Motocykl i rower Ducati oraz Lamborghini Huracán Sterrato na okładce szesnastego wydania EVO mówią, że wiosna jest za rogiem!
Volvo coraz mniej wspólnego ma ze Szwecją, ale ciągle uchodzi za premium.
To pierwszy pełnoprawny elektryk od Volvo i to w dodatku taki, który naprawdę ma sens. Przyczyn jest wiele. Zacznijmy jednak od tego, że szwedzka marka już od 2010 roku jest w posiadaniu chińskiego koncernu Geely, co bez wątpienia przyczyniło się do obecnego jej sukcesu. Początkowo wszyscy byli zszokowani, bo był to pierwszy tak odważny krok Chińczyków w kierunku europejskiego rynku. Jak się później okazało, marka nie porzuciła swojego charakteru, a nowy podmuch wiatru (czytaj - zastrzyk gotówki) sprawił, że producent odważniej zaczął kreować nowe modele, które po prostu zaczęły sporo znaczyć na rynku.
XC40 to najmniejszy z SUV-ów Volvo, który liczy sobie już 8 lat rynkowego stażu - sporo jak na europejskie auto, ale jakby… nikomu to nie przeszkadzało? To był i jest po prostu dobry, odpowiednio zbudowany pod europejskiego klienta pojazd, który satysfakcjonuje designem, wyposażeniem, jak i gabarytami. Kwestią czasu było pojawienie się elektrycznego odpowiednika, choć wielu obstawiało, że będzie to coś tylko nawiązującego do XC40 - okazuje się jednak, że poza (w Polsce) zielonymi tablicami rejestracyjnymi, na pierwszy rzut oka nawet trudno odróżnić wersję Recharge od bazowego modelu. Tak na dobrą sprawę auto “zdradzają” wyłącznie: nazwa modelu na słupku C, zasłonięta (bo zbędna) atrapa chłodnicy i aerodynamiczne felgi.
To co zawsze w XC40 zachwycało, to przestronne wnętrze, jak na samochód liczący “tylko” 4,4 m. “Tylko”, oczywiście jak na segment crossoverów, które z założenia kojarzą nam się z czymś odrobinę większym niż miejskie auta. Ten model Volvo świetnie spisuje się w mieście, a poza nim nie jest zbyt małym tworem, który zwiewa na pobocze każdy podmuch wiatru od przejeżdżającej obok ciężarówki. Optymalny rozmiar i świetne, przestronne wnętrze. Również bagażnik robi wrażenie, szczególnie, że to elektryk - 419 litrów i wszechstronny schowek (np. na kable) pod kufrem to coś, co w codziennym użytkowaniu jest naprawdę niezwykle wygodne. Nie zapominajmy ponadto, że to auto elektryczne, wobec czego z przodu zamiast silnika mamy… kolejny schowek. Poręczny, bo nie tak przepastny jak “główny” bagażnik, więc wygodnie pomieści np. cotygodniowe zakupy, zapewniając to, że nie będą się przemieszczały.
Przejdźmy do cen i parametrów technicznych - testowane auto to ponad 320 tys. zł. Ile?! Kosmos, prawda? Dwukrotnie taniej kupicie nowe XC40 z podstawowym silnikiem i kilkoma opcjami. To jednak auto dla innego odbiorcy. W teście sprawdziliśmy odmianę ”Twin”, a więc wyposażoną w dwa silniki elektryczne (i tym samym napęd obu osi), co przekłada się na moc, uwaga - 408 KM! Bez obaw, jeśli chcecie jeździć na prąd, ale nie potrzebujecie aż takich osiągów (o których za chwilę), to dostępne są też tylnonapędowe odmiany oferujące 238 i 252 KM.
Tak naprawdę dopiero wnętrze zdradza, że auto jest na rynku już ósmy rok. Trudno mówić o tym, że jest przestarzałe, bo wciąż wygląda schludnie i wykonane jest z satysfakcjonującej jakości materiałów, ale ekran centralny - niegdyś wizytówka “nowych” Volvo - obecnie wydaje się dość mały i dziwnie wąski. Przyjemnym dla oka gadżetem nieustannie jest “kryształowa” dźwignia zmiany biegów oraz symboliczna liczba, ale na szczęście fizycznych, przycisków od nawiewu i podstawowego sterowania multimediami. Podobnie kierownica - bez przesadnej ilości guzików, ponadto są “zwyczajne”, bez żadnych gładzików czy haptycznych kwestii, i zwyczajnie dobrze opisane. Na uznanie zasługują też fotele - świetnie wyprofilowane, wygodne i stylowe, głównie przez wełniany materiał z domieszką sztucznych komponentów, co jest przy okazji - przynajmniej według Volvo - ekologiczne.
