Czytelnicy wybierają cel, my ruszamy w drogę – te proste zasady zmieniły się dla nas w wymarzoną przygodę.
Puryści proszę wyjść. Prezent na 50. urodziny M to hybrydowy, 750-konny SUV.
To będzie naprawdę dobry rok dla BMW M, gdyż mija właśnie 50 lat istnienia tej marki. Z tej okazji w ciągu następnych 12 miesięcy poznamy kilka naprawdę ekscytujących, nowych modeli . Zanim jednak BMW da nam dostęp do ziemi obiecanej mlekiem i miodem płynącej z nowym M2 i być może M4 CSL, musimy się zmierzyć z tym, co widać na zdjęciach. To XM i wcale nie chodzi o Citroena, a o dużego SUV-a, który jest pierwszym modelem dywizji M stworzonym od podstaw od czasów M1. To jeszcze koncept, ale naprawdę niewiele mu trzeba, by stał się wersją produkcyjną. Od początku do końca XM ma szokować i zostawia z boku jakże bogatą historię sportów motorowych.
Napęd hybrydowy tego konceptu jest już gotowy i w takiej formie wejdzie do produkcyjnego samochodu. To hybryda oparta o podwójnie doładowane 4.4 V8 z baterią litowo-jonową i silnikiem elektrycznym. Podana przez BMW moc wynosi 750 KM, a moment obrotowy 1000 Nm. Składa się na to moc spalinowego motoru dokładnie taka jak w BMW M5 CS - 635 KM i 115 KM uzyskiwane z motoru elektrycznego pożyczonego z X5 PHEV. Zasięg XM na samej baterii wynosi mniej więcej 80 km, czyli tyle ile wspomniane X5, z którym dzieli baterię o pojemności 25 kWh.
XM bazuje na tej samej architekturze co X5, X6 i X7, ale ma trochę inne od nich proporcje. Koncept jest szerszy, niższy i jeździ na 23-calowych kołach, które w podobnej formie powinny pozostać w wersji produkcyjnej. Pod znakiem zapytania stoi zawieszenie - nie wiemy czy XM będzie miał pneumatyczne zawieszenie z aktywną kontrolą przechyłu z cywilnych wersji SUV-ów BMW, czy sportowy zestaw sprężyn i adaptacyjnych amortyzatorów z X5M/X6M.
Podzespoły ukryte pod karoserią są niczym w porównaniu z ekspresyjną karoserią, która dużo mówi o kierunku, w którym zmierza stylistyka BMW. Ten wóz jest spektakularny w takim samym sensie jak spektakularny może być wybuch wulkanu, albo nieudany potrójny backflip na motocyklu. Mnóstwo elementów wymaga omówienia, więc zacznijmy od grilla, który jest płaski, wysoki i cóż… ogromny. W odróżnieniu od słynnych nerek z modeli 7/X7, które dopasowano trochę po chamsku, tutaj grill lepiej komponuje się z całością pasa przedniego. Supercienkie światła LED do jazdy dziennej znajdują się tam, gdzie obserwator oczekuje właściwych reflektorów, ale główne lampy są ukryte w czarnych panelach po obu stronach grilla.
Od tego momentu wszystko zaczyna wariować. Niewielkie okna są zintegrowane z przednią szybą z wykorzystaniem ciemnych słupków a, ale kiedy spotykają się ze słupkiem “D”, listwy wizualnie odłączają się od szyby, tworząc drugą linię poniżej okien, która działa jako bufor pomiędzy dwoma odcieniami srebrnego lakieru. Potem ta linia przechodzi z przodu w cieńszą linię wyznaczającą szczelinę pomiędzy błotnikiem, a zachodzącą na niego maską.
Jeszcze dziwniej jest z tyłu, gdzie styliści przeciągnęli wąską linię lamp daleko na tylny narożnik, prawie zahaczając o nadkole. Powstała w ten sposób kolejna dziwna płaszczyzna wewnątrz lamp. Duży tylny dyfuzor i pionowo ułożone końcówki wydechu optycznie pomniejszają tylny zderzak i podnoszą go do góry, gdzie niemal spotyka się on z ogromną tylną szybą nawiązującą wprost do BMW M1. Odnośnik polega na tym, że szyba ma dwa wypusty, na których umieszczono loga BMW. W ten sposób oddano hołd jednej z najbardziej rozpoznawalnych cech wyglądu M1, a kształt tej szyby odbija się w kształcie samego dachu konceptu. Warto zwrócić uwagę na zupełny brak jakiegokolwiek spoilera nad szybą. W tym miejscu jest jeszcze jedna zagadkowa sprawa - linia łączenia w poprzek tylnej części dachu. Czyżby klapa bagażnika zachodziła tak głęboko na dach i otwierała się razem z jego fragmentem?
