Zamów najnowsze wydanie magazynu EVO
Już dziś możesz zamówić nowy numer lub prenumeratę magazynu EVO. Magazyn jest również dostępny w najlepszych salonach prasowych.
Z mocą 748 KM nowy SUV BMW XM Label Red z łatwością obejmuje pozycję lidera w swojej klasie.
Już podstawowa wersja BMW XM o mocy systemowej 653 KM i masie 2,7 tony to auto zdominowane przez ogromne liczby. To także pierwszy dedykowany model marki BMW M od czasów M1 z 1978 roku. Tymczasem BMW wprowadza następną odmianę Label Red z układem napędowym wzmocnionym o kolejne 95 KM. Samochód ten zadebiutuje jeszcze w tym miesiącu, a polscy dealerzy marki rozpoczną zbieranie zamówień dokładnie 28 kwietnia.
Pod wieloma względami SUV XM to imponująca demonstracja technologicznych i dynamicznych możliwości związanych z nowym napędem hybrydowym BMW Performance. Mieliśmy okazję odbyć pierwszą jazdę tym modelem w zeszłym miesiącu, lecz mimo ogromnych możliwości trudno było uciec od równie ogromnej masy auta. Krótkoterminowym rozwiązaniem tego problemu według BMW będzie dodanie XM mocy. Seryjne V8 o pojemności 4.4 litra dostało porządną kurację wzmacniającą, aby sumaryczna moc układu hybrydowego znacząco wzrosła.
Sam motor benzynowy ma teraz aż 585 KM i 750 Nm, czyli o 95 KM i 100 Nm więcej niż w bazowej wersji. W połączeniu z 197-konnym silnikiem elektrycznym Label Red legitymuje się mocą 748 KM i momentem obrotowym 1000 Nm, co pozwala uzyskać przyspieszenie do 100 km/h w 3,8 s. Oznacza to poprawę o 0,5 s względem podstawowego XM, a jeśli zaznaczysz w konfiguratorze odpowiednią opcję (pakiet M Driver), prędkość maksymalna zwiększy się do 290 km/h.
Aby wycisnąć z układu elektrycznego maksimum potencjału BMW opracowało innowacyjny system “przełożenia wstępnego”, co zwiększyło efektywny moment obrotowy z 280 do 450 Nm mimo tej samej mocy elektrycznej jednostki. Hybryda nie służy jedynie zwiększeniu osiągów - na jednym ładowaniu BMW XM Label Red pokonuje 75-83 km w zależności od wersji. Tak duży zasięg BMW uzyskało głównie ze względu na dość dużą pojemność baterii (25.7 kWh) zgrupowanych pod podłogą bagażnika. Pełne naładowanie akumulatora trwa 4 godziny i 15 minut. Co ciekawe, odgłosy generowane przez system audio samochodu podczas czysto elektrycznej jazdy zawdzięczamy Hansowi Zimmerowi.
Systemy sterujące układem jezdnym XM Label Red są niezwykle skomplikowane i mają wiele możliwości konfiguracji. Moment obrotowy trafia na cztery koła przed system xDrive wzbogacony o elektronicznie sterowany dyferencjał na tylnej osi. Jednak bardziej istotne są aktywne systemy, w tym kontrola przechyłów, adaptacyjne amortyzatory i hamulce M Sport. Standardem jest aktywny układ kierowniczy, którego zadanie polega na stworzeniu poczucia względnej zwinności.
Już standardowy XM jest dość kontrowersyjnie stylizowany, ale Label Red dokłada do tego czerwone akcenty wokół nerek i bocznych okien. Od razu zaznaczmy, że elementy te mogą także być polakierowane na czarno. Standardowym lakierem dla tej wersji jest Brooklyn Grey, ale wielu klientów wybierze coś bardziej ekstrawaganckiego wśród ponad 50 lakierów palety BMW Individual. Oprócz zwykłego modelu Label Red producent wprowadza także limitowany do 500 sztuk model Edition. Jego wyróżnikiem jest unikalny czarny lakier matowy Frozen Carbon.
Czerwony motyw jest kontynuowany we wnętrzu, gdzie barwa Toronto Red pojawia się m.in. na kratkach wentylacyjnych, fotelach i wszelkich przeszyciach czarnej tapicerki. Tylne fotele nazywane przez BMW “strefą lounge” pozostawiono bez większych zmian. Ekskluzywnym dodatkiem jest tutaj diamentowa podsufitka 3D podświetlana przez 100 diod LED.
Cena BMW XM Label Red na polskim rynku nie jest jeszcze znana. Podstawowy model kosztuje obecnie od 935 000 zł, dlatego można spodziewać się kwot w okolicach 1,05-1,1 miliona złotych. To stawia XM w jednej linii z Bentleyem Bentayga i Aston Martinem DBX, ale XM jest od nich obu mocniejszy. Nowe BMW XM jest produkowane w fabryce niemieckiego producenta w amerykańskim Spartanburgu, a montaż wersji Label Red ruszy pełną parą w sierpniu. Chętni będą mogli składać zamówienia na ten model od 28 kwietnia.
Już dziś możesz zamówić nowy numer lub prenumeratę magazynu EVO. Magazyn jest również dostępny w najlepszych salonach prasowych.
Mariusz Miękoś pokonuje Grzegorza Grzybowskiego w pierwszym wyścigu sezonu 2023 Wyścigowych Samochodowych Polski.
Nevera ma 1914 KM i mimo napędu elektrycznego zaliczamy go do czołówki "prawdziwych" samochodów.
Najbardziej ekstremalne Lamborghini Huracán okazuje się najbardziej użyteczne i sprawia dużo frajdy.
Otwieramy sezon razem z najwspanialszymi kąskami nieprzeciętnej motoryzacji.
Potężny pickup, który za nic ma sobie grawitację vs. równie gibka, ale jednak kobieta. Czy dogadają się ze sobą na 1000 km asfaltów, pól i bezdroży?
Zazwyczaj półśrodki typu X-Line cz Y-pakiet bywają mocnym nadużyciem ze strony producentów. Hyundai wybrał własną drogę.
Z okazji 75. urodzin Porsche samo sobie sprawiło prezent - elektryczny hipersamochód nowej generacji.
Na stulecie wyścigu 24h Le Mans Alpine przygotowało limitowaną edycję specjalną modelu A110 R.
Caterham chce zacząć erę napędów EV od zgrabnego sportowego coupe o współczesnej sylwetce.
Tesla Plaid ponownie jest najszybszym samochodem seryjnym z napędem elektrycznym na Nürburgringu.
Wzmocnione torowe SF90 otrzyma najbardziej agresywną aerodynamikę w historii drogowych Ferrari.
Nowy hypercar Bugatti ma być znacznie bardziej ekstremalny niż pozostałe modele z silnikiem W16.
Z okazji okrągłej rocznicy założenia firmy słynna tarcza Porsche otrzymała nowy design.
Golf R stał się mocniejszy niż kiedykolwiek - nowa limitowana do 333 sztuk wersja ma równo 333 KM.
Włoski startup chce wypuścić dwa nowe modele EV. Jeden z nich będzie konkurował z Porsche Taycan.
Dział SVO stworzył szybszą i bardziej muskularną wersję Range Rovera Sport z motorem V8.