Ośmiu polskich kierowców Forch Racing by Atlas Ward staje do walki o dominację w niemieckiej serii wyścigowej.
W tym roku Ariel planuje wprowadzić na rynek ekstremalną wersję Atoma oraz drugą generacją Nomada.
Fanom brytyjskiej motoryzacji marka Ariel jest doskonale znana. Producent ten z żelazną konsekwencją od 2000 roku produkuje i modernizuje superlekki model Atom. Samochód, który narodził się jako praca dyplomowa pewnego studenta, wypłynął na szersze wody gdy w 2004 roku pojawił się w motoryzacyjnym show Top Gear. W tamtym czasie firma z Somerset zatrudniała zaledwie siedmiu pracowników.
Przez te 20 lat formuła Atoma się nie zmieniła - nadal posiada on charakterystyczne rurowe podwozie nieosłonięte prawie żadnymi panelami nadwozia i umieszczony z tyłu silnik Hondy o mocy wystarczającej, by wrażenia z jazdy przypominały jazdę motocyklem na czterech kołach. W 2014 roku Ariel faktycznie zrobił własny motocykl. Model Ace także bazuje na częściach Hondy i jest produkowany w równie ograniczonych liczbach co Atom. Z kolei w 2015 roku na rynek wszedł Nomad, czyli terenowe buggy zrobione według podobnej formuły co Atom, ale przeznaczone do jazdy po znacznie bardziej nierównych nawierzchniach.
Teraz Ariel przygotowuje się do debiutu drugiej generacji Nomada i będzie to pierwszy od 2018 roku całkowicie nowy model w gamie tej marki. Rama ma być większa i bardziej rozbudowana, przez co stanie się wygodniejsza do wsiadania, a fotel będzie miał szerszą regulację. Nadal będzie to ekstremalna przełajówka, za to nastąpi zmiana źródła napędu auta. Pierwszy raz od dawna dostawcą jednostek nie będzie Honda, a nieznany jeszcze europejski producent. Silnik będzie miał 300 KM uzyskiwane z pojemności powyżej 2 litrów z pomocą doładowania.
Drugim istotnym dla producenta z Crewkerne wydarzeniem będzie rozpoczęcie produkcji i dystrybucji Ariela Atoma 4R. Pisaliśmy o tym modelu w zeszłym roku gdy został on zaprezentowany po raz pierwszy. Przede wszystkim jest to najmocniejszy Ariel od czasów szalonego Atoma 500 V8. Jego 400-konny silnik Hondy ma kilka map które można przełączać z poziomu kabiny regulując poziom mocy. Model ten ma dość rozbudowaną aerodynamiką i przyspiesza do 100 km/h w 2,7 s.
Oba wymienione modele - Atom 4R i Nomad 2 - pojawią się w lipcu podczas Goodwood Festival of Speed. Dla Nomada 2 będzie to światowy debiut i pierwsza prezentacja przed szeroką publicznością. Wtedy też poznamy wszystkie jego szczegóły techniczne.
W Wielkiej Brytanii Ariel Nomad 2 będzie kosztował w okolicach 46 tysięcy funtów. Ze względu na koszty importu, w tym wysoką akcyzę ze względu na pojemność silnika, jego cena w Polsce ma wynosić w okolicach 355 tys. złotych brutto. Firma ma już 80 zamówień na nowego Nomada, z czego 5 z Polski. Z pewnością pojawią się też w naszym kraju pojedyncze egzemplarze Atoma 4R. W UK samochód ten wyceniono na 70 tys. funtów (352 tys. zł), ale silnik poniżej 2 l pojemności nie obciąża importera wyższą akcyzą.
Ośmiu polskich kierowców Forch Racing by Atlas Ward staje do walki o dominację w niemieckiej serii wyścigowej.
Alpine przechodzi na elektryczność i zaczyna od hatchbacka A290. Czy model ten ma DNA Alpine?
Wiele już powiedziano na temat hybrydowego M5, ale czas przestać gadać. Czas się przejechać.
Od przeszło 100 lat światy aut i motocykli romansują ze sobą. Ducati z Bentleyem spotykają się po raz pierwszy.
Lamborghini nie będzie kontynuować przygody z WEC w sezonie 2025. Zadecydowała zmiana regulaminu.
Jaguar pracuje nad rywalem dla Porsche Taycan - mamy pierwsze zdjęcie konceptu tego auta.
Aston Martin wreszcie pokazał kosmiczne osiągi Valkyrie. Samochód ten pobił rekord toru Silverstone.
W 2025 roku Mercedes powraca do Le Mans z AMG GT dostosowanym do wymogów klasy LMGT3.
Singer i Alfaholics zbyt oklepane? Oto doładowany Jaguar XJS V12 o mocy 670 KM z manualną skrzynią.
Final Five to ostatnia seria F22 i pożegnanie z silnikami Audi. W tle już czeka nowy hipersamochód.
Nadchodzące BMW serii 3 z rodziny Neue Klasse otrzyma napędy spalinowe, hybrydowe i elektryczne.
Roma, najmniejsze GT Ferrari, zostanie zastąpiona nowym modelem w 2025 roku. Prototypy już jeżdżą.
Podobnie jak Veyron i Chiron, ostatnie Bugatti z W16 żegna się niebagatelnym rekordem prędkości.
Ośmiu polskich kierowców Forch Racing by Atlas Ward staje do walki o dominację w niemieckiej serii wyścigowej.
Taycan GTS jest lżejszy niż M5 i niemal tak samo mocny. Możesz go mieć także w wersji Sport Turismo.
CSR Twenty to limitowana wersja Seven stworzona do jazdy przede wszystkim po drogach publicznych.