Zamów najnowsze wydanie magazynu EVO
Już dziś możesz zamówić nowy numer lub prenumeratę magazynu EVO. Magazyn jest również dostępny w najlepszych salonach prasowych.
Wreszcie na horyzoncie pojawił się następca GT-Ra. To elektryczny Nissan Hyper Force o mocy 1360 KM.
Przez 13 lat na rynku Nissan GT-R R35 zyskał status auta kultowego, ale dziś ten model jest oferowany już tylko w Japonii. Pomimo krążącej w środowisku opinii auta o wysoce cyfrowej naturze, GT-R jest do bólu surowym autem sportowym. Za to jego kolejna generacja obierze całkowicie inną ścieżkę związaną z przejściem na napęd elektryczny.
Poznajcie Nissana Hyper Force Concept. Reprezentuje on początek nowej ery sportowych wozów Nissana i w całej swej monstrualnej kreacji pokazuje jednocześnie kierunek dla następcy cenionego GT-R-a.
Intencje Nissana są oczywiste, bo Hyper Force upstrzony jest odniesieniami do R35. Widać to w charakterystycznym logo w przedniej części, w wysoko poprowadzonej linii szyb i oczywiście w czterech okrągłych zespołach LED-ów tworzących tylne lampy. Design auta przepełniony jest ostrymi kątami i przerysowanymi kształtami, które w produkcyjnej wersji na pewno zostaną odpowiednio utemperowane.
Biorąc pod uwagę, że GT-R - a w szczególności R35 - słynął z radykalnego przesuwania granic możliwości samochodu drogowego, oczekuje się, że R36 zrobi to samo. Dokładne specyfikacje układu napędowego Hyper Force nie zostały ogłoszone, ale wiemy, że generuje on 1360 KM, ma napęd na cztery koła i czerpiąc energię z akumulatora półprzewodnikowego.
Nissan odważnie zapowiada, że wprowadzi na rynek swój pierwszy model EV z baterią półprzewodnikową już w 2028 roku. Technologia ta może przyczynić się do opracowania lżejszych, bardziej kompaktowych ogniw przy jednoczesnym osiągnięciu akceptowalnego zasięgu.
Nadwozie konceptu Hyper Force zostało wykonane z włókna węglowego w celu zredukowania masy do minimum. W jego konstrukcji zastosowano aktywną aerodynamikę, w tym ruchomy dyfuzor i coś, co Nissan nazywa "siłownikiem plazmowym". Jego zadaniem jest utrzymać strugę powietrza blisko powierzchni nadwozia, szczególnie przy dużej prędkości, w celu wytworzenia większej siły docisku.
Zawieszenie modelu Hyper Force posiada pełną regulację z poziomu kabiny. Na przykład położenie stabilizatora poprzecznego można ustawiać w odpowiednim menu na ekranie dotykowym. Sama kabina nie ma nic wspólnego z technologią samochodów produkcyjnych. Zastosowano w niej na szeroką skalę rozszerzoną rzeczywistość oraz wiele ruchomych wyświetlaczy po obu stronach czworokątnej kierownicy. Podobnie jak w przypadku R35, Nissan nawiązał współpracę z Polyphony Digital - twórcami serii gier Gran Turismo - w celu opracowania grafiki ekranowej Hyper Force, która przekazuje kierowcy informacje o rozkładzie momentu obrotowego, temperaturze hamulców i przyczepności opon.
Nissan GT-R R36 ewidentnie figuruje w planach japońskiego producenta, ale w dość odległej przyszłości. Problemem jest chociażby napęd konceptu Hyper Force wykorzystujący dopiero raczkującą technologię. Jeśli rozwój baterii półprzewodnikowych pójdzie według założonego planu, następcę GT-R-a zobaczymy pewnie najwcześniej pod koniec obecnej dekady.
Już dziś możesz zamówić nowy numer lub prenumeratę magazynu EVO. Magazyn jest również dostępny w najlepszych salonach prasowych.
Startujemy materiałem okładkowym z Audi R8 V10 performance RWD w roli głównej.
Razem z Team Bołtowicz ruszamy na Tor Modlin by w gronie niemal 300 osób uczcić klubowy jubileusz.
Jakie są korzyści wynikające z użycia AI w motoryzacji? Czy samochody zostaną wkrótce „smartfonami na kołach”?
Przyszedł czas na prawdziwie rasowy wariant Range Rovera, który rozbudzi emocje jak żadne inne auto w tym segmencie.
Nowozelandzki rywal Aston Martina Valkyrie Rodin FZero właśnie wchodzi w kluczową fazę rozwoju.
Startujemy materiałem okładkowym z Audi R8 V10 performance RWD w roli głównej.
Brytyjski Morgan stworzył elektrycznego trójkołowca na bazie Super 3, aby eksplorować możliwości napędu EV.
Zadebiutowała pierwsza odmiana Mercedesa CLE od AMG, ale topowy model wciąż jest w drodze…
Hyundai wykorzystał każdy możliwy trik, aby stworzyć fun z jazdy EV. Rezultat jest oszałamiający.
Choć poprzednik sprzedawał się znakomicie, w odbiorze był dość przeciętny. Co nowego wnosi Austral?
Razem z Team Bołtowicz ruszamy na Tor Modlin by w gronie niemal 300 osób uczcić klubowy jubileusz.
Po kilku latach przekładania terminów pikap Tesla Cybertruck zaczyna trafiać do odbiorców.
Francuzi opublikowali pierwsze zdjęcia zapowiadające Renault 5 EV, nowego konkurenta dla Mini EV.
BMW M3 kolejnej generacji dostanie napęd elektryczny. A to nie koniec złych wieści.
Nowa ładowarka Lotusa ma oferować 450 kW i niesamowicie szybkie ładowanie. Przynajmniej w teorii.
Hondę ostatnio już niemal głównie kojarzymy z autami o wyższym prześwicie. Do gamy dołącza ZR-V, które powinno być bestsellerem japońskiego producenta.