Motocykl i rower Ducati oraz Lamborghini Huracán Sterrato na okładce szesnastego wydania EVO mówią, że wiosna jest za rogiem!
Rekord najdłuższego ciągłego poślizgu na lodzie od niedawna należy do Porsche Taycan GTS.
Rekordy są po to, aby je łamać, choć nie mielibyśmy nic przeciwko gdyby ten konkretny rekord przetrwał trochę dłużej. W 2023 roku Richard Meaden z redakcji Evo zabrał na lodowy tor Skodę Enyaq iV RS i ustanowił tam Rekord Guinessa najdłuższego ciągłego poślizgu na lodzie wynoszący 7,351 km. Imponująca próba, ale od tego czasu rekord został pobity już dwukrotnie - najpierw na 14,809 km, a teraz 17,503 km. Po swojej trwającej 46 minut próbie obecnym rekordzistą jest firma Porsche.
Instruktor Porsche Experience, Jen Richter, ustanowił ten rekord za kierownicą nowego Taycana GTS. Były to dokładnie 132 okrążenia kontrolowanego slajdu na lodowym torze wytyczonym w Porsche Arctic Centre w miejscowości Levi w Finlandii. Okrągły tor powstał specjalnie na potrzeby tej próby, a na samochodzie zamontowano zestaw kolcowanych opon Michelin.
Pierwotnie Richter wykonał przejazd na długich kolcach i zdołał przebyć w poślizgu 11 kilometrów, nim zauważył zniszczenia toru uniemożliwiające dalszą jazdę. Z tego powodu zmieniono kolce w oponach na krótsze, milimetrowe, na których udało się dokonać rekordowego przejazdu. Próba odbyła się po zmroku, bo niższa temperatura przyczyniła się do uzyskania bardziej spójnej powierzchni lodu.
Taycan został wyposażony w aparaturę GPS mierzącą przebyty dystans i przeciążenia, ale czujniki monitorowały też kierownicę, pedał gazu i pedał hamulca, aby sędziowie mieli jasność, że był to jeden ciągły poślizg.
To jeden z wielu rekordów w talii Porsche Taycan. Wcześniej model ten pokonał najwyższe przewyższenie wśród samochodów elektrycznych (2023, 5573 metry), był najszybszym autem poruszającym się w zamkniętym budynku (2021, 164 km/h) i wykonał najdłuższy drift wśród samochodów elektrycznych (2020, 42 171 m).
Tak Jen Richter skomentował swój wyczyn: „Tym wpisem do Księgi Rekordów Guinnessa Taycan po raz kolejny udowodnił swoje predyspozycje do jazdy w poślizgu, nawet z napędem na wszystkie koła. Fakt, że Taycan GTS może być tak dobrze kontrolowany nawet w ekstremalnych warunkach, świadczy o jego doskonałym podwoziu i zrównoważonych osiągach”.
Motocykl i rower Ducati oraz Lamborghini Huracán Sterrato na okładce szesnastego wydania EVO mówią, że wiosna jest za rogiem!
Niekończące się magiczne lasy, dzika przyroda, puste drogi, miejsca, do których nie dotarła cywilizacja - czas na weekendowy wypad samochodem!
Nowa linia na sezon 2025 ponownie przesuwa granice zarówno pod względem technologii, jak i emocji
Myślisz o wyposażeniu swojego samochodu sportowego w komplet najlepszych opon?
Pojawiają się przesłanki, że Lamborghini pracuje nad limitowanym hipersamochodem o nazwie Fenomeno.
Elektryczne super-GT o mocy 1000 KM wyznaczy kierunek rozwoju Jaguara. Na razie trwają testy.
Odwiedziliśmy Amerykę, aby przejechać kilka testowych kilometrów w pocisku o mocy 2059 KM.
Innowacyjna technologia silników i rewolucyjne baterie to główne cechy konceptu czterodrzwiowego AMG.
Większa moc i niższa masa sprawiają, że Sadair’s Spear to hardkorowa wersja Koenigsegga Jesko.
Z 1875-konnym V12 w modelu Aurora Zenvo ma ambicje wejść na poziom Koenigsegga. Produkcja w 2026.
BMW opracowało nowy, przyjazny środowisku kompozyt, który może być zastępstwem dla włókna węglowego.
Szlagier Dacii w ostatnich latach nie ma lekko. Czy niedawny lifting i nowe wersje silnikowe umocnią jego pozycję?
VW wreszcie spuszcza ze smyczy Golfa MK8 GTI i prezentuje torowo usposobioną wersję Edition 50.
Z okazji 30. rocznicy zwycięstwa w Le Mans, Lanzante tworzy samochód inspirowany kultowym F1 GTR.
Wersja specjalna Defender Trophy odnosi się do wielkiej tradycji Land Rovera w rajdzie Camel Trophy.
Twórcy Mercedesa CLK GTR i silników Pagani V12 wystartują restomodem Mercedesa 190E Evo II w N24.