Motocykl i rower Ducati oraz Lamborghini Huracán Sterrato na okładce szesnastego wydania EVO mówią, że wiosna jest za rogiem!
Unikatowy, torowy Lotus Evija X okrążył Północną Pętlę Nürburgringu w czasie 6:24,047.
Pamiętacie Eviję? To elektryczny hipersamochód o mocy 2000 KM i wartości 2 mln funtów od firmy, która przez 20 lat produkowała genialne Elise. Teraz, gdy pierwsze egzemplarze mają lada dzień trafić do odbiorców, Lotus chce stworzyć wersję specjalną Evija X przeznaczoną do jazdy po torze. Prototyp tego auta właśnie dowiódł swojej szybkości imponującym czasem uzyskanym na Nürburgringu.
Niemiecki kierowca wyścigowy Dirk Müller pokonał ten kultowy tor w październiku ubiegłego roku za kierownicą Evija X w czasie zaledwie 6:24.047, co czyni ten wóz drugim najszybszym pojazdem elektrycznym, jaki kiedykolwiek pokonał tor Nürburgring. Szybszy był jedynie Volkswagen ID.R z czasem 6:05.336. Czyni to Eviję X czwartym najszybszym samochodem wszechczasów, który okrążył 'Ring. W klasyfikacji przed Lotusem są już tylko Porsche 919 Evo, Volkswagen ID.R i Porsche 956.
Chociaż wspomniane okrążenie było prawie 20 sekund wolniejsze niż w przypadku ID.R, wideo z przejazdu pokazuje jak szalone prędkości Evija X rozwija na prostych odcinkach Północnej Pętli. Przed sekwencją Fuchsrohre (ang. Foxhole) Volkswagen był w stanie dobić do około 275 km/h, podczas gdy Evija X dobijała do 320 km/h ustępując o 9 km/h tylko Porsche 919 EVO. Ponad 340 km/h na prostej Döttinger Hohe także musi robić wrażenie, a Lotus wciąż twierdzi, że samochód ma większy potencjał.
Evija X posiada tyle dodatków aerodynamicznych, że mogłaby z powodzeniem zająć na długo każdy tunel aerodynamiczny Formuły 1. W oczy rzuca się wykonany specjalnie dla tego auta przedni splitter i aerodynamiczne lotki po obu stronach zderzaka. Trudno pominąć też tylne skrzydło wielkości małej wioski w Norfolk. Zawężającą się po bokach linię karoserii wypełniają rozbudowane poszerzenia progów. Tak wykonany pakiet zewnętrzny sugeruje, że pod spodem kryje się równie ekstremalna podłoga zasysająca Lotusa do podłoża.
Za napęd odpowiadają cztery silniki elektryczne czerpiące energią z ogniw o pojemności 93 kWh. Moc układu to blisko 2000 KM, a moment obrotowy dobija do 1800 Nm - to znacznie większe wartości niż w ID.R który ma 680 KM i 650 Nm. Prototyp Volkswagena waży jednak tylko 1100 kg, więc jego stosunek mocy do masy jest równy 625 KM/tonę, a Evija generuje tyle mocy, że ma ten stosunek na poziomie 1070 KM/tonę.
Czy Lotus Evija X pozostanie tylko jednorazową ciekawostką, czy wejdzie do krótkoseryjnej produkcji, okaże się w przyszłości. Tymczasem wypatrujemy pierwszych cywilnych egzemplarzy Evijy, które powinny zacząć trafiać do klientów jeszcze w tym roku.
Motocykl i rower Ducati oraz Lamborghini Huracán Sterrato na okładce szesnastego wydania EVO mówią, że wiosna jest za rogiem!
Niekończące się magiczne lasy, dzika przyroda, puste drogi, miejsca, do których nie dotarła cywilizacja - czas na weekendowy wypad samochodem!
Nowa linia na sezon 2025 ponownie przesuwa granice zarówno pod względem technologii, jak i emocji
Myślisz o wyposażeniu swojego samochodu sportowego w komplet najlepszych opon?
Pagani pozbawiło swój klejnot koronny dachu i dodało opcję manualnej skrzyni. Hipersamochód idealny?
Podkręcony silnik Hondy Type R wystarcza, aby nowy Atom 4RR miał więcej mocy niż potężny Atom V8.
Tylko pozornie model ten jest elektryczną wersją udanego HR-V.
Przywiązani do klasycznego furgonu z Niemiec mogą nie znaleźć wspólnego języka z T7. I nie chodzi tu o to, co oferuje.
DBX nie miał dobrych początków, ale zdaje się, że wkracza na odpowiednią ścieżkę.
Debiutuje poliftowe Porsche 911 992 w wersji AWD oraz z nadwoziem Targa.
Nowa nazwa, odświeżony design i wnętrze - Ferrari Amalfi ma być nowym bazowym GT w miejsce Romy.
Pojawiają się przesłanki, że Lamborghini pracuje nad limitowanym hipersamochodem o nazwie Fenomeno.
Elektryczne super-GT o mocy 1000 KM wyznaczy kierunek rozwoju Jaguara. Na razie trwają testy.
Odwiedziliśmy Amerykę, aby przejechać kilka testowych kilometrów w pocisku o mocy 2059 KM.
Innowacyjna technologia silników i rewolucyjne baterie to główne cechy konceptu czterodrzwiowego AMG.
Większa moc i niższa masa sprawiają, że Sadair’s Spear to hardkorowa wersja Koenigsegga Jesko.