Motocykl i rower Ducati oraz Lamborghini Huracán Sterrato na okładce szesnastego wydania EVO mówią, że wiosna jest za rogiem!
W ramach standardowego liftingu Mercedesy GLA35 i GLB35 zyskały między innymi moduły mild hybrid.
Elektryfikacja gamy Mercedesa wpływa także na całą plejadę modeli opatrzonych logo AMG. Jednak nie każdy przechodzi tak drastyczną rewolucję jak nowe C63 S, gdyż w przypadku odświeżonego GLA35 oraz GLB35 dodano jedynie mały moduł mild hybrid.
Dwa najbardziej popularne crossovery spod znaku trójramiennej gwiazdy na rok 2023 zyskały pakiet zmian wizualnych i aktualizację wnętrza oraz multimediów. To dotyczy wszystkich odmian silnikowych, ale w przypadku modeli AMG największą nowością jest moduł mild hybrid nazwany w Mercedesie EQ Boost. Pracuje on na instalacji 48V i ma poprawić reakcję silnika na gaz oraz odciążyć go podczas powolnej jazdy lub pod dużym obciążeniem.
Podstawą napędu obu modeli “35” jest 2-litrowa jednostka z turbodoładowaniem, która po lifcie otrzyma elektryczną asystę w postaci startera/generatora. W zależności od aktualnych potrzeb mały motor elektryczny może dodać do puli maksymalnie do 14 KM. Nie wpływa to znacząco na ogólne osiągi auta, gdyż silnik spalinowy generuje swoje maksimum w innych partiach obrotów niż mały generator, lecz udało się dzięki niemu zyskać dokładnie 3 KM. Maksymalna moc wynosi teraz 309 KM, a moment obrotowy pozostał bez zmian - 400 Nm osiągane między 3000, a 4000 obr./min.
Obecność modułu EQ Boost wpływa także na płynniejsze działanie systemu Start/Stop oraz umożliwia bardziej efektywne “żeglowanie” i tym samym większe oszczędności paliwa. Moc trafia na cztery koła przed 8-stopniową skrzynię dwusprzęgłową. GLB35 od AMG jest w stanie przyspieszyć do 100 km/h w 5,5 s, a mniejsze GLA35 w 5,2 s. Oba modele posiadają bardziej sportowe nastawy podwozia, które pomagają kierowcom wykorzystać pełen potencjał silnika i napędu.
Pozycjonowanie w gamie pozostaje bez zmian - GLA jest mniejszy i tańszy niż GLB. Ma nieco bardziej sportowy wygląd, za to nie zabierze na pokład więcej niż 5 osób. GLB jest stworzone na tej samej platformie, ale jest większe, bardziej kanciaste i może mieć nawet 7 miejsc. Lifting nie wpłynął mocno na design - w obu przypadkach w przednim pasie panuje trochę większy porządek, a pod kloszami kryją się lekko zmodyfikowane reflektory LED. Użytkownicy bardziej odczują zmianę w środku, bo do dyspozycji dostaną zaktualizowaną wersję multimediów MBUX.
Wspomniane multimedia w przypadku modeli sygnowanych przez AMG zyskują dodatkowo indywidualne grafiki na 10,25-calowym ekranie dotykowym. W standardzie Mercedes oferuje funkcję inteligentnej obsługi głosowej oraz bezprzewodowy system Apple CarPlay i Android Auto. Poza nową dwuramienną kierownicą AMG wygląd wnętrza się nie zmienił - “turbinowe” nawiewy, bogate podświetlenie nastrojowe i osobny panel z przyciskami do klimatyzacji nadal są na swoim miejscu.
W ramach liftingu rozszerzono konfigurator o nowe wzory 19- i 20-calowych felg, a w GLA pojawiły się fotele sportowe z lepszym podparciem bocznym. Jeszcze nie wiadomo ile będą kosztowały odświeżone modele GLA35 AMG i GLB35 AMG. Obecnie tańszy GLA kosztuje od 244 300 zł, a droższy GLB od 253 900 zł brutto.
Motocykl i rower Ducati oraz Lamborghini Huracán Sterrato na okładce szesnastego wydania EVO mówią, że wiosna jest za rogiem!
Niekończące się magiczne lasy, dzika przyroda, puste drogi, miejsca, do których nie dotarła cywilizacja - czas na weekendowy wypad samochodem!
Nowa linia na sezon 2025 ponownie przesuwa granice zarówno pod względem technologii, jak i emocji
Myślisz o wyposażeniu swojego samochodu sportowego w komplet najlepszych opon?
Długo wyczekiwany system Apple CarPlay Ultra debiutuje na pokładzie wszystkich modeli Aston Martina.
BMW planuje wyprodukować 50 egzemplarzy efektownego roadstera Skytop bazującego na M8.
Tajemniczy prototyp Porsche 911 wyróżnia się znacznie poszerzonym tyłem i agresywną aerodynamiką.
Zaprezentowany pierwszy raz w 2019 roku butikowy hipersamochód De Tomaso P72 doczeka się produkcji.
Na drogach pojawiły się nowe, mniej zamaskowane i bardziej agresywne, prototypy Genesis GV60 Magma.
Elektryczna Skoda Enyaq RS w ramach liftingu otrzymała odświeżający design i wzrost wydajności.
Jak zapewnia Chevrolet, wnętrze nowej Corvette C8 zyskało głównie na ergonomii i technologii.
Nowa odsłona popularnej gry wyścigowej z 2014 roku właśnie zyskała pierwszą aktualizację.
Land Rover jako oficjalny partner Dakaru 2026 nie mógł pominąć okazji do posłania w bój Defendera.
Mija prawie połowa roku, a nadal niewiele wiemy o testowanym elektrycznym Porsche Cayman/Boxster.
Nowe AMG GT wygląda dobrze, ale jego długoterminowa wartość będzie zależała od sukcesu filmu “F1”.
Nowy Singer oprócz wyjątkowej jakości zawiera odrobinę wyścigowego know-how Red Bulla i Coswortha.