Zamów najnowsze wydanie magazynu EVO
Już dziś możesz zamówić nowy numer lub prenumeratę magazynu EVO. Magazyn jest również dostępny w najlepszych salonach prasowych.
Giulia SWB Zagato to unikalny projekt Alfy Romeo stworzony na 100-lecie współpracy obu marek.
Włoskie studio projektowe Zagato pokazało Alfę Romeo Giulię SWB Zagato - jednostkowy, unikalny samochód stworzony dla uczczenia 100-letniej współpracy między tymi dwiema legendarnymi markami. Jak sugeruje nazwa, Giulia SWB bazuje na skróconym podwoziu sedana Giulia, ale posiada unikalne nadwozie z kompozytów i napęd będący krzyżówką rozwiązań technicznych Giulii GTA i Stelvio Quadrifoglio.
Pod maską Giulii SWB Zagato pracuje najmocniejsza wersja 2.9-litrowego V6 twin turbo, czyli specyfikacja znana z Giulii GTAm o mocy 540 KM i momencie obrotowym 572 Nm. W przeciwieństwie do aktualnie oferowanych wersji Giulii Q samochód dostał manualną skrzynię 6-biegową. Była ona oferowana na samym początku sprzedaży wersji Quadrifoglio, ale kilka lat później zniknęła z oferty. Silnik wyposażono w lżejsze korbowody, nowe dysze chłodzące tłoki, nową chłodnicę oleju i zmodyfikowaną turbosprężarkę, co przyniosło efekty w postaci dodatkowych 30 koni mechanicznych względem normalnej Giulii Q.
Gdy Alfa Romeo modyfikowała napęd, Zagato miało niezwykle trudne zadanie zaprojektowania nadwozia zupełnie od podstaw. Przednia część auta stanowi jeden ogromny, otwierany element. Przedni pas obniżono i wyposażono w trzy duże otwory główne - obok standardowego dla Alfy kształtu Scudetto mamy tu dwa spore wloty po bokach, w których umieszczono reflektory pochodzące z modelu Tonale. Pasują tu świetnie, bo posiadają nawiązujący do starej Alfy SZ motyw potrójnych kloszy.
Kolejnym ukłonem w stronę SZ jest wizualne oddzielenie głównej bryły nadwozia od czarnego dachu. Z tyłu samochód nagle się rozszerza, a agresywnie zarysowane błotniki kończą się ściętym tyłem Kamma zwieńczonym cienkim pasem LED-owych świateł. Charakterystyczny dla Zagato podwójnie wypukły dach ma kontynuację w kształcie mocno opadającej tylnej szyby. Karbonowy dyfuzor pod zderzakiem ładnie komponuje się z centralnie umieszczonymi końcówkami układu wydechowego opakowanymi w karbonowe tuby.
Panele nadwozia wykonano w całości z karbonu, zachowując jedynie typowy szkielet Alfy z łączonych stopów metali. Pierwszą różnicą w stosunku do Giulii jest skrócony rozstaw osi, ale Zagato nie podało jak duże jest to skrócenie. Jedno jest pewne - sylwetka auta diametralnie różni się od czterodrzwiowego kuzyna. Jeśli chodzi o drzwi, SWB Zagato posiada bezramkowe drzwi o konstrukcji karbonowej.
W projekcie uwzględniono garść innych elementów Giulii GTAm, w tym kute koła montowane na centralną nakrętkę, ceramiczne hamulce i opony Michelin Cup 2. Wnętrze niemal w całości przeniesiono z Giulii i tylko nieliczne panele dekoracyjne i detale zdradzają wyjątkowość tego samochodu.
Nie podano danych na temat masy i osiągów Alfy Romeo Giulia SWB Zagato, ale mniejsze nadwozie wykonane z karbonu pewnie ma pod tym kątem przewagę nad ważącą 1580 kg Giulią GTAm. Czterodrzwiowy model jest w stanie osiągnąć 100 km/h w 3,6 s.
Niestety Alfa Romeo i Zagato już zakończyli produkcję tego modelu. Powstał jeden egzemplarz, który zasili kolekcję niemieckiego klienta, miłośnika zarówno Alfy jak i studio Zagato. Nie oznacza to, że Alfa Romeo nie planuje już żadnych sportowych modeli. W tym momencie marka ma w planach pokazanie jednego z nich, jako spalinowego i elektrycznego, już w 2023 roku.
Już dziś możesz zamówić nowy numer lub prenumeratę magazynu EVO. Magazyn jest również dostępny w najlepszych salonach prasowych.
Spyder RS to pożegnanie ze spalinowym Boxsterem w kompletnie bezkompromisowym stylu.
Przy dużych prędkościach łatwiej się obrócić za kierownicą Renault Megane R.S. niż w wielu tylnonapędowych autach.
Z którym z alkomatów dostępnych w Polsce warto „jechać”? Sprawdzamy w grupowym teście!
Mariusz Miękoś pokonuje Grzegorza Grzybowskiego w pierwszym wyścigu sezonu 2023 Wyścigowych Samochodowych Polski.
Nowe Audi Q8 na rok 2024 wyróżnia się poprawionym designem i wydłużoną listą wyposażenia.
Premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak zdecydował o przełożeniu zakazu rejestracji nowych aut ICE o 5 lat.
Specjaliści z firmy Frontline stworzyli efektownego restomoda z mocnym V8 na bazie klasycznego MG B.
Nadchodzące Audi A6/S6 z napędem elektrycznym będzie oferowane także jako praktyczny Avant.
Z okazji 75-lecia marki Porsche, odbyła się premiera wyjątkowego albumu pt. „Kronika Porsche. Polskie historie”
Na Nürburgringu trwają testy najbardziej ekstremalnej wersji Taycana - otrzyma on nazwę Turbo GT.
W przyszłym roku zadebiutuje nowe BMW M4 CS z zawieszeniem i napędem przejętym od M3 CS.
Od 2030 roku zakład MINI w Oksfordzie będą opuszczać wyłącznie pojazdy elektryczne.
Za rok rynek wejdzie ELegend EL1 - współczesna interpretacja Audi Sport Quattro z napędem EV.
Elektryczny sedan Lotusa - Emeya - zawiera najnowszą technologię napędu w nadwoziu zgrabnego GT.
Po pięciu latach SUV Lamborghini zyskał cenne aktualizacje. Od niedawna bazową wersją jest Urus S.
Ford przerobił elektrycznego Mustanga Mach-E na styl rajdowy i jest to samochód w pełni produkcyjny.