Motocykl i rower Ducati oraz Lamborghini Huracán Sterrato na okładce szesnastego wydania EVO mówią, że wiosna jest za rogiem!
Przestawienie produkcji na EV może pozytywnie wpłynąć na gamę usportowionych modeli Peugeota.
Francuski Peugeot jest w trakcie wielkiej transformacji w kierunku elektryków. Celem strategicznym firmy stało się stworzenie “najszerszej oferty modeli elektrycznych wśród wszystkich mainstreamowych europejskich marek” jeszcze w tym roku. Fani marki pewnie zastanawiają się gdzie w tym wszystkim będą modele usportowione. Jak na razie jedynym modelem submarki PSE (Peugeot Sport Engineered) jest 508 zaprezentowane w 2020 roku.
Czy szybkie Peugeoty mają przyszłość? Zadaliśmy to pytanie dyrektor generalnej firmy, Lindzie Jackson. "W tej chwili mamy 508 PSE", powiedziała. "W tym samochodzie chodzi o osiągi i przyjemność z jazdy, a my musimy znaleźć sposób, który pozwoli Peugeotowi zachować tę samą przyjemność z jazdy w nowych modelach EV. Obecnie zastanawiamy się jak pogodzić osiągi z nową technologią w taki sposób, aby wykonać krok naprzód.”
Koncept Inception z zeszłego roku może dostarczyć kilku podpowiedzi jak Peugeot ma zamiar to rozwiązać. 680-konny elektryczny sedan prezentuje nowe podejście do dynamiki jazdy i sterowania, które będzie miało rozwinięcie w przyszłych samochodach drogowych. Chodzi przede wszystkim o układ steer-by-wire i nowy i-Cockpit.
Zamiast konwencjonalnej kierownicy samochody sportowe Peugeota będą miały coś, co producent nazywa “Hypersquare”: mały, kwadaratoidalny wolant z wbudowanym ekranem i okrągłymi uchwytami na kciuki z wbudowanymi elementami sterującymi klimatyzacją, multimediami i asystentami kierowcy. Hypersquare nie ma fizycznego połączenia z kołami, więc przełożenie może być dynamiczne, aby w zależności od potrzeby jazda była bardziej komfortowa lub dynamiczna.
To, jak mówi Jackson, może być kluczem do zaoferowania przyjemnych i angażujących wrażeń z jazdy w samochodach elektrycznych Peugeot. "Prowadziłam samochód z tym systemem i jest on niezwykle zwinny, bardzo przyjemny w prowadzeniu i przypomina jazdę samochodem wyścigowym. To nowe doświadczenie, które naprawdę jest świetną zabawą, dlatego musimy myśleć o różnych sposobach podejścia do osiągów i technologii".
Na koniec dodaje: “Jeśli chcemy zachować DNA Peugeota, musimy zadbać o jakość prowadzenia. Wszyscy pamiętają 205 GTI, bo był zwinnym i doskonale jeżdżącym samochodem. Musimy wypracować nowe, przystające do zmieniającego się świata, metody wdrażania tej filozofii w przyszłości.”
Rezultaty pracy inżynierów Peugeota sprawdzimy w 2026 roku, gdy zadebiutuje pierwszy produkcyjny model EV wyposażony w Hypersquare.
Motocykl i rower Ducati oraz Lamborghini Huracán Sterrato na okładce szesnastego wydania EVO mówią, że wiosna jest za rogiem!
Niekończące się magiczne lasy, dzika przyroda, puste drogi, miejsca, do których nie dotarła cywilizacja - czas na weekendowy wypad samochodem!
Nowa linia na sezon 2025 ponownie przesuwa granice zarówno pod względem technologii, jak i emocji
Myślisz o wyposażeniu swojego samochodu sportowego w komplet najlepszych opon?
Ferrari 296 Speciale o mocy 880 KM wypełnia lukę po 488 Pista, a na torze jest szybsze od LaFerrari.
Sprawdź, jak w jeden dzień odwiedzić ikony Europy, nie wyjeżdżając z kraju! Niezwykła podróż po Pałukach.
To nie tylko ewolucja flagowego modelu, ale też odpowiedź na dynamiczne zmiany w świecie motoryzacji
Tak mógłby wyglądać Defender Octa gdyby powstał 25 lat temu - oto najnowszy “klasyk” od Land Rovera.
Z mocą ponad 850 KM nowe Ferrari 296 VS będzie jedną z najgorętszych premier 2025 roku.
Brabus opracował własną wersję flagowej klasy E od AMG, ale pod maską nadal spoczywa R6, nie V8.
Nowe 911 od Porsche Heritage, na swoje szczęście lub nieszczęście, inspirowane jest latami 70. i 80.
Ferrari zaprezentuje swoje pierwsze EV jeszcze w tym roku, a jego nazwa to po prostu Elettrica.
Nowe elektryczne Renault 5 Turbo 3E kosztuje tyle co używane supersamochody Ferrari czy McLarena.
Odświeżony model zastępuje kilka pozycji w ofercie Audi. Czy będzie to sukces?
Nowe Porsche 911 GT3 992.2 ustanowiło rekord okrążenia Nürburgringu wśród aut ze skrzynią ręczną.
W drodze do przebicia bariery 500 km/h teksański Hennessey prezentuje kolejne wcielenie Venoma F5.