowy wypad samochodem!
Nowa linia na sezon 2025 ponownie przesuwa granice zarówno pod względem technologii, jak i emocji
Myślisz o wyposażeniu swojego samochodu sportowego w komplet najlepszych opon?
Długo wyczekiwany system Apple CarPlay Ultra debiutuje na pokładzie wszystkich modeli Aston Martina.
BMW planuje wyprodukować 50 egzemplarzy efektownego roadstera Skytop bazującego na M8.
Tajemniczy prototyp Porsche 911 wyróżnia się znacznie poszerzonym tyłem i agresywną aerodynamiką.
Zaprezentowany pierwszy raz w 2019 roku butikowy hipersamochód De Tomaso P72 doczeka się produkcji.
Na drogach pojawiły się nowe, mniej zamaskowane i bardziej agresywne, prototypy Genesis GV60 Magma.
Elektryczna Skoda Enyaq RS w ramach liftingu otrzymała odświeżający design i wzrost wydajności.
Jak zapewnia Chevrolet, wnętrze nowej Corvette C8 zyskało głównie na ergonomii i technologii.
Nowa odsłona popularnej gry wyścigowej z 2014 roku właśnie zyskała pierwszą aktualizację.
Land Rover jako oficjalny partner Dakaru 2026 nie mógł pominąć okazji do posłania w bój Defendera.
Mija prawie połowa roku, a nadal niewiele wiemy o testowanym elektrycznym Porsche Cayman/Boxster.
Nowe AMG GT wygląda dobrze, ale jego długoterminowa wartość będzie zależała od sukcesu filmu “F1”.
Nowy Singer oprócz wyjątkowej jakości zawiera odrobinę wyścigowego know-how Red Bulla i Coswortha.