Ośmiu polskich kierowców Forch Racing by Atlas Ward staje do walki o dominację w niemieckiej serii wyścigowej.
Włoski startup chce wypuścić dwa nowe modele EV. Jeden z nich będzie konkurował z Porsche Taycan.
Dynamiczne przechodzenie z napędów spalinowych na elektryczne spowodowało swego rodzaju reset zasad panujących na rynku samochodów. Do gry wchodzą zupełnie nowe marki oferujące świeże podejście do designu i technologii, a ich produkty z mniejszym lub większym sukcesem destabilizują sytuację rynkowych gigantów. Jednym z zupełnie nowych producentów jest pochodząca z Mediolanu Aehra. Założone w 2022 roku przedsiębiorstwo chce tworzyć ekskluzywne samochody elektryczne klasy premium, których głównymi wyróżnikami będą spektakularne osiągi i fantastyczny design. W tym momencie trwają prace nad dwoma modelami - obowiązkowym SUV-em i sportowym sedanem konkurującym z Porsche Taycan. Pierwszy koncept poznamy już 16 czerwca, choć planowane wdrożenie do produkcji nastąpi dopiero w 2026 roku.
Aehra nie jest zbiorem amatorów. Firma pozyskała całkiem obiecujący zespół, w którym znaleźli się m.in. były inżynier Ferrari i Lotusa Franco Cimatti oraz były szef designu Lamborghini, Filippo Perini. Dziełem drugiego z wymienionych jest opływowy design konceptu stworzonego w duchu “cab-forward”. Samochód ma się nazywać Aehra Sedan, a załączone grafiki pokazują jego niezwykle płynne linie i szeroko zarysowane nadkola.
Zespół projektowy podkreśla, że design wersji produkcyjnej nie będzie znacząco odbiegał od konceptu. Oba modele - sedan i SUV - powstaną na tej samej platformie i zadebiutują w 2026 roku. W celu opracowania akumulatorów trakcyjnych Aehra nawiązała współpracę z austriacką firmą Miba. Innowacyjne baterie auta będą mieć dość dużą pojemność 120 kWh oraz instalację 925V, co pozwoli na uzyskanie mocy ładowania do 350 kW. Mimo tak dużego akumulatora Aehra chce uzyskać możliwie niską masę własną poprzez maksymalne wykorzystanie włókien węglowych w produkcji podwozia. Docelowo SUV ma ważyć poniżej 2 ton, co dobrze wróży także dla sedana opartego na tym samym podwoziu, o tym samym rozstawie osi.
Aehra chce stworzyć podobny układ napędowy jak konkurencyjny Lucid w modelu Air Sapphire - trzy silniki elektryczne, dwa z tyłu i jeden z przodu auta. Daje to ogromne możliwości płynnego sterowania momentem obrotowym przekazywanym na poszczególne koła. Sedan będzie miał w okolicach 800 KM (SUV najprawdopodobniej też), więc spodziewamy się mocnych liczb, zwłaszcza że ma ważyć mniej niż większość rywali, nie wyłączając Taycana Turbo S (2295 kg). Zasięg przewidywany dla SUV-a wynosi około 800 km, a mniejszy i lżejszy Sedan powinien mieć jeszcze lepsze parametry.
Oba auta będą też dzielić technologię wnętrza - w SUV-ie już zadebiutowały nowoczesne multimedia Aehra wykorzystujące dwa ekrany. Pierwszy z nich to standardowy ekran dotykowy na środku deski rozdzielczej, ale drugi to szeroki na całą kabinę ekran umieszczony pod krawędzią przedniej szyby. Podczas jazdy większy z nich pokazuje informacje o prędkości, nawigacji i mediach,a także obraz z cyfrowych lusterek na zewnętrznych krawędziach. Jednak po zaparkowaniu ekran unosi się z deski rozdzielczej, tworząc ogromny ultraszeroki wyświetlacz do obsługi multimediów i połączeń konferencyjnych. Podejrzewamy, że w sedanie pojawi się oświetlenie ambientowe, wykończenia z włókna węglowego i ekologiczne tkaniny. Zakładana cena początkowa SUV-a wynosi 160 tysięcy dolarów (680 tys. zł po dzisiejszym kursie), Sedan zapewne będzie kosztował podobną sumę.
Ośmiu polskich kierowców Forch Racing by Atlas Ward staje do walki o dominację w niemieckiej serii wyścigowej.
Alpine przechodzi na elektryczność i zaczyna od hatchbacka A290. Czy model ten ma DNA Alpine?
Wiele już powiedziano na temat hybrydowego M5, ale czas przestać gadać. Czas się przejechać.
Od przeszło 100 lat światy aut i motocykli romansują ze sobą. Ducati z Bentleyem spotykają się po raz pierwszy.
W 2026 roku na starcie 24h Le Mans stanie zespół Genesis Magma Racing z modelem GMR-001.
To nie jest kolejna Mazda MX-5 - to jej pierwsza odmiana po konwersji na EV w firmie Electrogenic.
Nowy Escort nie jest kolejnym SUV-em, to klasyczny restomod napędzany benzyną.
Drogie, luksusowe, elektryczne super-GT o mocy 1000 KM ma pokazać kierunek, w którym podąża Jaguar.
Nieznana do tej pory kolekcja 69 bolidów Formuły 1 Berniego Ecclestone’a trafi na aukcję.
Ostatni spalinowy Lotus - Emira - może dostać od losu jeszcze jedną szansę - wersję hybrydową.
Katarczycy przejęli około 30% udziałów w zespole Formuły 1 Audi, który pojawi się na gridzie w 2026.
Elektryczne Lamborghini nie pojawi się przed 2030 rokiem, za to marka zapowiada nowy hipersamochód.
W 2026 roku Lotus chce powrócić do częściowo spalinowych napędów za sprawą technologii Hyper Hybrid.
Większa moc i poprawione ustawienia wersji Final Edition mogą w końcu uwolnić pełny potencjał Supry.
Gama Lamborghini Temerario wkrótce rozrośnie się o kolejne warianty, także z RWD i większą mocą.
Niedawno pokazany supersamochód Alfy Romeo osiągnął 333 km/h podczas testów dynamicznych w Nardò.