Wewnątrz możemy zauważyć mnóstwo elementów jakby już gotowych do produkcji np. kierownica, boczki drzwi, konsola i deska rozdzielcza, ale obleczone typowymi dla konceptów materiałami. Wyjątkowo niestandardowo wygląda tylna kanapa, która wygląda jakby miała wszyty plisowany koc w siedzisko. Zachęcająco wyglądają zaprojektowane specjalnie do tego modelu przyciski, lewarek skrzyni i inne elementy, które powinny w tej formie wejść do produkcji. Zestaw ekranów także powinien pozostać bez zmian, bo w takiej formie jest już produkowany w nowym BMW iX.
Ostateczny efekt jest na pewno odważny, ale z konkurencją typu Lamborghini Urus, AMG G63 czy Bentaygą nowe XM musi być odrobinę szalone i takie właśnie jest. Na 50. urodziny M stworzono coś, co nie do końca pewnie będzie odpowiadać typowym fanom M (jak my), ale ma trafić do nowych odbiorców, których będzie interesowała także przyszła forma BMW M, gdy silniki spalinowe odejdą do lamusa.
Ten metaforyczny podział pomiędzy obecną (i jakże genialną) gamą samochodów BMW M a tymi, które będzie trzeba zbudować w przyszłości, był dla marki wielkim znakiem zapytania. Podczas gdy następne M2 i M4 CSL bez wątpienia uderzą w wiele wysokich tonów, to samochody takie jak XM sygnalizują pierwszy ruch BMW M nowej generacji. Jak na razie nie jest to bezpieczna gra.
Czytelnicy wybierają cel, my ruszamy w drogę – te proste zasady zmieniły się dla nas w wymarzoną przygodę.
Włoski hot hatch na bazie Fiata 500 miał długie i owocne życie, ale nadszedł czas pożegnania.
Nazwa „Dom Volvo” kojarzy się z przyjaznym miejscem. Idealnym na powitanie dokładnie przemyślanego, elektrycznego SUV-a.
Zawarta w nazwie „ochrona”, to niejedyna zaleta folii ochronnych. Sprawdź jak poprawić komfort użytkowania ekranów dotykowych.
Najbardziej analogowy model z rodziny Venoma F5 nadal ma 1842 KM, ale obsługiwane trzema pedałami.
Silniki elektryczne w połączeniu z V8 twin turbo skutkują najmocniejszym sedanem w historii Bentleya.
Najważniejszym zadaniem Adriana Neweya będzie przygotowanie bolidu Aston Martin na sezon 2026.
Pięć lat po prezentacji konceptu, drogowa Ginetta z wolnossącym silnikiem V8 wchodzi do produkcji.
Elektryczne Renault R17 to jeden z tych konceptów, które bardzo byśmy chcieli zobaczyć w produkcji.
Nowy wóz Alonso brzmi lepiej niż bolid i jest prawie tak samo szybki. Ale ma tablice rejestracyjne…
Cupra Terramar to sportowy kuzyn VW Tiguana z silnikiem od Golfa GTI lub hybrydą plug-in.
Aston Martin Vanquish w 2024 roku powraca z nowym designem i podwójnie uturbionym V12 o mocy 835 KM.
Czytelnicy wybierają cel, my ruszamy w drogę – te proste zasady zmieniły się dla nas w wymarzoną przygodę.
Audi wprowadza zmodernizowanego SUV-a Q5 oraz sportowe SQ5 z 3-litrowym V6 TFSI o mocy 367 KM.
Hyundai na poważnie przymierza się do produkcji modelu N Vision 74. Padła nawet data: 2030 r.
Speedster PureSpeed będzie pierwszym z serii ultra-ekskluzywnych modeli specjalnych AMG.