Ośmiu polskich kierowców Forch Racing by Atlas Ward staje do walki o dominację w niemieckiej serii wyścigowej.
Największe wydarzenie motoryzacyjne w UK rozpocznie się 23 czerwca. Oto, co powinniście o nim wiedzieć.
Już jutro rozpocznie się kolejna edycja słynnego Festival of Speed. Tematem przewodnim tegorocznego spotkania będą “Prekursorzy - geniusze motorsportu”, więc cała impreza będzie poświęcona innowacjom wprowadzonym na przestrzeni lat na torach wyścigowych jak i poza nimi.
Nie znamy jeszcze wszystkich atrakcji jakie czekają na odwiedzających, ale jedną z głównych są obchody 50 lat BMW M, więc można spodziewać się wystawy tematycznej z najważniejszymi modelami BMW ostatniego półwiecza. Podczas eventu odbędą się też gorące premiery nowych modeli M, o czym wspomniał dyrektor generalny Frank van Meel: “Szczególnie cieszę się na możliwość zaprezentowania po raz pierwszy światowej publiczności pewnego pojazdu - pojazdu, na który długo czekaliśmy”.
Tegoroczny Festiwal będzie upamiętnieniem inżynierów, projektantów i kierowców, którzy zostali legendami w swoich dziedzinach dzięki pokonywaniu kolejnych barier i osiąganiu celów kształtujących motorsport na kolejne dekady. Wiele aut historycznych, które przyczyniły się do rozwoju motoryzacji, znajdzie się również na słynnym podjeździe Goodwood podczas niedzielnych przejazdów na czas.
Nie zabraknie porządnej dawki egzotyki, do której organizatorzy już nas przyzwyczaili. Pojawi się m.in. nowy hipersamochód Czinger 21C, w pełni elektryczna i niezwykle ciekawa Hispano-Suiza, pięć egzemplarzy McLarena F1 w różnych konfiguracjach, najróżniejsze odmiany Ferrari 250 i najnowsze bolidy Formuły 1. Podczas tegorocznego wydarzenia będzie można zobaczyć restomoda na bazie Subaru, Prodrive P25, o którym niedawno pisaliśmy.
Będzie też sporo innych aut, które znamy od niedawna i nie wystawiano ich jeszcze przed szeroką publicznością. Część z nich wystąpi tylko statycznie, ale zdecydowana większość pojawi się podczas zajęć na torze. Jest tu wszystko, od Lucida Air, przez najnowsze BMW M4 CSL, po Porsche 911 Sport Classic. Nowość z 2021 roku - Aleja Elektryczności - w tym roku również znajdzie się na wydarzeniu. Będą tam prezentowane najnowsze osiągnięcia bezemisyjnej motoryzacji.
Założyciel Festival of Speed, książę Richmond, powiedział: "Tegoroczny temat Festiwalu - Prekursorzy - geniusze motorsportu - pozwala nam uczcić niektóre z największych osiągnięć w historii, podkreślając jednocześnie, że impreza skupia się na technologii przyszłości.”
“Tak jak wyścigowe innowacje sprzed lat - 16-zaworowe głowice, podwozia typu monokok czy turbodoładowanie - kształtowały dawne i obecne samochody, którymi poruszamy się na co dzień, tak elektryfikacja, pojazdy autonomiczne i inne technologie napędzane białą gorączką rywalizacji będą miały niebagatelne znaczenie dla indywidualnego transportu przyszłości.”
Na ten rok zaplanowano nie tylko Festival of Speed i Revival, ale także dwa wydarzenia charytatywne w podobnym klimacie. Pierwszy z nich to Sir Jackie Stewart’s Race Against Dementia poruszający problem demencji i zbierający fundusze na badania nad metodami leczenia tej choroby. Drugi to Aldingbourne Trust wspierający osoby z dysfunkcjami lub autyzmem w codziennym życiu. Bilety na wszystkie wydarzenia dostępne są na oficjalnej stronie Goodwood Festival of Speed, ale jeśli chodzi o samo FoS, dostępne są już tylko wejściówki na najmniej atrakcyjny dzień - czwartek 23 czerwca.
Ośmiu polskich kierowców Forch Racing by Atlas Ward staje do walki o dominację w niemieckiej serii wyścigowej.
Alpine przechodzi na elektryczność i zaczyna od hatchbacka A290. Czy model ten ma DNA Alpine?
Wiele już powiedziano na temat hybrydowego M5, ale czas przestać gadać. Czas się przejechać.
Od przeszło 100 lat światy aut i motocykli romansują ze sobą. Ducati z Bentleyem spotykają się po raz pierwszy.
W 2026 roku na starcie 24h Le Mans stanie zespół Genesis Magma Racing z modelem GMR-001.
To nie jest kolejna Mazda MX-5 - to jej pierwsza odmiana po konwersji na EV w firmie Electrogenic.
Nowy Escort nie jest kolejnym SUV-em, to klasyczny restomod napędzany benzyną.
Drogie, luksusowe, elektryczne super-GT o mocy 1000 KM ma pokazać kierunek, w którym podąża Jaguar.
Nieznana do tej pory kolekcja 69 bolidów Formuły 1 Berniego Ecclestone’a trafi na aukcję.
Ostatni spalinowy Lotus - Emira - może dostać od losu jeszcze jedną szansę - wersję hybrydową.
Katarczycy przejęli około 30% udziałów w zespole Formuły 1 Audi, który pojawi się na gridzie w 2026.
Elektryczne Lamborghini nie pojawi się przed 2030 rokiem, za to marka zapowiada nowy hipersamochód.
W 2026 roku Lotus chce powrócić do częściowo spalinowych napędów za sprawą technologii Hyper Hybrid.
Większa moc i poprawione ustawienia wersji Final Edition mogą w końcu uwolnić pełny potencjał Supry.
Gama Lamborghini Temerario wkrótce rozrośnie się o kolejne warianty, także z RWD i większą mocą.
Niedawno pokazany supersamochód Alfy Romeo osiągnął 333 km/h podczas testów dynamicznych w Nardò.