To pierwszy raz, kiedy na okładce gości nie tylko samochód! O co chodzi w zestawieniu auta i motocykla?
Fundusz CYVN Holdings z Abu Zabi chce przejąć dział samochodów drogowych McLarena.
Obecny właściciel McLaren Automotive, Bahrain Mumtalakat Holding Company, rozpoczyna rozmowy z CYVN Holdings LLC na temat przejęcia marki. Ma to miejsce tuż po premierze hipersamochodu McLaren W1, następcy modelu P1, który wyznacza początek nowej ery firmy. Jeśli dojdzie do transakcji, McLaren Automotive przejdzie z rąk państwowego funduszu majątkowego Bahrajnu w ręce rządu Abu Zabi.
Podmioty te zawarły niewiążące porozumienie w celu zbadania potencjalnego partnerstwa, którego skutkiem byłoby przeniesienie własności McLaren Automotive. CYVN otrzymałby również mniejszościowy pakiet w całej Grupie McLaren, obejmującej także dział wyścigowy.
CYVN Holdings działa w dziedzinie inteligentnych i zaawansowanych rozwiązań mobilnych, dlatego ewentualne porozumienie, oprócz zapewnienia dostępu do dodatkowego kapitału, przyniesie marce również zaawansowaną wiedzę inżynieryjną dotyczącą samochodów elektrycznych. Wspomniano również o celu budowania na „wybitnych osiągnięciach McLarena w elitarnych sportach motorowych”, choć bez konkretnego odniesienia do F1 McLaren Racing.
CYVN nabył pakiet kontrolny w Gordon Murray Technologies w lipcu 2023 r., zapewniając producentowi zwiększenie inwestycji w rozwój pojazdów elektrycznych i technologii iStream; w przypadku udanego przejęcia McLarena arabski holding połączyłby Murraya i McLarena po raz pierwszy od czasu odejścia legendarnego projektanta z brytyjskiego zespołu w 2005 roku. Firma zainwestowała również w Forseven, brytyjski startup EV z byłym personelem JLR (w tym byłym dyrektorem wykonawczym ds. programów samochodowych Nickiem Collinsem na stanowisku dyrektora generalnego) oraz w chińskiego producenta pojazdów elektrycznych Nio.
Nie wiadomo jeszcze nic na temat harmonogramu całego procesu ani konkretnych liczb i kwot. Całe oświadczenie zainteresowanych stron ma charakter wstępny, choć istnieje mocna intencja, aby transakcja doszła do skutku. Fakt, że w ogóle pojawiła się taka wiadomość sugeruje, że potencjalna sprzedaż jest na wyciągnięcie ręki.
McLaren Automotive w przeszłości kilkukrotnie miał zostać sprzedany, a wśród potencjalnych nabywców wymieniano koncerny BMW i Audi. Ten drugi producent ostatecznie zainwestował w zespół Sauber F1, aby startować w Formule 1 pod własną marką od sezonu 2026. W 2021 roku McLaren Group uzgodniła sprzedaż i leasing zwrotny swojej globalnej siedziby, która obejmowała Centrum Technologiczne McLaren i Centrum Produkcyjne McLaren, za 170 milionów funtów, z 20-letnim leasingiem zwrotnym uzgodnionym w ramach ówczesnej strategii refinansowania McLaren Group.
To pierwszy raz, kiedy na okładce gości nie tylko samochód! O co chodzi w zestawieniu auta i motocykla?
Zapraszamy w okolice Gór Świętokrzyskich, jednego z najstarszych pasm górskich w Europie.
Był F1, P1 i teraz jest… W1. Zadaniem nowego McLarena jest rywalizacja z hipersamochodem Ferrari.
Maro Engel raz jeszcze zasiadł za kierownicą hypercara AMG z silnikiem F1 i ustanowił czas 6:29,09.
Zbudowany przez Calluma drogowy Jaguar C-X75 jest ilustracją niewykorzystanego potencjału tego auta.
Fundusz CYVN Holdings z Abu Zabi chce przejąć dział samochodów drogowych McLarena.
Lekka, purystyczna Carrera T 992.2 może być najciekawszą wersją w dolnej części gamy Porsche 911.
Elektryczny crossover 600e jest modelem inspirowanym barwną wyścigową historią marki Abarth.
Andreas Preuninger wyjaśnia dlaczego był przeciwny hybrydyzacji Porsche 911 GT3.
Mercedes-AMG GT z dopiskiem Pro jest drogi, ale wprowadzone w nim zmiany docenisz na torze.
RN24 nie przypomina aut drogowych, ale jego technologia może trafić do sportowych modeli Hyundaia.
Koniec, czyli początek nowych możliwości. Partnerem artykułu jest marka Continental
Najnowszy Continental GT rozpoczyna erę plug-in w Bentleyu. Czy to nadal wzorowy Gran Tourer?
Wywiad z Rafałem Kulą, Prezesem i Współzałożycielem NOHO Investment
Plus Six Pinnacle to ostatni klasyczny, mocny Morgan przed przyszłorocznym debiutem następcy.
Krótko po debiucie Mini JCW Electric producent pokazał również spalinową wersję swojego hot hatcha.