Ośmiu polskich kierowców Forch Racing by Atlas Ward staje do walki o dominację w niemieckiej serii wyścigowej.
Nieznana do tej pory kolekcja 69 bolidów Formuły 1 Berniego Ecclestone’a trafi na aukcję.
Raz czy dwa razy do roku któryś z domów aukcyjnych licytuje całą motoryzacyjną kolekcję o nieznanej dotąd magnitudzie. Niektóre z takich ikonicznych kolekcji są powszechnie znane i można je oglądać, ale większa część z nich jest trzymana pod kluczem w ścisłej tajemnicy. Oto jedna z nich. Kolekcja bolidów Formuły 1 jaką zebrał przez lata Bernie Ecclestone skrywała kilka unikatowych egzemplarzy nie widzianych publicznie od dekad, a ich licytacja będzie z pewnością jednym z ważniejszych wydarzeń dla kolekcjonerów w nadchodzących miesiącach.
Rozległa kolekcja zawiera 69 eksponatów reprezentujących siedem dekad Formuły 1, od Vanwalla VW10 Stirlinga Mossa do mistrzowskich maszyn Ferrari z początku XXI w., włącznie z każdym możliwym Brabhamem jaki wyszedł spod ręki samego Ecclestone’a. Ta kolekcja z pewnością należy do najbardziej wartościowych zbiorów tego typu, a zgromadzenie czegoś równie imponującego wydaje się praktycznie niemożliwe.
W kolekcji znalazły się takie modele jak kontrowersyjny „wentylator” Brabham-Alfa Romeo BT46B zaprojektowany przez Gordona Murraya, a także przełomowe bolidy wprowadzające technologie, z których do dziś korzystamy w wyścigach. Tom Hartley Junior, odpowiedzialny za sprzedaż, powiedział: „...Jest słynny Thin Wall Special - pierwsze Ferrari, które kiedykolwiek pokonało Alfę Romeo, zwycięskie 375 F1 Alberto Ascariego z Grand Prix Włoch, mistrzowskie Dino Mike’a Hawthorna, które Ferrari utrzymywało przez trzy sezony, zanim auto zostało przekazane do Muzeum Henry'ego Forda, a także historycznie znaczące samochody, na których Niki Lauda i Michael Schumacher zdobywali mistrzowskie tytuły.
Bernie Ecclestone zgromadził te wszystkie samochody w czasie gdy był u sterów Formuły 1 i nie jest zaskoczeniem, że ta kolekcja wiele dla niego znaczy, ale istnieje bardzo dobry powód jej sprzedaży. 94-letni Anglik powiedział: “Kocham wszystkie moje samochody, ale nadszedł czas, abym zaczął myśleć o tym co się z nimi stanie, gdy mnie już tu nie będzie, i dlatego zdecydowałem się je sprzedać. Po tak długim czasie ich zbierania i posiadania chciałbym wiedzieć co się z nimi stanie i nie zostawiać ich mojej żonie, która musiałaby się nimi zająć, gdy mnie już tu nie będzie”.
Biorąc pod uwagę unikatowość bolidów i to jak rzadko tego typu eksponaty trafiają na sprzedaż, wycena aukcyjna będzie pewnym wyzwaniem. Nie dziwi nas, że to zadanie ma wykonać Tom Hartley Jr., jeden z najlepszych w swojej branży specjalistów od obrotu ultra rzadkimi pojazdami, powiązany z Berniem Ecclestonem.
Ecclestone powiedział: „Tom [Hartley Jnr] w moim imieniu zajmuje się sprzedażą, ponieważ zna te samochody lepiej niż ktokolwiek inny, jego firma jest najlepiej przygotowana do ich sprzedaży, a ja mam gwarancję przejrzystości, która jest dla mnie ważna. Po zebraniu najlepszych i najbardziej oryginalnych bolidów Formuły 1, sięgających początków tego sportu, zdecydowałem się teraz przenieść je do nowych domów, w których będą traktowane równie dobrze jak u mnie, jak cenne dzieła sztuki”.
Ośmiu polskich kierowców Forch Racing by Atlas Ward staje do walki o dominację w niemieckiej serii wyścigowej.
Alpine przechodzi na elektryczność i zaczyna od hatchbacka A290. Czy model ten ma DNA Alpine?
Wiele już powiedziano na temat hybrydowego M5, ale czas przestać gadać. Czas się przejechać.
Od przeszło 100 lat światy aut i motocykli romansują ze sobą. Ducati z Bentleyem spotykają się po raz pierwszy.
Nieznana do tej pory kolekcja 69 bolidów Formuły 1 Berniego Ecclestone’a trafi na aukcję.
Ostatni spalinowy Lotus - Emira - może dostać od losu jeszcze jedną szansę - wersję hybrydową.
Katarczycy przejęli około 30% udziałów w zespole Formuły 1 Audi, który pojawi się na gridzie w 2026.
Elektryczne Lamborghini nie pojawi się przed 2030 rokiem, za to marka zapowiada nowy hipersamochód.
W 2026 roku Lotus chce powrócić do częściowo spalinowych napędów za sprawą technologii Hyper Hybrid.
Większa moc i poprawione ustawienia wersji Final Edition mogą w końcu uwolnić pełny potencjał Supry.
Gama Lamborghini Temerario wkrótce rozrośnie się o kolejne warianty, także z RWD i większą mocą.
Niedawno pokazany supersamochód Alfy Romeo osiągnął 333 km/h podczas testów dynamicznych w Nardò.
G63 nie jest lepsze niż DBX707 czy RR Sport SV, za to ma więcej fejmu niż dwaj rywale razem wzięci.
W 2026 roku Land Rover zostanie oficjalnym partnerem i uczestnikiem rajdu Dakar.
911 GT3 RS od Manthey Racing ma świetne osiągi, brakuje tylko oficjalnego czasu na Nürburgringu.
Lamborghini nie będzie kontynuować przygody z WEC w sezonie 2025. Zadecydowała zmiana regulaminu.