Motocykl i rower Ducati oraz Lamborghini Huracán Sterrato na okładce szesnastego wydania EVO mówią, że wiosna jest za rogiem!
Pierwszy elektryczny Bentley pojawi się w 2026 roku, ale marka zamierza pozostać przy ICE do 2035.
Napędy hybrydowe można już mieć w Continentalu GT, limuzynie Flying Spur i SUV-ie Bentayga, więc plan elektryfikacji marki Bentley wyraźnie postępuje. Producent zmienia jednak plany dotyczące pełnej elektryfikacji gamy modelowej, bo stanie się to w 2035, a nie jak początkowo planowano, w 2030 roku. Ma to związek ze zmianą legislacyjną, dzięki której między 2030, a 2035 rokiem będzie wciąż można rejestrować samochody hybrydowe na terenie Wielkiej Brytanii.
Nie zmienia to jednak faktu, że marka z Crewe przygotowuje swój pierwszy elektryczny model do debiutu już w 2026 roku. Według oficjalnych przekazów będzie to “pierwszy luksusowy miejski SUV na świecie”. Opublikowany zarys sylwetki auta wskazuje na bardziej opływowy kształt nadwozia niż w Bentaydze, co przełoży się na wydajność aerodynamiczną i zasięg. SUV prawdopodobnie przyjmie architekturę Premium Platform Electric Grupy Volkswagen, która wcześniej trafiła do nowego Porsche Macan i Audi Q6 e-tron.
Te dwa auta dobrze pokazują elastyczność platformy, która może być wykorzystana w dwóch kompletnie innych autach. Porsche jest znacznie bardziej dynamiczne i precyzyjne w jeździe, podczas gdy Audi celuje w komfort i wygodę. Bentley niemal na pewno pójdzie w kierunku jeszcze większego luksusu.
Architektura PPE pracuje na napięciu 800V i może mieć układ z jednym lub dwoma silnikami. Akurat w Bentleyu należy się spodziewać wyłącznie napędu AWD. Maksymalna moc ładowania dochodzi do 270 kW, a topowe odmiany Macana i Q6 mają pojemność ogniw dochodzącą do 95 kWh. Pozwala to na pokonanie dystansu do 560 km na jednym ładowaniu. Osiągi także nie są problemem - Porsche Macan Turbo ma prawie 640 KM i przyspiesza do 100 km/h w 3,3 s.
Nowy samochód elektryczny stanowi część strategii Beyond100+ firmy Bentley, w ramach której co roku przez następną dekadę marka będzie wprowadzała na rynek nowy model typu plug-in lub w pełni elektryczny. Opóźnienie w całkowitym przejściu na napędy elektryczne oznacza, że prawdopodobnie nowy hybrydowy układ napędowy V8 Ultra Performance Hybrid dłużej pozostanie w ofercie Bentleya. Niedawno po raz pierwszy mieliśmy styczność z tym systemem w miażdżąco szybkim i wyrafinowanym nowym Continental GT Speed i bardzo nam się on spodobał.
Motocykl i rower Ducati oraz Lamborghini Huracán Sterrato na okładce szesnastego wydania EVO mówią, że wiosna jest za rogiem!
Niekończące się magiczne lasy, dzika przyroda, puste drogi, miejsca, do których nie dotarła cywilizacja - czas na weekendowy wypad samochodem!
Nowa linia na sezon 2025 ponownie przesuwa granice zarówno pod względem technologii, jak i emocji
Myślisz o wyposażeniu swojego samochodu sportowego w komplet najlepszych opon?
Pojawiają się przesłanki, że Lamborghini pracuje nad limitowanym hipersamochodem o nazwie Fenomeno.
Elektryczne super-GT o mocy 1000 KM wyznaczy kierunek rozwoju Jaguara. Na razie trwają testy.
Odwiedziliśmy Amerykę, aby przejechać kilka testowych kilometrów w pocisku o mocy 2059 KM.
Innowacyjna technologia silników i rewolucyjne baterie to główne cechy konceptu czterodrzwiowego AMG.
Większa moc i niższa masa sprawiają, że Sadair’s Spear to hardkorowa wersja Koenigsegga Jesko.
Z 1875-konnym V12 w modelu Aurora Zenvo ma ambicje wejść na poziom Koenigsegga. Produkcja w 2026.
BMW opracowało nowy, przyjazny środowisku kompozyt, który może być zastępstwem dla włókna węglowego.
Szlagier Dacii w ostatnich latach nie ma lekko. Czy niedawny lifting i nowe wersje silnikowe umocnią jego pozycję?
VW wreszcie spuszcza ze smyczy Golfa MK8 GTI i prezentuje torowo usposobioną wersję Edition 50.
Z okazji 30. rocznicy zwycięstwa w Le Mans, Lanzante tworzy samochód inspirowany kultowym F1 GTR.
Wersja specjalna Defender Trophy odnosi się do wielkiej tradycji Land Rovera w rajdzie Camel Trophy.
Twórcy Mercedesa CLK GTR i silników Pagani V12 wystartują restomodem Mercedesa 190E Evo II w N24.