Motocykl i rower Ducati oraz Lamborghini Huracán Sterrato na okładce szesnastego wydania EVO mówią, że wiosna jest za rogiem!
Legendarne włoskie studio Zagato stworzy limitowaną Alfę Romeo bazującą na Giulii sedan.
Alfa Romeo wspólnie z biurem projektowym Zagato pracują nad nowym, limitowanym modelem o nazwie Giulia SWB Zagato. Jak na razie tylko udział Zagato podpowiada jak mniej więcej mogłaby wyglądać nowa Alfa, ale już wiadomo, że sportowy model Alfy pojawi się na rynku w przyszłym roku i to od razu w dwóch wersjach: spalinowej i elektrycznej.
Plany te potwierdził CEO Alfy Romeo Jean-Philippe Imparato w rozmowie z Auto Express kilka miesięcy temu. Cytując jego słowa nowy model ma być “bardzo drogi, bardzo ekscytujący i ekskluzywny” oraz pojawi się w przyszłym roku. Klienci będą mogli wybrać wersję spalinową lub elektryczną, albo kupić obie jako zestaw.
Najprawdopodobniej Giulia SWB Zagato będzie dzielić wiele podzespołów z masowo produkowanym sedanem Giulia, ale człon “SWB” w nazwie sugeruje bardziej sportowe nadwozie ze zmniejszonym rozstawem osi (short wheelbase). Załączone zdjęcie zapowiadające nowy model pokazuje tylko tyle, że design będzie znacząco różnił się od aktualnego języka stylistycznego marki. Kształt tylnego światła LED sugeruje zastosowanie nadwozia z tyłem Kamma. Nie będzie to jednak nowoczesna interpretacja jednego z historycznych modeli Alfy, a jedynie element nawiązujący do bogatej historii marki.
Oferowanie równolegle napędu spalinowego i elektrycznego wygląda na pomysł trudny do zrealizowania pod względem technicznym, zwłaszcza w przypadku mocno limitowanego modelu specjalnego. Tymczasem platforma Giorgio, na której opiera się Giulia i Stelvio, od początku była zaprojektowana przyszłościowo z myślą o łatwej implementacji napędu elektrycznego z rozsądnym zestawem baterii. Najlepszym dowodem na elastyczność tej konstrukcji jest najnowsze Maserati Grecale, które już powstało w wersji spalinowej, a niedługo zadebiutuje jako elektryczna wersja Folgore.
Benzynowa wersja Giulii SWB Zagato niemal na pewno będzie napędzana znanym z modeli Quadrifoglio silnikiem 2.9 V6 twin turbo, być może nawet w wersji mocniejszej niż 540 KM w Giulii GTA. Samochód ten ma być szczytową formą spalinowej Alfy Romeo zanim marka w pełni skoncentruje się na napędach elektrycznych. Jeśli chodzi o wersję elektryczną prawdopodobnie Alfa skorzysta z ostatnich osiągnięć Maserati. Oczekujemy układu z dwoma lub nawet trzema silnikami, tak jak ma to miejsce w najnowszym GranTurismo Folgore.
To nie pierwszy raz gdy Alfa Romeo zwiera szyki z Zagato, aby stworzyć coś wyjątkowego. Nie będziemy wspominać modeli sprzed kilkudziesięciu lat, ale w najnowszej historii warto wymienić kultową Alfę Romeo SZ z 1989 roku oraz limitowany do zaledwie 9 sztuk model TZ3 z podwoziem od Dodge’a Vipera ACR. Dziełem Zagato był również koncept TZ3 z podzespołami bazującymi na Alfie 8C Competizione, choć samo 8C miało sporo wspólnego z Maserati GranTurismo.
Zanim Alfa Romeo w całości przejdzie na elektryczność, co powinno wydarzyć się w 2027 roku, Włosi mają jeszcze co najmniej jednego asa w rękawie. Nowe modele Alfy powinny wnieść sporo świeżości do portfolio koncernu Stellantis. Co dokładnie szykuje włoska marka dowiemy się w ciągu następnych 12 miesięcy.
Motocykl i rower Ducati oraz Lamborghini Huracán Sterrato na okładce szesnastego wydania EVO mówią, że wiosna jest za rogiem!
Niekończące się magiczne lasy, dzika przyroda, puste drogi, miejsca, do których nie dotarła cywilizacja - czas na weekendowy wypad samochodem!
Nowa linia na sezon 2025 ponownie przesuwa granice zarówno pod względem technologii, jak i emocji
Myślisz o wyposażeniu swojego samochodu sportowego w komplet najlepszych opon?
Długo wyczekiwany system Apple CarPlay Ultra debiutuje na pokładzie wszystkich modeli Aston Martina.
BMW planuje wyprodukować 50 egzemplarzy efektownego roadstera Skytop bazującego na M8.
Tajemniczy prototyp Porsche 911 wyróżnia się znacznie poszerzonym tyłem i agresywną aerodynamiką.
Zaprezentowany pierwszy raz w 2019 roku butikowy hipersamochód De Tomaso P72 doczeka się produkcji.
Na drogach pojawiły się nowe, mniej zamaskowane i bardziej agresywne, prototypy Genesis GV60 Magma.
Elektryczna Skoda Enyaq RS w ramach liftingu otrzymała odświeżający design i wzrost wydajności.
Jak zapewnia Chevrolet, wnętrze nowej Corvette C8 zyskało głównie na ergonomii i technologii.
Nowa odsłona popularnej gry wyścigowej z 2014 roku właśnie zyskała pierwszą aktualizację.
Land Rover jako oficjalny partner Dakaru 2026 nie mógł pominąć okazji do posłania w bój Defendera.
Mija prawie połowa roku, a nadal niewiele wiemy o testowanym elektrycznym Porsche Cayman/Boxster.
Nowe AMG GT wygląda dobrze, ale jego długoterminowa wartość będzie zależała od sukcesu filmu “F1”.
Nowy Singer oprócz wyjątkowej jakości zawiera odrobinę wyścigowego know-how Red Bulla i Coswortha.