Czy podróżowanie XC40 Recharge jest ekologiczne i ekonomiczne? Elektryczny crossover oczywiście jest “zielony”, ale ze zużyciem energii bywa różnie, zwłaszcza przy takiej mocy. Volvo sumuje ją bezpośrednio z przedniej (słabszej) i tylnej osi, czego nie robi już z momentem obrotowym. Tak czy inaczej, osiągi z pewnością będą zadowalały nawet tych bardziej sportowo nastawionych kierowców. Przy samochodzie tego typu, zwłaszcza z napędem obu osi, trzeba liczyć się ze zużyciem od 22 do nawet 35 kWh na autostradzie. Bateria ma 78 kWh, co przekłada się prostą matematyką na zasięg od realnych ok. 300 do 215 km trasami szybkiego ruchu. W zamian dostajemy jednak dość cichociemny pocisk, który setkę osiąga w mniej niż 5 sekund!
Tradycyjnie już, elektryk nie będzie dla wszystkich. Jako podstawa - model XC40, to wciąż świetne auto, z genialną widocznością, odpowiednim rozmiarem nadwozia i wnętrza, bardzo dobrym wyciszeniem i wygodą ogólnej eksploatacji. Jeśli lubicie mocniej przycisnąć i nie potrzebujecie odbywać dalszych podróży XC40, a ponadto potraficie żyć już z doładowywaniem auta na co dzień - może okazać się to naprawdę niezły kandydat do towarzysza życia. Pod rozwagę poddać należy jednak sensowność dwusilnikowej odmiany, z drugiej jednak strony wersja RWD traci sporo trakcji i emocji z podróżowania, zyskując za to więcej zasięgu - wybór należy do klienta.
Motocykl i rower Ducati oraz Lamborghini Huracán Sterrato na okładce szesnastego wydania EVO mówią, że wiosna jest za rogiem!
Niekończące się magiczne lasy, dzika przyroda, puste drogi, miejsca, do których nie dotarła cywilizacja - czas na weekendowy wypad samochodem!
Nowa linia na sezon 2025 ponownie przesuwa granice zarówno pod względem technologii, jak i emocji
Myślisz o wyposażeniu swojego samochodu sportowego w komplet najlepszych opon?
Pojawiają się przesłanki, że Lamborghini pracuje nad limitowanym hipersamochodem o nazwie Fenomeno.
Elektryczne super-GT o mocy 1000 KM wyznaczy kierunek rozwoju Jaguara. Na razie trwają testy.
Odwiedziliśmy Amerykę, aby przejechać kilka testowych kilometrów w pocisku o mocy 2059 KM.
Innowacyjna technologia silników i rewolucyjne baterie to główne cechy konceptu czterodrzwiowego AMG.
Większa moc i niższa masa sprawiają, że Sadair’s Spear to hardkorowa wersja Koenigsegga Jesko.
Z 1875-konnym V12 w modelu Aurora Zenvo ma ambicje wejść na poziom Koenigsegga. Produkcja w 2026.
BMW opracowało nowy, przyjazny środowisku kompozyt, który może być zastępstwem dla włókna węglowego.
Szlagier Dacii w ostatnich latach nie ma lekko. Czy niedawny lifting i nowe wersje silnikowe umocnią jego pozycję?
VW wreszcie spuszcza ze smyczy Golfa MK8 GTI i prezentuje torowo usposobioną wersję Edition 50.
Z okazji 30. rocznicy zwycięstwa w Le Mans, Lanzante tworzy samochód inspirowany kultowym F1 GTR.
Wersja specjalna Defender Trophy odnosi się do wielkiej tradycji Land Rovera w rajdzie Camel Trophy.
Twórcy Mercedesa CLK GTR i silników Pagani V12 wystartują restomodem Mercedesa 190E Evo II w N24.