Motocykl i rower Ducati oraz Lamborghini Huracán Sterrato na okładce szesnastego wydania EVO mówią, że wiosna jest za rogiem!
Z mocą 748 KM nowy SUV BMW XM Label Red z łatwością obejmuje pozycję lidera w swojej klasie.
Już podstawowa wersja BMW XM o mocy systemowej 653 KM i masie 2,7 tony to auto zdominowane przez ogromne liczby. To także pierwszy dedykowany model marki BMW M od czasów M1 z 1978 roku. Tymczasem BMW wprowadza następną odmianę Label Red z układem napędowym wzmocnionym o kolejne 95 KM. Samochód ten zadebiutuje jeszcze w tym miesiącu, a polscy dealerzy marki rozpoczną zbieranie zamówień dokładnie 28 kwietnia.
Pod wieloma względami SUV XM to imponująca demonstracja technologicznych i dynamicznych możliwości związanych z nowym napędem hybrydowym BMW Performance. Mieliśmy okazję odbyć pierwszą jazdę tym modelem w zeszłym miesiącu, lecz mimo ogromnych możliwości trudno było uciec od równie ogromnej masy auta. Krótkoterminowym rozwiązaniem tego problemu według BMW będzie dodanie XM mocy. Seryjne V8 o pojemności 4.4 litra dostało porządną kurację wzmacniającą, aby sumaryczna moc układu hybrydowego znacząco wzrosła.
Sam motor benzynowy ma teraz aż 585 KM i 750 Nm, czyli o 95 KM i 100 Nm więcej niż w bazowej wersji. W połączeniu z 197-konnym silnikiem elektrycznym Label Red legitymuje się mocą 748 KM i momentem obrotowym 1000 Nm, co pozwala uzyskać przyspieszenie do 100 km/h w 3,8 s. Oznacza to poprawę o 0,5 s względem podstawowego XM, a jeśli zaznaczysz w konfiguratorze odpowiednią opcję (pakiet M Driver), prędkość maksymalna zwiększy się do 290 km/h.
Aby wycisnąć z układu elektrycznego maksimum potencjału BMW opracowało innowacyjny system “przełożenia wstępnego”, co zwiększyło efektywny moment obrotowy z 280 do 450 Nm mimo tej samej mocy elektrycznej jednostki. Hybryda nie służy jedynie zwiększeniu osiągów - na jednym ładowaniu BMW XM Label Red pokonuje 75-83 km w zależności od wersji. Tak duży zasięg BMW uzyskało głównie ze względu na dość dużą pojemność baterii (25.7 kWh) zgrupowanych pod podłogą bagażnika. Pełne naładowanie akumulatora trwa 4 godziny i 15 minut. Co ciekawe, odgłosy generowane przez system audio samochodu podczas czysto elektrycznej jazdy zawdzięczamy Hansowi Zimmerowi.
Systemy sterujące układem jezdnym XM Label Red są niezwykle skomplikowane i mają wiele możliwości konfiguracji. Moment obrotowy trafia na cztery koła przed system xDrive wzbogacony o elektronicznie sterowany dyferencjał na tylnej osi. Jednak bardziej istotne są aktywne systemy, w tym kontrola przechyłów, adaptacyjne amortyzatory i hamulce M Sport. Standardem jest aktywny układ kierowniczy, którego zadanie polega na stworzeniu poczucia względnej zwinności.
Już standardowy XM jest dość kontrowersyjnie stylizowany, ale Label Red dokłada do tego czerwone akcenty wokół nerek i bocznych okien. Od razu zaznaczmy, że elementy te mogą także być polakierowane na czarno. Standardowym lakierem dla tej wersji jest Brooklyn Grey, ale wielu klientów wybierze coś bardziej ekstrawaganckiego wśród ponad 50 lakierów palety BMW Individual. Oprócz zwykłego modelu Label Red producent wprowadza także limitowany do 500 sztuk model Edition. Jego wyróżnikiem jest unikalny czarny lakier matowy Frozen Carbon.
Czerwony motyw jest kontynuowany we wnętrzu, gdzie barwa Toronto Red pojawia się m.in. na kratkach wentylacyjnych, fotelach i wszelkich przeszyciach czarnej tapicerki. Tylne fotele nazywane przez BMW “strefą lounge” pozostawiono bez większych zmian. Ekskluzywnym dodatkiem jest tutaj diamentowa podsufitka 3D podświetlana przez 100 diod LED.
Cena BMW XM Label Red na polskim rynku nie jest jeszcze znana. Podstawowy model kosztuje obecnie od 935 000 zł, dlatego można spodziewać się kwot w okolicach 1,05-1,1 miliona złotych. To stawia XM w jednej linii z Bentleyem Bentayga i Aston Martinem DBX, ale XM jest od nich obu mocniejszy. Nowe BMW XM jest produkowane w fabryce niemieckiego producenta w amerykańskim Spartanburgu, a montaż wersji Label Red ruszy pełną parą w sierpniu. Chętni będą mogli składać zamówienia na ten model od 28 kwietnia.
Motocykl i rower Ducati oraz Lamborghini Huracán Sterrato na okładce szesnastego wydania EVO mówią, że wiosna jest za rogiem!
Niekończące się magiczne lasy, dzika przyroda, puste drogi, miejsca, do których nie dotarła cywilizacja - czas na weekendowy wypad samochodem!
Nowa linia na sezon 2025 ponownie przesuwa granice zarówno pod względem technologii, jak i emocji
Myślisz o wyposażeniu swojego samochodu sportowego w komplet najlepszych opon?
BMW planuje wyprodukować 50 egzemplarzy efektownego roadstera Skytop bazującego na M8.
Tajemniczy prototyp Porsche 911 wyróżnia się znacznie poszerzonym tyłem i agresywną aerodynamiką.
Zaprezentowany pierwszy raz w 2019 roku butikowy hipersamochód De Tomaso P72 doczeka się produkcji.
Na drogach pojawiły się nowe, mniej zamaskowane i bardziej agresywne, prototypy Genesis GV60 Magma.
Elektryczna Skoda Enyaq RS w ramach liftingu otrzymała odświeżający design i wzrost wydajności.
Jak zapewnia Chevrolet, wnętrze nowej Corvette C8 zyskało głównie na ergonomii i technologii.
Nowa odsłona popularnej gry wyścigowej z 2014 roku właśnie zyskała pierwszą aktualizację.
Land Rover jako oficjalny partner Dakaru 2026 nie mógł pominąć okazji do posłania w bój Defendera.
Mija prawie połowa roku, a nadal niewiele wiemy o testowanym elektrycznym Porsche Cayman/Boxster.
Nowe AMG GT wygląda dobrze, ale jego długoterminowa wartość będzie zależała od sukcesu filmu “F1”.
Nowy Singer oprócz wyjątkowej jakości zawiera odrobinę wyścigowego know-how Red Bulla i Coswortha.
Rysunki patentowe Mazdy zdradzają założenia wieloczęściowej baterii elektrycznego następcy MX-5.