Ośmiu polskich kierowców Forch Racing by Atlas Ward staje do walki o dominację w niemieckiej serii wyścigowej.
Nowe Maserati GranTurismo pojawi się jeszcze w tym roku. Znajoma sylwetka GT będzie kryła nowe napędy.
Jeszcze w tym roku poznamy nowe Maserati GranTurismo w całej okazałości. Jak na razie widzieliśmy na zdjęciach liczne prototypy, których wygląd jest skutecznie maskowany przez kamuflaż, ale da się już wyciągnąć pewne wnioski na temat finalnego wyglądu GranTurismo 2022. Wraz z debiutem flagowego coupe Maserati zakończy się kilkuletni trudny okres dla marki z Modeny. W tym czasie Włosi pracowali aż nad trzema zupełnie nowymi modelami - MC20, SUV-em Grecale i właśnie GranTurismo. Ma to być godny powrót zasłużonej marki do segmentu GT, w którym niegdyś Maserati dominowało nad konkurencją.
Sama sylwetka nowego GranTurismo nie ulegnie zasadniczej zmianie - jego proporcje i obszerna, czteromiejscowa kabina pozostaną nienaruszone. Nadal będą dominowały wyraziste, dynamiczne linie i niewielkie powierzchnie przeszklone, a z przodu zachowano nisko osadzony grill. Tak naprawdę zmienią się detale takie jak oświetlenie. Przednie lampy będą mieć pionowy układ podobny do MC20, a z tyłu światła będą po prostu smuklejsze.
Dopiero pod poszyciem nadwozia Maserati szykuje rewolucję. Żegnamy stary silnik 4.7 V8 (kiedyś 4.2), a witamy nowiutki silnik Nettuno. Ta 3-litrowa jednostka V6 o rozchyleniu cylindrów 90 stopni ma podwójne doładowanie i zestaw typowo mechanicznych rozwiązań czerpiących inspirację z Formuły 1. Jednym z nich jest zaawansowany system wtryskowy z podwójną komorą spalania, dzięki któremu silnik lepiej spala mieszankę, ma większy moment i moc, a przy tym jest bardziej ekonomiczny.
Dokładne parametry jakie będzie miało GranTurismo jeszcze pozostają tajemnicą. Punktem odniesienia niech będzie MC20, gdzie ten motor osiąga 630 KM. Dla potrzeb auta segmentu GT pewnie moc będzie przytłumiona, przynajmniej w podstawowych wersjach. Na pewno jest sporo osób, które lamentują nad stratą wolnossącego V8 i jego niepowtarzalnej ścieżki dźwiękowej, ale być może dodatkowa moc przekona ich do nowego Maserati. Mocny, kompaktowy silnik V6 pozwoli dorównać głównym rynkowym rywalom, co w ostatnich latach raczej się nie zdarzało, a już na pewno nie w erze turbodoładowania. Poza tym nowe Nettuno także ma całkiem ciekawy charakter i mnóstwo potencjału. Baryton generowany z wydechu i świszczące zawory wastegate są jego istotną częścią.
Drugą fazą planu na nowy model jest wprowadzenie wersji całkowicie elektrycznej obok modelu spalinowego. Będzie się nazywała Folgore, a jej napęd stworzą 3 silniki - dwa z tyłu i jeden z przodu. Razem będą dawać napęd na wszystkie koła z dominacją tyłu, a w standardzie auto będzie miało system wektorowania momentu obrotowego. Bateria elektrycznego GranTurismo będzie pracować na napięciu 800V (tak jak Porsche Taycan), a to przełoży się na bardzo szybkie ładowanie.
W przeciwieństwie do Taycana Folgore nie będzie miało dedykowanej platformy, a jedynie lekko zmodyfikowane podwozie wersji spalinowej. Taki sam układ ma m.in. Audi w modelu e-tron SUV. Dopiero podczas premiery dowiemy się czegoś więcej na temat pojemności baterii, ale nazwa GranTurismo w jakimś stopniu obliguje Maserati do zaoferowania sensownego zasięgu także w długiej trasie.
Wnętrze GranTurismo 2022 najprawdopodobniej będzie w dużym stopniu kopią kokpitu Grecale z jego dużym, dotykowym ekranem i czystymi liniami. Maserati zapewnia, że projektanci położą szczególny nacisk na ekskluzywne materiały jak przystało na prawdziwe, włoskie GT. Raczej nie spodziewamy się podobieństwa kokpitu do spartańskiego MC20, który jest supersportowym autem zorientowanym przede wszystkim na lekkość.
Nowe modele Maserati w końcu pojawiają się na rynku, choć z kilkuletnim opóźnieniem spowodowanym szeregiem niekorzystnych czynników. Nadal marka z trójzębem w logo jest flagowym przedstawicielem całego gigantycznego koncernu Stellantis, więc wierzymy, że jej przyszłość jest bezpieczna. MC20 już w tym momencie wprowadziło sporo zamieszania w segmencie od lat zdominowanym przez ugruntowane marki, a Grecale powinno pomóc zdobyć nieco większą, ogólną sprzedaż i dotarcie do nowej grupy odbiorców. Ukoronowaniem tej nowej ery Maserati będzie prezentowane tutaj GranTurismo wraz z odkrytym odpowiednikiem o nazwie GranCabrio. Musimy uzbroić się w cierpliwość i po prostu czekać aż producent wyznaczy datę premiery tego ekscytującego, nowego modelu.
Ośmiu polskich kierowców Forch Racing by Atlas Ward staje do walki o dominację w niemieckiej serii wyścigowej.
Alpine przechodzi na elektryczność i zaczyna od hatchbacka A290. Czy model ten ma DNA Alpine?
Wiele już powiedziano na temat hybrydowego M5, ale czas przestać gadać. Czas się przejechać.
Od przeszło 100 lat światy aut i motocykli romansują ze sobą. Ducati z Bentleyem spotykają się po raz pierwszy.
Pół-wyczynowy Mustang GTD osiągnął czas poniżej 7 minut na Nürburgringu, ale stać go na więcej.
Fundusz CYVN Holdings z Abu Zabi przejmuje dział samochodów drogowych McLarena.
Pamiętacie, że jeszcze istnieje? Leon - i to nie Cupra - ciągle jest na rynku!
W 2026 roku na starcie 24h Le Mans stanie zespół Genesis Magma Racing z modelem GMR-001.
To nie jest kolejna Mazda MX-5 - to jej pierwsza odmiana po konwersji na EV w firmie Electrogenic.
Nowy Escort nie jest kolejnym SUV-em, to klasyczny restomod napędzany benzyną.
Drogie, luksusowe, elektryczne super-GT o mocy 1000 KM ma pokazać kierunek, w którym podąża Jaguar.
Nieznana do tej pory kolekcja 69 bolidów Formuły 1 Berniego Ecclestone’a trafi na aukcję.
Ostatni spalinowy Lotus - Emira - może dostać od losu jeszcze jedną szansę - wersję hybrydową.
Katarczycy przejęli około 30% udziałów w zespole Formuły 1 Audi, który pojawi się na gridzie w 2026.
Elektryczne Lamborghini nie pojawi się przed 2030 rokiem, za to marka zapowiada nowy hipersamochód.
W 2026 roku Lotus chce powrócić do częściowo spalinowych napędów za sprawą technologii Hyper Hybrid.