Zamów najnowsze wydanie magazynu EVO
Już dziś możesz zamówić nowy numer lub prenumeratę magazynu EVO. Magazyn jest również dostępny w najlepszych salonach prasowych.
Wyścigowy Huracan GT3 mający wiele wspólnego z cywilnym STO zyskał niezbędne aktualizacje na sezon 2022.
W reakcji na zmiany regulaminu technicznego klasy GT3 na sezon 2022 Lamborghini pokazało zaktualizowaną wersję wyścigowego Huracana od Squadra Corse. Nowy model nazwany Huracan GT3 EVO2 zawiera wybrane rozwiązania stylistyczne wspólne z cywilnym modelem STO. Poza tym silnik wyposażono w całkowicie nowy dolot, a samochód spełnia najnowsze wymagania FIA w dziedzinie bezpieczeństwa.
Największa nowinka techniczna wersji EVO2 to opracowany na innej zasadzie system dolotowy silnika V10. Powietrze jest teraz pobierane przez wlot dachowy kierujący je bezpośrednio do kolektora dolotowego. Pozwoliło to dostosować boczne wloty powietrza do funkcji pasywnego chłodzenia jednostki napędowej. Poza tym według przedstawicieli Squadra Corse dzięki tej zmianie silnik lepiej reaguje na gaz.
Lamborghini SC zamontowało również nowe, elektronicznie sterowane przepustnice na każdym cylindrze, ale 5.2-litrowy, wolnossący silnik V10 pozostał niezmieniony. Wymogiem klasy GT3 jest napęd przekazywany tylko na tylną oś, choć dla Lamborghini jest to też element zbliżający nowe EVO2 do cywilnego odpowiednika - STO. Warto wspomnieć, że w zależności od dokładnej przynależności klasowej silnik nowego bolidu ma około 100 KM mniej niż w STO, bo jest to tylko nieco ponad 500 KM.
Zmiany nie ominęły wybranych elementów nadwozia. Nowy jest splitter przedni, progi boczne i podłoga, co przekłada się na większą efektywność aerodynamiczną i ogólny balans samochodu. Zwiększył się także docisk, głównie na tylnej osi, gdzie pracuje zmodyfikowany dyfuzor i nowe tylne skrzydło.
Pod karbonowym poszyciem nadal kryje się konstrukcja z aluminium wzmacnianego włóknem węglowym. Zastosowano tu klatkę bezpieczeństwa zgodną z najnowszymi wytycznymi FIA, z dwoma dodatkowymi wspornikami tylnymi i wstawkami z karbonowo-kevlarowych paneli. Na nowo skalibrowano układ ABS, zaciski hamulcowe i klocki. Dzięki tym zmianom samochód będzie bardziej stabilny w warunkach słabej przyczepności.
Prywatne zespoły wyścigowe już mogą składać zamówienia na nowy model Huracana. Dostawy zaczną się w trzecim kwartale tego roku, a wyścigowy debiut auta powinien mieć miejsce podczas 2023 Daytona 24h. Posiadacze wersji EVO1 mogą zaktualizować swoje auta do specyfikacji EVO2 przy pomocy pakietu nowych części zakupionych w fabryce.
Już dziś możesz zamówić nowy numer lub prenumeratę magazynu EVO. Magazyn jest również dostępny w najlepszych salonach prasowych.
Jakie są korzyści wynikające z użycia AI w motoryzacji? Czy samochody zostaną wkrótce „smartfonami na kołach”?
Przyszedł czas na prawdziwie rasowy wariant Range Rovera, który rozbudzi emocje jak żadne inne auto w tym segmencie.
Ferrari rozpoczyna program, w którym klienci mogą kupić zmodyfikowane wyścigówki 499P klasy LMH i poczuć się jak Robert Kubica
Ruszamy na Red Bull Ring by wraz z Atlas Ward Motorsport poznać sekret łączenia pracy zawodowej z profesjonalnym ściganiem się.
BMW M3 kolejnej generacji dostanie napęd elektryczny. A to nie koniec złych wieści.
Nowa ładowarka Lotusa ma oferować 450 kW i niesamowicie szybkie ładowanie. Przynajmniej w teorii.
Hondę ostatnio już niemal głównie kojarzymy z autami o wyższym prześwicie. Do gamy dołącza ZR-V, które powinno być bestsellerem japońskiego producenta.
Nowa Dacia Duster jest praktyczna, rozsądna i wygląda o wiele lepiej niż dwie poprzednie generacje.
SF90 XX Stradale z hybrydą na pokładzie jest najszybszym samochodem drogowym na torze Fiorano.
McLaren Automotive potwierdził, że przystępuje do rywalizacji w WEC z modelem 720S GT3.
Jakie są korzyści wynikające z użycia AI w motoryzacji? Czy samochody zostaną wkrótce „smartfonami na kołach”?
Dzięki hybrydzie z V6 następny flagowiec Ferrari połączy świat samochodów drogowych i wyścigowych.
W EVO czytamy o autach ze snów i wszyscy o nich marzymy niezależnie od tego, ile kosztują i jak są szybkie.
Po liftingu Panamera zyskała design i technologie upodabniające ten model do Porsche Taycana.
Imola to najbardziej radykalne drogowe Pagani w historii, a teraz debiutuje jej wersja Roadster.
Przyszedł czas na prawdziwie rasowy wariant Range Rovera, który rozbudzi emocje jak żadne inne auto w tym segmencie.