Motocykl i rower Ducati oraz Lamborghini Huracán Sterrato na okładce szesnastego wydania EVO mówią, że wiosna jest za rogiem!
Giulia SWB Zagato to unikalny projekt Alfy Romeo stworzony na 100-lecie współpracy obu marek.
Włoskie studio projektowe Zagato pokazało Alfę Romeo Giulię SWB Zagato - jednostkowy, unikalny samochód stworzony dla uczczenia 100-letniej współpracy między tymi dwiema legendarnymi markami. Jak sugeruje nazwa, Giulia SWB bazuje na skróconym podwoziu sedana Giulia, ale posiada unikalne nadwozie z kompozytów i napęd będący krzyżówką rozwiązań technicznych Giulii GTA i Stelvio Quadrifoglio.
Pod maską Giulii SWB Zagato pracuje najmocniejsza wersja 2.9-litrowego V6 twin turbo, czyli specyfikacja znana z Giulii GTAm o mocy 540 KM i momencie obrotowym 572 Nm. W przeciwieństwie do aktualnie oferowanych wersji Giulii Q samochód dostał manualną skrzynię 6-biegową. Była ona oferowana na samym początku sprzedaży wersji Quadrifoglio, ale kilka lat później zniknęła z oferty. Silnik wyposażono w lżejsze korbowody, nowe dysze chłodzące tłoki, nową chłodnicę oleju i zmodyfikowaną turbosprężarkę, co przyniosło efekty w postaci dodatkowych 30 koni mechanicznych względem normalnej Giulii Q.
Gdy Alfa Romeo modyfikowała napęd, Zagato miało niezwykle trudne zadanie zaprojektowania nadwozia zupełnie od podstaw. Przednia część auta stanowi jeden ogromny, otwierany element. Przedni pas obniżono i wyposażono w trzy duże otwory główne - obok standardowego dla Alfy kształtu Scudetto mamy tu dwa spore wloty po bokach, w których umieszczono reflektory pochodzące z modelu Tonale. Pasują tu świetnie, bo posiadają nawiązujący do starej Alfy SZ motyw potrójnych kloszy.
Kolejnym ukłonem w stronę SZ jest wizualne oddzielenie głównej bryły nadwozia od czarnego dachu. Z tyłu samochód nagle się rozszerza, a agresywnie zarysowane błotniki kończą się ściętym tyłem Kamma zwieńczonym cienkim pasem LED-owych świateł. Charakterystyczny dla Zagato podwójnie wypukły dach ma kontynuację w kształcie mocno opadającej tylnej szyby. Karbonowy dyfuzor pod zderzakiem ładnie komponuje się z centralnie umieszczonymi końcówkami układu wydechowego opakowanymi w karbonowe tuby.
Panele nadwozia wykonano w całości z karbonu, zachowując jedynie typowy szkielet Alfy z łączonych stopów metali. Pierwszą różnicą w stosunku do Giulii jest skrócony rozstaw osi, ale Zagato nie podało jak duże jest to skrócenie. Jedno jest pewne - sylwetka auta diametralnie różni się od czterodrzwiowego kuzyna. Jeśli chodzi o drzwi, SWB Zagato posiada bezramkowe drzwi o konstrukcji karbonowej.
W projekcie uwzględniono garść innych elementów Giulii GTAm, w tym kute koła montowane na centralną nakrętkę, ceramiczne hamulce i opony Michelin Cup 2. Wnętrze niemal w całości przeniesiono z Giulii i tylko nieliczne panele dekoracyjne i detale zdradzają wyjątkowość tego samochodu.
Nie podano danych na temat masy i osiągów Alfy Romeo Giulia SWB Zagato, ale mniejsze nadwozie wykonane z karbonu pewnie ma pod tym kątem przewagę nad ważącą 1580 kg Giulią GTAm. Czterodrzwiowy model jest w stanie osiągnąć 100 km/h w 3,6 s.
Niestety Alfa Romeo i Zagato już zakończyli produkcję tego modelu. Powstał jeden egzemplarz, który zasili kolekcję niemieckiego klienta, miłośnika zarówno Alfy jak i studio Zagato. Nie oznacza to, że Alfa Romeo nie planuje już żadnych sportowych modeli. W tym momencie marka ma w planach pokazanie jednego z nich, jako spalinowego i elektrycznego, już w 2023 roku.
Motocykl i rower Ducati oraz Lamborghini Huracán Sterrato na okładce szesnastego wydania EVO mówią, że wiosna jest za rogiem!
Niekończące się magiczne lasy, dzika przyroda, puste drogi, miejsca, do których nie dotarła cywilizacja - czas na weekendowy wypad samochodem!
Nowa linia na sezon 2025 ponownie przesuwa granice zarówno pod względem technologii, jak i emocji
Myślisz o wyposażeniu swojego samochodu sportowego w komplet najlepszych opon?
Długo wyczekiwany system Apple CarPlay Ultra debiutuje na pokładzie wszystkich modeli Aston Martina.
BMW planuje wyprodukować 50 egzemplarzy efektownego roadstera Skytop bazującego na M8.
Tajemniczy prototyp Porsche 911 wyróżnia się znacznie poszerzonym tyłem i agresywną aerodynamiką.
Zaprezentowany pierwszy raz w 2019 roku butikowy hipersamochód De Tomaso P72 doczeka się produkcji.
Na drogach pojawiły się nowe, mniej zamaskowane i bardziej agresywne, prototypy Genesis GV60 Magma.
Elektryczna Skoda Enyaq RS w ramach liftingu otrzymała odświeżający design i wzrost wydajności.
Jak zapewnia Chevrolet, wnętrze nowej Corvette C8 zyskało głównie na ergonomii i technologii.
Nowa odsłona popularnej gry wyścigowej z 2014 roku właśnie zyskała pierwszą aktualizację.
Land Rover jako oficjalny partner Dakaru 2026 nie mógł pominąć okazji do posłania w bój Defendera.
Mija prawie połowa roku, a nadal niewiele wiemy o testowanym elektrycznym Porsche Cayman/Boxster.
Nowe AMG GT wygląda dobrze, ale jego długoterminowa wartość będzie zależała od sukcesu filmu “F1”.
Nowy Singer oprócz wyjątkowej jakości zawiera odrobinę wyścigowego know-how Red Bulla i Coswortha.