Zamów najnowsze wydanie magazynu EVO
Już dziś możesz zamówić nowy numer lub prenumeratę magazynu EVO. Magazyn jest również dostępny w najlepszych salonach prasowych.
Brytyjski restomod na bazie Porsche 993 wygląda jak kwintesencja klasycznego Porsche 911.
Brytyjski specjalista od modyfikacji Porsche - Paul Stephens - zaprezentował w sieci swój nowy projekt. Jest to wizja jednego z klientów na klasyczne 993, która doczeka się krótkoseryjnej produkcji. Model nazwano 993R, bazuje na wąskim nadwoziu 993 Carrera 2 i jest wyposażony w 3.6-litrowy silnik M62 typu bokser oraz szereg ulepszeń zarówno w układzie napędowym, jak i w podwoziu. Projekt powstawał przez pięć lat we współpracy z właścicielem samochodu, a Stephens otrzymał zadanie zachowania charakteru 993, ale uczynienia go o 25 procent lepszym pod każdym względem.
Tuning zaczęto od powiększenia silnika do 3,8 l. Blok został odprężony i zrzucono z niego trochę masy oraz dopasowano wał i panewki wału z modelu 997 GT3, tłoki i sworznie z RSR, lekkie korbowody, wałek rozrządu robiony na zamówienie, popychacze Porsche Motorsport, regulowane dźwigienki zaworowe i pojedyncze przepustnice na każdy cylinder. Do tego dochodzi pompa olejowa 997 GT3 i zmodyfikowany układ wydechowy Cargraphic.
Te zmiany pozwoliły uzyskać dodatkowe 60 KM w stosunku do oryginalnego 3.6, a sumarycznie 993R osiąga 330 KM przy 7400 obr./min. i 360 Nm przy 5675 obr./min. Czerwone pole na obrotomierzu zaczyna się od 8500 obrotów. W planach jest wersja o mocy 360 KM przeznaczona do bardziej ambitnej jazdy po torze, ale ten pierwszy egzemplarz stworzono z myślą o jeździe po drogach publicznych. Zachowano 6-biegową skrzynię ręczną, ale dopasowano dyferencjał o ograniczonym poślizgu Wavetrack.
Większość oryginalnego zawieszenia została zastąpiona lżejszymi elementami Porsche Motorsport, z aktywnymi amortyzatorami Tractive, które zostały ustawione przez Centre Gravity i Stephensa zgodnie z wymaganiami klienta. Hamulce zapożyczono z seryjnego 993 RS, a na 18-calowych felgach od 996.2 GT3 nałożone są nowe gumy Michelin Pilot Sport 4S.
Mechanika to nie wszystko, bo wyzwanie polegało też na usunięciu zbędnej masy wszędzie gdzie to możliwe. W tym celu nadwozie zostało oczyszczone do gołej blachy, po czym zespawane i zintegrowane z klatką bezpieczeństwa. Usunięto m.in. rynienki do odprowadzania wody. Dach, pokrywa silnika i zderzaki to kompozytowe elementy stworzone specjalnie dla tego projektu. Porsche Motorsport dostarczyło cieńsze i lżejsze szyby i aluminiową pokrywę przednią. Walka o masę zaszła tak daleko, że 993R nie ma na pokładzie większości wyposażenia elektrycznego, a ofiarą tuningu padły np. elektryczne szyby, sterowanie lusterkami i tylna wycieraczka. Dzięki temu 993R zgubiło aż 150 kg i może się pochwalić masą 1220 kg w stanie gotowym do jazdy.
Rewolucja nie ominęła wnętrza - wszystko jest tu wykonane z lżejszych, ale przyjemniejszych materiałów. Seryjne fotele z elektryczną regulacją zniknęły, a zamiast nich są karbonowe kubełki Recaro. Manetki przy kierownicy wykonano z aluminium, a każda powierzchnia na desce, boczkach drzwi i konsoli została obszyta lepszą gatunkowo skórą. Zniknął system audio i lampki oświetlenia wewnętrznego, ale zachowano klimatyzację, w której zmieniono podzespoły na lżejsze i nowocześniejsze.
Paul Stephens nie ujawnił kosztów budowy tego samochodu ani nie zadeklarował ile egzemplarzy 993R zamierza zbudować. Wszystko zależy od zainteresowania klientów i reakcji branży na nowo powstały projekt.
Już dziś możesz zamówić nowy numer lub prenumeratę magazynu EVO. Magazyn jest również dostępny w najlepszych salonach prasowych.
Mariusz Miękoś pokonuje Grzegorza Grzybowskiego w pierwszym wyścigu sezonu 2023 Wyścigowych Samochodowych Polski.
Nevera ma 1914 KM i mimo napędu elektrycznego zaliczamy go do czołówki "prawdziwych" samochodów.
Najbardziej ekstremalne Lamborghini Huracán okazuje się najbardziej użyteczne i sprawia dużo frajdy.
Otwieramy sezon razem z najwspanialszymi kąskami nieprzeciętnej motoryzacji.
Potężny pickup, który za nic ma sobie grawitację vs. równie gibka, ale jednak kobieta. Czy dogadają się ze sobą na 1000 km asfaltów, pól i bezdroży?
Zazwyczaj półśrodki typu X-Line cz Y-pakiet bywają mocnym nadużyciem ze strony producentów. Hyundai wybrał własną drogę.
Z okazji 75. urodzin Porsche samo sobie sprawiło prezent - elektryczny hipersamochód nowej generacji.
Na stulecie wyścigu 24h Le Mans Alpine przygotowało limitowaną edycję specjalną modelu A110 R.
Caterham chce zacząć erę napędów EV od zgrabnego sportowego coupe o współczesnej sylwetce.
Tesla Plaid ponownie jest najszybszym samochodem seryjnym z napędem elektrycznym na Nürburgringu.
Wzmocnione torowe SF90 otrzyma najbardziej agresywną aerodynamikę w historii drogowych Ferrari.
Nowy hypercar Bugatti ma być znacznie bardziej ekstremalny niż pozostałe modele z silnikiem W16.
Z okazji okrągłej rocznicy założenia firmy słynna tarcza Porsche otrzymała nowy design.
Golf R stał się mocniejszy niż kiedykolwiek - nowa limitowana do 333 sztuk wersja ma równo 333 KM.
Włoski startup chce wypuścić dwa nowe modele EV. Jeden z nich będzie konkurował z Porsche Taycan.
Dział SVO stworzył szybszą i bardziej muskularną wersję Range Rovera Sport z motorem V8.