Lamborghini Revuelto na okładce piętnastego wydania EVO Magazine – pożegnanie sezonu z superautem!
Zespół designerów Porsche wkroczył do wirtualnego świata za sprawą nowego GT Concept.
Wirtualny świat gry na konsolę Gran Turismo wzbogaci się o pierwszy projekt specjalny od Porsche - koncept Vision Gran Turismo. Tak jak wszystkie inne koncepty z serii Vision GT samochód ten istnieje tylko fikcyjnie i nie jest zapowiedzią żadnego produkcyjnego modelu. Jedynie wybrane elementy designu mogą w przyszłości pojawić się w prawdziwych, realnych samochodach Porsche.
Pomysł Porsche przybrał formę niskiego, dwuosobowego samochodu sportowego, który wyraźnie różni się estetyką od konceptu Mission R, gdyż jest o wiele bardziej futurystyczną wizją samochodu elektrycznego przyszłości. Przede wszystkim Vision GT jest szersze i niższe niż Mission R, ma większe koła w proporcji do sylwetki i bardzo małą, ciasną kabinę.
Przód w dużej mierze tworzą reflektory w innym układzie niż tradycyjnie stosowane przez Porsche, bo cztery punktowe LED-y są zastąpione cienkimi światłami wkomponowanymi w aerodynamikę kierującą powietrze wokół przednich nadkoli. Brak głównych elementów świetlnych na szczycie przednich błotników Vision GT pozwolił projektantom Porsche na pełną swobodę w zakresie ich kształtu i profilu, który jest bardziej zwarty i mniej zaokrąglony niż typowe projekty Porsche.
Na wysokości świateł projektanci usunęli fragmenty napompowanych błotników zarówno z przodu, jak i z tyłu. Takie wyeksponowanie opon ma konkretny cel - często służy zmniejszeniu ciśnienia wewnątrz nadkoli bez potrzeby robienia nacięć na ich szczycie, jak np. w nowym Caymanie GT4 RS.
Na pierwszy rzut oka tylna część nadwozia konceptu wygląda typowo dla aktualnej gamy Porsche, ale tak nie jest. Po raz pierwszy widzimy stylistyczny pomysł, by pas świetlny w poprzek całego nadwozia miał też funkcję aktywnej aerodynamiki. Przy wysokiej prędkości wysuwa się, a po bokach ma jeszcze dwa małe, ruchome skrzydełka. To pierwszy taki eksperyment Porsche, by panel oświetlenia był jednocześnie spoilerem, a kierunkowskaz małą lotką z boku nadwozia. Tego typu rozwiązania mogą być nowym, fascynującym nurtem w rozwoju stylistyki, aerodynamiki i oświetlenia samochodowego.
Elementy z potencjałem na produkcję w realnych samochodach nie ograniczają się do detali szalonego konceptu. Mocno zaokrąglona przednia szyba i design przodu przypominający inny koncept, Mission R, mogą być w przyszłości wykorzystane w nowym samochodzie sportowym z napędem elektrycznym. To samo dotyczy dwukolorowego designu kół, ale ten już trafił do produkcji wraz z Taycanem.
Wnętrze to typowe dla konceptu, futurystyczne połączenie włókien węglowych i aluminium. Nowością jest przezroczysta tablica z zegarami - hybryda tradycyjnych zegarów cyfrowych z wyświetlaczem typu head-up. To może być technologiczna nowość, która z czasem pojawi się w normalnych samochodach.
W przeciwieństwie do większości konceptów, tym Porsche będzie mógł się przejechać każdy , choć tylko w świecie wirtualnym. Wystarczy mieć konsolę Play Station i grę Gran Turismo.
Lamborghini Revuelto na okładce piętnastego wydania EVO Magazine – pożegnanie sezonu z superautem!
Ośmiu polskich kierowców Forch Racing by Atlas Ward staje do walki o dominację w niemieckiej serii wyścigowej.
Alpine przechodzi na elektryczność i zaczyna od hatchbacka A290. Czy model ten ma DNA Alpine?
Wiele już powiedziano na temat hybrydowego M5, ale czas przestać gadać. Czas się przejechać.
Mnogość konfiguracji Range Rovera poraża, ale może być też zgubna.
Najtańszy z elektryków koreańskiej marki wyceniono na 103 900 zł.
Lamborghini Revuelto na okładce piętnastego wydania EVO Magazine – pożegnanie sezonu z superautem!
Choć istnieje określona, wąska grupa odbiorców Vitary, brakuje na rynku takich aut.
Od 2026 roku w Europie będzie można kupić nową Hondę Prelude z innowacyjnym napędem hybrydowym.
Ducati Diavel V4 2025 z nowym malowaniem Black Roadster Livery łączy moc i styl w jednym cruiserze.
Inspirowane F1 nadwozia to próbka możliwości jakie daje nowy program personalizacji Chapman Bespoke.
Nadal postrzegasz Polestar tylko jako elektryczny odłam Volvo? Model 5 zamierza to zmienić.
Prawie 50 lat po kultowym Renault 5 Turbo, francuski producent wypuszcza jego duchowego następcę.
Trzecia generacja najmniejszego sedana-coupe w gamie Mercedesa wkrótce pojawi się na rynku.
BMW M3 kolejnej generacji dostanie napęd elektryczny. Mamy pierwsze zdjęcia.
“Kontynuacja” Forda Escorta MK1 od Boreham Motorworks ma kilka usprawnień np. silnik o mocy 300 KM.