Zamów najnowsze wydanie magazynu EVO
Już dziś możesz zamówić nowy numer lub prenumeratę magazynu EVO. Magazyn jest również dostępny w najlepszych salonach prasowych.
Polestar 3 będzie pierwszym autem tej marki odrębnym od Volvo. Od niego zależy przyszłość szwedzkiego producenta.
Polestar zapowiedział swój trzeci model nazwany po prostu 3. Jest on średniej wielkości SUV-em, co nie najlepiej nas nastraja, ale reprezentuje szybki postęp szwedzkiej marki i wejście w nową erę, niezależną od schematów wypracowanych przez siostrzane Volvo. To pierwszy samochód stworzony od początku do końca jako Polestar.
Widać to na pierwszy rzut oka po wyglądzie egzemplarza przedprodukcyjnego. Nie ma w nim surowej estetyki charakterystycznej dla współczesnych modeli Volvo. Brakuje np. wyraźnej linii bocznej, czyli detalu, który charakteryzuje wiele modeli Volvo od lat 60. Zamiast tego najmocniejsza linia z boku podąża ponad kabiną przez słupek A i definiuje opadającą linię dachu nowego modelu.
Drzwi przednie i tylne mają za to swoje własne charakterystyczne przetłoczenia, szczególnie z tyłu widać linię przechodzącą w silne załamanie powyżej tylnego koła - nawiązuje to do zabiegu stylistycznego z flagowego Polestara 1, tyle że w połączeniu z bardziej typową sylwetką dwubryłową. Do tego opadająca linia dachu, ładnie wkomponowany tylny spoiler i kontrastujący kolor powierzchni dachu (w tym przypadku niemal na pewno jest to pełna “panorama”) dopełniają wygląd prototypu. Pewnych odniesień do Volvo można się dopatrzyć w progach i nadkolach, ale to nie zmienia faktu, że Polestar poszedł własną ścieżką i chce wypracować rozpoznawalność i styl.
Polestar rozwija brytyjską bazę inżynieryjną dla limuzyny Polestar 5 >>
Na zdjęciu słabo widać co się dzieje w pasie przednim i tylnym, ale prawie na pewno przednia część auta będzie kalką konceptu Precept z dwuczęściowymi reflektorami głównymi i wąskim przednim grillem służącym za owiewkę i miejsce osadzenia systemów bezpieczeństwa. Wskazuje na to mocno pochylona maska auta z otworami wylotowymi od strony przedniej szyby.
Wydaje się, że z tyłu widać najwięcej cech wspólnych z Volvo - ten sam układ świateł głównych, choć może nie sięgających aż tak wysoko, z podobną strukturą wewnętrzną i świetlnym pasem w poprzek tylnej klapy. To oczywista próba zrobienia stylizacji w podobnym stylu, ale jednak trochę innej, indywidualnej i nieoczywistej. Podobnie powinno być w kabinie, ale jej wygląd poznamy prawdopodobnie dopiero w dniu premiery, która powinna nastąpić jeszcze przed końcem roku.
Polestar 3 jest tylko jednym z trzech nadchodzących nowych modeli Polestara. W ciągu trzech lat od tego momentu na rynek wejdzie jeszcze Polestar 4 - usportowiony SUV i Polestar 5 - produkcyjna wersja dużego liftbacka Precept mająca konkurować z Porsche Taycan i Teslą Model S. Chociaż ostatnie dwa lata były dla Szwedów raczej spokojne, wydaje się że następne trzy lata będą decydujące w kontekście dalszych poczynań najbardziej dynamicznie rozwijającej się marki na rynku EV.
Już dziś możesz zamówić nowy numer lub prenumeratę magazynu EVO. Magazyn jest również dostępny w najlepszych salonach prasowych.
Razem z Team Bołtowicz ruszamy na Tor Modlin by w gronie niemal 300 osób uczcić klubowy jubileusz.
Jakie są korzyści wynikające z użycia AI w motoryzacji? Czy samochody zostaną wkrótce „smartfonami na kołach”?
Przyszedł czas na prawdziwie rasowy wariant Range Rovera, który rozbudzi emocje jak żadne inne auto w tym segmencie.
Ferrari rozpoczyna program, w którym klienci mogą kupić zmodyfikowane wyścigówki 499P klasy LMH i poczuć się jak Robert Kubica
Hyundai wykorzystał każdy możliwy trik, aby stworzyć fun z jazdy EV. Rezultat jest oszałamiający.
Choć poprzednik sprzedawał się znakomicie, w odbiorze był dość przeciętny. Co nowego wnosi Austral?
Razem z Team Bołtowicz ruszamy na Tor Modlin by w gronie niemal 300 osób uczcić klubowy jubileusz.
Po kilku latach przekładania terminów pikap Tesla Cybertruck zaczyna trafiać do odbiorców.
Francuzi opublikowali pierwsze zdjęcia zapowiadające Renault 5 EV, nowego konkurenta dla Mini EV.
BMW M3 kolejnej generacji dostanie napęd elektryczny. A to nie koniec złych wieści.
Nowa ładowarka Lotusa ma oferować 450 kW i niesamowicie szybkie ładowanie. Przynajmniej w teorii.
Hondę ostatnio już niemal głównie kojarzymy z autami o wyższym prześwicie. Do gamy dołącza ZR-V, które powinno być bestsellerem japońskiego producenta.
Nowa Dacia Duster jest praktyczna, rozsądna i wygląda o wiele lepiej niż dwie poprzednie generacje.
SF90 XX Stradale z hybrydą na pokładzie jest najszybszym samochodem drogowym na torze Fiorano.
McLaren Automotive potwierdził, że przystępuje do rywalizacji w WEC z modelem 720S GT3.
Jakie są korzyści wynikające z użycia AI w motoryzacji? Czy samochody zostaną wkrótce „smartfonami na kołach”?