Motocykl i rower Ducati oraz Lamborghini Huracán Sterrato na okładce szesnastego wydania EVO mówią, że wiosna jest za rogiem!
Praktyczniejsza kuzynka Golfa GTI MK8.5 - Octavia RS - dostanie silnik o mocy aż 265 KM.
Przez lata Skoda Octavia RS była jednym z ulubionych modeli magazynu Evo. Bardziej praktyczna niż Golf GTI, ale korzystająca z jego technologii, była samochodem dla kierowcy w bardzo rozsądnej cenie. Teraz wyszedł nowy model i jest zrobiony według tego samego schematu.
Lifting objął całą ofertę Octavii, dlatego RS przejął niektóre modyfikacje ze słabszych odmian. Odświeżono przede wszystkim wygląd nadwozia i wnętrza, chociaż warto odnotować wzrost mocy do 265 KM - to poziom niedawno zaprezentowanego Golfa GTI po lifcie.
Podobnie jak wcześniej, wersja RS ma wykończenie detali nadwozia w kolorze czarnym zamiast chromu, odblaskowy pasek na całą szerokość tyłu i dwie końcówki układu wydechowego. Poza tym zastosowano nowy zestaw świateł przednich Matrix LED, odświeżone lampy tylne i nowe 19-calowe koła (opcja; standardem jest 18 cali).
Wewnątrz Octavia zyskała nowoczesne funkcje, w tym ładowarkę indukcyjną 15W, porty USB-C z szybkim ładowaniem i nowy system keyless entry. RS standardowo ma większy ekran dotykowy o przekątnej 13 cali i wirtualne zegary z ekranem 10 cali. Nadal głośność i temperaturę klimatyzacji obsługuje się dotykowymi suwakami. Jeśli umiesz korzystać z AI i chcesz to robić również w samochodzie, od teraz funkcja asystenta głosowego Octavii jest połączona z ChatGPT.
W środku RS wyróżnia się na tle słabszych odmian sportowymi fotelami, czarnymi elementami ozdobnymi i perforowaną skórą na kierownicy. Pozostałe różnice kryją się w mechanice i elektronice podwozia oraz silnika.
Źródłem napędu nadal jest silnik 2.0 TSI z rodziny EA888, ale podkręcony do 265 KM i 370 Nm. Jest to moc identyczna jak w poliftingowym Golfie GTI MK8.5 i podobnie jak VW, Skoda nie oferuje skrzyni innej niż 7-stopniowe DSG.
Napęd trafia na przednią oś przez elektronicznie blokowany dyferencjał, a oprócz tego RS ma standardowo progresywny układ kierowniczy i dedykowane ustawienia zawieszenia z prześwitem zmniejszonym o 15 mm. Można do Octavii zamówić sportowy wydech z oprogramowaniem wywołującym wejście na obroty przy uruchomieniu. Efekciarstwo nie przystające do statusu marki Skoda.
Nie znamy jeszcze cenników nowej Skody Octavii RS po liftingu. Samochód ten będzie kosztował w okolicach 160 tys. zł, czyli o kilka tysięcy więcej niż jego aktualna odmiana.
Motocykl i rower Ducati oraz Lamborghini Huracán Sterrato na okładce szesnastego wydania EVO mówią, że wiosna jest za rogiem!
Niekończące się magiczne lasy, dzika przyroda, puste drogi, miejsca, do których nie dotarła cywilizacja - czas na weekendowy wypad samochodem!
Nowa linia na sezon 2025 ponownie przesuwa granice zarówno pod względem technologii, jak i emocji
Myślisz o wyposażeniu swojego samochodu sportowego w komplet najlepszych opon?
Tak mógłby wyglądać Defender Octa gdyby powstał 25 lat temu - oto najnowszy “klasyk” od Land Rovera.
Z mocą ponad 850 KM nowe Ferrari 296 VS będzie jedną z najgorętszych premier 2025 roku.
Brabus opracował własną wersję flagowej klasy E od AMG, ale pod maską nadal spoczywa R6, nie V8.
Nowe 911 od Porsche Heritage, na swoje szczęście lub nieszczęście, inspirowane jest latami 70. i 80.
Ferrari zaprezentuje swoje pierwsze EV jeszcze w tym roku, a jego nazwa to po prostu Elettrica.
Nowe elektryczne Renault 5 Turbo 3E kosztuje tyle co używane supersamochody Ferrari czy McLarena.
Odświeżony model zastępuje kilka pozycji w ofercie Audi. Czy będzie to sukces?
Nowe Porsche 911 GT3 992.2 ustanowiło rekord okrążenia Nürburgringu wśród aut ze skrzynią ręczną.
W drodze do przebicia bariery 500 km/h teksański Hennessey prezentuje kolejne wcielenie Venoma F5.
W 2026 roku na starcie 24h Le Mans stanie zespół Genesis Magma Racing z modelem GMR-001.
Niedługo poznamy nowe Lamborghini Urus Performante - rywala Astona DBX707 i Ferrari Purosangue.
Unijni urzędnicy wzięli na celownik włókna węglowe, których rozpad jest szkodliwy dla zdrowia.