Motocykl i rower Ducati oraz Lamborghini Huracán Sterrato na okładce szesnastego wydania EVO mówią, że wiosna jest za rogiem!
Koncepcyjne iVision Dee pokazuje design i technologię wszystkich przyszłych modeli EV od BMW.
Podczas targów CES (Targi Elektroniki Użytkowej) w Las Vegas koncern BMW zaprezentował swój najnowszy koncept iVision Dee. Jest to auto pokazowe, więc z technicznego punktu widzenia nie ma nic wspólnego z produkcyjnymi BMW planowanymi po 2025 roku. Koncept ma za zadanie pokazać kierunek, w którym podąży stylistyka nowych modeli niemieckiej marki, a także zaprezentować technologię, z której już niedługo skorzystają wszystkie nowe EV BMW. iVision Dee ma formę trójbryłowego, sportowego sedana - przywołując kultowe modele BMW serii 3 Niemcy mają nadzieję zadowolić swoich najbardziej lojalnych klientów.
iVision Dee jest pierwszym przebłyskiem nadchodzącej generacji modeli Neue Klasse - tak producent określa całą gamę nowych samochodów elektrycznych, które po 2025 roku wejdą do oferty. Mają one korzystać ze specjalnej platformy stworzonej dla kolejnej generacji napędów elektrycznych i technologii BMW. Samochody z serii Neue Klasse będą sprzedawane równolegle z samochodami spalinowymi, hybrydowymi i elektrycznymi z obecnej oferty, ewentualnie wejdą w miejsce elektrycznych wersji najbardziej popularnych modeli.
Wśród elementów zaprezentowanych w koncepcie znajduje się wyświetlacz head-up obsługujący rzeczywistość rozszerzoną, który może wypełnić całą szerokość przedniej szyby. Funkcja ta zostanie również zintegrowana we wszystkich nadchodzących modelach BMW w ramach przedefiniowania funkcjonalności interfejsów użytkownika. W koncepcji iVision Dee kierowca może wybrać jeden z pięciu różnych poziomów wyświetlanych informacji, od minimalnego analogowego zestawu kluczowych danych, takich jak prędkość i zasięg, do pełnej rzeczywistości rozszerzonej.
Minimalistyczna kabina pozbawiona wszelkich szklanych powierzchni dotykowych i fizycznych przycisków raczej nie trafi w tak ekstremalnej formie do aut produkcyjnych. Możemy się jednak spodziewać kokpitu zorientowanego na kierowcę, jak w modelach historycznych BMW, oraz szerokiego wykorzystania nowych rodzajów tkanin do wykończenia wnętrza - trend już częściowo widoczny w SUV-ie iX.
W koncepcie iVision Dee widać także rozwinięcie technologii e-ink - powierzchni zmieniających kolor, które BMW po raz pierwszy pokazało w prototypie iX w 2022 roku. Działa to na podobnej zasadzie co czytniki do e-booków. Ten rodzaj pasywnej technologii zmiany koloru nie wykorzystuje ekranów ani świateł do zmiany koloru, a raczej prądy elektryczne, które zmieniają odcień maleńkich kapsułek osadzonych w powierzchniach samochodu. System jest inspirowany sposobem, w jaki ośmiornica lub mątwa rozszerzają i kurczą chromatofory w swojej skórze, aby zmieniać kolory pod wodą. W aktualnym wydaniu technologia ta ma już możliwość zmian w zakresie 32 kolorów, a nie tylko czerni i bieli jak wcześniej. Chociaż jest jeszcze zbyt wcześnie na jakiekolwiek zastosowanie w nadchodzących modelach seryjnych, BMW twierdzi, że technologia e-ink jest rozwijana nie tylko dla samochodów pokazowych.
Wszystkie nowe pomysły i koncepcje zawarto w trójbryłowym nadwoziu jednoznacznie kojarzącym się z klasyką BMW. Samochód ma odniesienia do kultowych modeli jak podwójny grill w kształcie nerek, podwójne przednie reflektory i słynne podcięcie Hofmeistera, choć każdy z tych elementów zaprojektowano w nowoczesnym stylu.
W 2023 roku BMW planuje pokazanie kolejnych konceptów zapowiadających przyszłe modele Neue Klasse. Formalne wdrożenie ich do produkcji jest planowane na 2025 rok.
Motocykl i rower Ducati oraz Lamborghini Huracán Sterrato na okładce szesnastego wydania EVO mówią, że wiosna jest za rogiem!
Niekończące się magiczne lasy, dzika przyroda, puste drogi, miejsca, do których nie dotarła cywilizacja - czas na weekendowy wypad samochodem!
Nowa linia na sezon 2025 ponownie przesuwa granice zarówno pod względem technologii, jak i emocji
Myślisz o wyposażeniu swojego samochodu sportowego w komplet najlepszych opon?
Najmniejszy czterodrzwiowy model Mercedesa debiutuje w swojej trzeciej generacji, na razie jako EV.
Przeznaczona na tor, ale z homologacją drogową, Dallara Stradale zyskała ważne poprawki na 2025 rok.
Porsche 911 zyska kolejne ekscytujące, pożądane wersje o dużym stopniu personalizacji.
Lexus wkracza na europejski rynek z nowym RZ wyposażonym w układ kierowniczy steer-by-wire.
Następna dekada Morgana zaczyna się tu i teraz, od premiery nowego flagowca o nazwie Supersport.
Za mniej więcej dwa lata poznamy elektryczne sportowe Alpine, rywala Porsche Caymana EV.
Oczekiwana elektryczna wersja Maserati MC20 najpewniej w ogóle nie trafi na rynek.
Prace nad elektrycznym sportowym SUV-em od Mercedesa-AMG idą pełną parą. Na celowniku Lotus Eletre.
Trzy lata po debiucie Lotus odświeża ofertę sportowego modelu Emira.
Rodzina modeli A6 ma być dla Audi nowym otwarciem w walce z BMW 5 i Mercedesem klasy E.
Z okazji 30. rocznicy zwycięstwa w Le Mans, Lanzante tworzy samochód inspirowany kultowym F1 GTR.
Nowe normy bezpieczeństwa EuroNCAP będą premiować modele z fizycznymi przyciskami zamiast ekranów.