Zamów czwarte wydanie magazynu EVO
Już dziś możesz zamówić nowy numer lub prenumeratę magazynu EVO. Magazyn jest również dostępny w najlepszych salonach prasowych.
To już czwarty SuperVan Forda, ale tym razem z motorem elektrycznym zamiast wyścigowego Coswortha…
Ford postanowił wskrzesić projekt SuperVan pod postacią ekstremalnie wyglądającego dostawczaka o nazwie Pro Electric SuperVan. Jego pierwszym z dwóch celów jest pobudzenie zainteresowania gamą elektrycznych dostawczaków Pro Electric i podkreślenie postępującej elektryfikacji w dziale Ford Performance. Drugim celem SuperVana jest zaprezentowanie się przed publicznością w Goodwood, gdzie właśnie odbywa się Festival of Speed. Efektowny dostawczak będzie śmigał po słynnym torze przez cały weekend bok w bok z najpiękniejszymi i najszybszymi samochodami świata.
Zaprojektowany i zbudowany przez Ford Performance we współpracy z austriackim specjalistą od samochodów wyścigowych STARD, Pro Electric SuperVan składa się ze zmodyfikowanej, standardowej platformy Transita Pro Electric połączonej z rurową konstrukcją stalową wykonaną na zamówienie. Inspirowane sportami motorowymi poszycie dostawczaka zostało zaprojektowane przez europejskie studio projektowe Forda w Kolonii, a jego powiązania z wersją drogową są, umówmy się, iluzoryczne.
Pod klockowatym nadwoziem znajdują się cztery silniki elektryczne, po dwa na każdą oś. Są one zasilane z chłodzonego cieczą zestawu akumulatorów o pojemności 50 kWh znajdującego się pośrodku platformy. Przy tak dużej ilości miejsca wewnątrz upakowanie podzespołów nie było zbyt dużym wyzwaniem, ale Ford zachował podstawową pozycję kierowcy, a nawet cały interfejs użytkownika z ekranem dotykowym Sync.
Ford oszacował, że SuperVan osiąga prędkość 100 km/h w mniej niż 2 sekundy, więc w linii prostej może zawstydzić niemal wszystkie poważne hipersamochody, ale i tak nie wróżymy mu żadnego rekordu w czasówce. No, może z wyjątkiem tego dla pojazdów użytkowych.
Idea Forda SuperVan nie jest niczym nowym - te wyczynowe, jednostkowe Transity były konstruowane w celach promocyjnych już od 1971 roku. W pierwszym z nich połączono podwozie i silnik V8 z modelu GT40, ze skorupą Transita Mk1. Z biegiem lat kolejne SuperVany przekształciły się w konstrukcje tworzone całkowicie od podstaw i były wyposażone w silniki Coswortha z Formuły 1.
Podobnie jak wtedy, nowy Ford Pro Electric SuperVan nie ma wiele wspólnego z pojazdem użytkowym, który wkrótce wejdzie do sprzedaży. Stworzono go w ramach swoistego żartu ze strony działu marketingu Forda, ale też może być dowodem i przykładem, że Ford Performance ma swoje miejsce w elektrycznej przyszłości marki.
Popatrzcie teraz na poprzednie SuperVany Forda:
Zbudowany po raz pierwszy w 1971 r. oryginalny SuperVan stanowił połączenie skorupy Transita Mk1 z podwoziem i silnikiem V8 Forda GT40, zwycięzcy wyścigu Le Mans. Silnik ten wytwarzał moc ponad 400 KM, co w tamtych czasach było ogromną wartością.
W 1984 r. zaprezentowano SuperVana 2, w którym wykorzystano podwozie z wyścigów wytrzymałościowych Forda C100 grupy C. Tym razem napędzany był silnikiem DFL (Dual Four Valve) V8 firmy Cosworth, który początkowo miał być używany w Formule 1. Ze względu na mniejsze proporcje, Ford stworzył replikę nadwozia Transita Mk2, ponieważ standardowa buda nie pasowała rozmiarem do podwozia z wyścigów wytrzymałościowych.
10 lat później według tej samej formuły stworzono SuperVana 3. Za napęd posłużył Cosworth HB, a nadwozie Transita Mk3 ponownie uznano za zbyt duże, więc skonstruowano inne nadwozie w skali ⅞.
Już dziś możesz zamówić nowy numer lub prenumeratę magazynu EVO. Magazyn jest również dostępny w najlepszych salonach prasowych.
Jedyne w swoim rodzaju Bugatti Chiron Profilée stało się najdroższym nowym samochodem w historii.
V12 to moc, dźwięk i prestiż. Sprawdzamy które marki są wciąż wierne dwunastocylindrowym silnikom.
Giulia SWB Zagato to unikalny projekt Alfy Romeo stworzony na 100-lecie współpracy obu marek.
Według najnowszych informacji od Forda nowy Mustang w najmocniejszej wersji przekroczy 500 KM.
Okazuje się, że wciąż są na rynku samochody z dużymi motorami, które nie kosztują walizki pieniędzy.
Fani czekali na prawdziwe M3 Touring kilka dekad, ale czy warto go kupić? Odpowiedź brzmi: TAK!
Jedyne w swoim rodzaju Bugatti Chiron Profilée stało się najdroższym nowym samochodem w historii.
Średni model w gamie Range Rovera zyskał niezbędne aktualizacje technologii i kosmetykę zewnętrzną.
Wyścigowy Glickenhaus 007 właśnie zyskał wersję drogową przeznaczoną dla klientów indywidualnych.
Fastline kolejny raz dołącza do licytacji WOŚP, i jak zawsze na najwyższych obrotach.
Wersja specjalna GranTurismo PrimaSerie ma także uhonorować 75 lat produkcji dużych GT od Maserati.
Podwozie Caymana GT4 RS posłużyło do stworzenia współczesnej interpretacji klasycznego Porsche 356.
Najnowsza Kia EV6 to duży, elektryczny crossover, ale pod literami GT kryje się prawdziwa petarda.
BMW zaprezentowało nowe M3 CS - model który dołączy do znakomitych poprzedników: M2 CS i M5 CS.
Polestar 2 po modernizacji ma aż 476 KM i potrafi pokonać do 636 km na jednym ładowaniu.
Trzecie Porsche Cayenne sprawdza się w roli dużego SUV-a, ale niektóre wersje nie są godne polecenia.