Zamów najnowsze wydanie magazynu EVO
Już dziś możesz zamówić nowy numer lub prenumeratę magazynu EVO. Magazyn jest również dostępny w najlepszych salonach prasowych.
W nadchodzących wyścigach serii WEC Ferrari będzie rywalizować m.in. z Toyotą, Peugeotem i Alpine.
Scuderia Ferrari przystąpiła do testów torowych nowego bolidu przeznaczonego do wyścigów długodystansowych. Samochód ma spełniać wymogi klasy LMH (Le Mans Hypercar) i przejdzie wstępne testy na torze Fiorano zanim ruszy na podbój europejskiej serii WEC. Zmiana regulaminu technicznego tej serii sprawiła, że wzrosło zainteresowanie wyścigami długodystansowymi wśród dużych producentów, więc zapowiada się naprawdę ciekawa rywalizacja.
W swojej klasie Ferrari będzie konkurować przede wszystkim z zespołem Toyota Gazoo Racing, Scuderia Cameron Glickenhaus oraz Peugeot. Francuski producent wystawia swój nowy samochód już w ten weekend podczas 6-godzinnego wyścigu na torze Monza. Przepisy serii WEC dopuszczają do rywalizacji także bolidy innej kategorii - LMDh (Le Mans Daytona Hybrid) dlatego od 2023 roku stawka powiększy się o zespoły fabryczne Porsche, BMW, Lamborghini i Alpine.
Zgodnie z przepisami Ferrari będzie korzystać z konstrukcji podobnej jak rywale - jest to stworzone od podstaw podwozie i hybrydowy układ napędowy. Uzyskiwana przez bolid moc nie jest wartością oczywistą i z góry znaną - producentów obowiązuje tzw. Balance of Performance, czyli zasada wyrównywania osiągów, aby samochody były konkurencyjne.
Jeśli chodzi o wygląd samego bolidu widać, że Ferrari ma kształt typowy dla współczesnych samochodów WEC, ale w przeciwieństwie do Peugeota zachowano monstrualne tylne skrzydło. Jest ono wyposażone w dodatkowy statecznik centralny wyrastający z płetwy łączącej dach kabiny z tyłem auta. Poniżej głównej powierzchni skrzydła widać kolejny poziomy element wystający do tyłu ponad dyfuzorem auta.
Jak widać na razie tylko Peugeot wyłamał się ze stawki projektując 9X8h pozbawione tradycyjnego tylnego spoilera. Być może w przypadku Ferrari konstrukcja tyłu jest inspirowana doświadczeniami zespołu wyścigowego F1 - to przewaga Włochów nad innymi zespołami fabrycznymi w klasie (poza Alpine).
Na razie brakuje informacji jaki napęd Ferrari zamierza wykorzystać w swoim bolidzie LMH. Wszyscy inni zdecydowali się na jednostki turbodoładowane, więc na pewno Włosi pójdą tym samym tropem. Peugeot i Toyota korzystają z silnika V6 twin turbo, Porsche postawiło na podwójnie doładowane V8 z płaskim wałem, a BMW na V8 twin turbo z bardziej typowym wałem krzyżowym.
Wyścigi WEC po małej rewolucji wreszcie będą gratką dla kibiców i poligonem doświadczalnym dla kilku bardzo poważnych graczy na samochodowej mapie świata. Znając ich budżety i stawkę, o którą toczy się gra, mamy nadzieję na kilka sezonów ostrej rywalizacji, w której nie będzie jednego oczywistego faworyta.
Już dziś możesz zamówić nowy numer lub prenumeratę magazynu EVO. Magazyn jest również dostępny w najlepszych salonach prasowych.
Jakie są korzyści wynikające z użycia AI w motoryzacji? Czy samochody zostaną wkrótce „smartfonami na kołach”?
Przyszedł czas na prawdziwie rasowy wariant Range Rovera, który rozbudzi emocje jak żadne inne auto w tym segmencie.
Ferrari rozpoczyna program, w którym klienci mogą kupić zmodyfikowane wyścigówki 499P klasy LMH i poczuć się jak Robert Kubica
Ruszamy na Red Bull Ring by wraz z Atlas Ward Motorsport poznać sekret łączenia pracy zawodowej z profesjonalnym ściganiem się.
BMW M3 kolejnej generacji dostanie napęd elektryczny. A to nie koniec złych wieści.
Nowa ładowarka Lotusa ma oferować 450 kW i niesamowicie szybkie ładowanie. Przynajmniej w teorii.
Hondę ostatnio już niemal głównie kojarzymy z autami o wyższym prześwicie. Do gamy dołącza ZR-V, które powinno być bestsellerem japońskiego producenta.
Nowa Dacia Duster jest praktyczna, rozsądna i wygląda o wiele lepiej niż dwie poprzednie generacje.
SF90 XX Stradale z hybrydą na pokładzie jest najszybszym samochodem drogowym na torze Fiorano.
McLaren Automotive potwierdził, że przystępuje do rywalizacji w WEC z modelem 720S GT3.
Jakie są korzyści wynikające z użycia AI w motoryzacji? Czy samochody zostaną wkrótce „smartfonami na kołach”?
Dzięki hybrydzie z V6 następny flagowiec Ferrari połączy świat samochodów drogowych i wyścigowych.
W EVO czytamy o autach ze snów i wszyscy o nich marzymy niezależnie od tego, ile kosztują i jak są szybkie.
Po liftingu Panamera zyskała design i technologie upodabniające ten model do Porsche Taycana.
Imola to najbardziej radykalne drogowe Pagani w historii, a teraz debiutuje jej wersja Roadster.
Przyszedł czas na prawdziwie rasowy wariant Range Rovera, który rozbudzi emocje jak żadne inne auto w tym segmencie.