Ośmiu polskich kierowców Forch Racing by Atlas Ward staje do walki o dominację w niemieckiej serii wyścigowej.
Panamera GTS i Panamera Turbo S E-Hybrid dołączają do gamy nowej generacji limuzyny Porsche.
W erze hybrydowych samochodów sportowych moc powyżej 700 koni mechanicznych stała się właściwie codziennością. Najnowszym członkiem klubu 700+ jest nowa Panamera, konkretnie w wersji Turbo S E-Hybrid z napędem plug-in opartym o silnik V8 twin turbo. Flagowa wersja debiutuje równolegle z równie ciekawym wariantem GTS wyposażonym w typowo spalinowy silnik. Tańszy z tej dwójki kosztuje od 764 000 zł, droższy aż 1 111 000 zł.
Nietrudno się domyślić, że Turbo S E-Hybrid to najmocniejsza Panamera w historii tego modelu. Sam silnik 4.0 V8 generuje tu 599 KM, ale w obudowie 8-biegowego PDK pracuje jeszcze elektryczny “asystent” generujący 190 KM. W porównaniu z poprzednikiem parametry urosły o 101 KM i 150 Nm, a finalna moc systemowa wynosi 782 KM i 1000 Nm. W rezultacie auto jest aż o pół sekundy szybsze do 100 km/h (2,9 s) i osiąga 325 km/h.
Osiągi można też wyrażać innymi parametrami - na przykład zasięgiem na prądzie. Dzięki baterii o pojemności 25.9 kWh Panamera Turbo S E-Hybrid pokona od 78 do 84 km bez włączania silnika V8. Instalacja jest w stanie przyjąć do 11 kW prądem przemiennym, więc uzupełnienie energii z domowego wallboxa trwa nieco ponad 2,5 godziny.
Do panowania nad tą limuzyną wagi ciężkiej (oficjalnych parametrów nie ma, ale już poprzednia topowa Panamera ważyła 2360 kg) Porsche instaluje swoje nowe zawieszenie Active Ride w standardzie. Pracująca w trybie ciągłym pompa hydrauliczna wraz z zestawem czujników reguluje ciśnienie we wszystkich czterech amortyzatorach, przez co potrafi na bieżąco kasować przechyły nadwozia i wszelkie siły działające na koła. W ten sposób auto zachowuje pełną stabilność podczas szybkiej jazdy po torze, a na autostradzie wyróżnia się wyjątkowym komfortem resorowania. Poza tym na pokładzie jest skrętna tylna oś i ogromne hamulce ceramiczne z tarczami przednimi o średnicy 440 mm.
Przy okazji Porsche wprowadza do cennika Panamery Turbo i Turbo S E-Hybrid nowy karbonowy pakiet aero. Są w nim na przykład przedni spoiler, dokładki progów bocznych i tylny dyfuzor. Jako pakiet wszystkie te elementy generują 60 kg dodatkowego docisku przy 200 km/h. Do tego można teraz dobrać kute 21-calowe felgi z oponami Michelin Pilot Sport Cup 2 o właściwościach poprawiających wyniki na torze. Kierowca fabryczny Porsche, Lars Kern, zademonstrował efekt tych ulepszeń na torze Nürburgring, ustanawiając czas 7:24,172 na pętli Nordschleife w Turbo S E-Hybrid. To o 5,64 s szybciej niż najszybsze okrążenie poprzedniej Panamery.
Do gamy dołączyła też wersja GTS z unikalnym setupem układu jezdnego i znacznie lżejszym napędem bez modułów hybrydowych. Ambicją tego modelu nie są rekordy okrążeń, ale dążenie do maksymalnej przyjemności z jazdy. Silnik V8 o mocy 500 KM pozwala na przyspieszenie do 100 km/h w 3,8 s i złamanie bariery 300 km/h. Dodatkowo GTS ma swój własny dedykowany design i standardowy sportowy układ wydechowy. Dwukomorowe zawieszenie pneumatyczne i adaptacyjne amortyzatory mają tutaj indywidualne ustawienia, co widać po obniżonym o 10 mm prześwicie i wzmocnionych stabilizatorach. Napęd trafia na cztery koła za pomocą inteligentnego dyferencjału PTV Plus z blokadą na tylnej osi.
Oba nowe modele Porsche Panamera: GTS i Turbo S E-Hybrid można już konfigurować. Dostawy powinny zacząć się w odstępie kilku miesięcy.
Ośmiu polskich kierowców Forch Racing by Atlas Ward staje do walki o dominację w niemieckiej serii wyścigowej.
Alpine przechodzi na elektryczność i zaczyna od hatchbacka A290. Czy model ten ma DNA Alpine?
Wiele już powiedziano na temat hybrydowego M5, ale czas przestać gadać. Czas się przejechać.
Od przeszło 100 lat światy aut i motocykli romansują ze sobą. Ducati z Bentleyem spotykają się po raz pierwszy.
W 2026 roku na starcie 24h Le Mans stanie zespół Genesis Magma Racing z modelem GMR-001.
To nie jest kolejna Mazda MX-5 - to jej pierwsza odmiana po konwersji na EV w firmie Electrogenic.
Nowy Escort nie jest kolejnym SUV-em, to klasyczny restomod napędzany benzyną.
Drogie, luksusowe, elektryczne super-GT o mocy 1000 KM ma pokazać kierunek, w którym podąża Jaguar.
Nieznana do tej pory kolekcja 69 bolidów Formuły 1 Berniego Ecclestone’a trafi na aukcję.
Ostatni spalinowy Lotus - Emira - może dostać od losu jeszcze jedną szansę - wersję hybrydową.
Katarczycy przejęli około 30% udziałów w zespole Formuły 1 Audi, który pojawi się na gridzie w 2026.
Elektryczne Lamborghini nie pojawi się przed 2030 rokiem, za to marka zapowiada nowy hipersamochód.
W 2026 roku Lotus chce powrócić do częściowo spalinowych napędów za sprawą technologii Hyper Hybrid.
Większa moc i poprawione ustawienia wersji Final Edition mogą w końcu uwolnić pełny potencjał Supry.
Gama Lamborghini Temerario wkrótce rozrośnie się o kolejne warianty, także z RWD i większą mocą.
Niedawno pokazany supersamochód Alfy Romeo osiągnął 333 km/h podczas testów dynamicznych w Nardò.