Motocykl i rower Ducati oraz Lamborghini Huracán Sterrato na okładce szesnastego wydania EVO mówią, że wiosna jest za rogiem!
Nie Turbo, a Carrera GTS 992.2 została pierwszą w historii 911 ze zelektryfikowanym napędem.
Silniki spalania wewnętrznego umierają. Te, które mamy okazję dziś użytkować, będą ostatnimi zanim ich rolę przejmą baterie i motory elektryczne. Na nich wkrótce spocznie wyzwanie rozbudzania naszych zmysłów, wzniecania dreszczyka emocji i zaspokajania nieprzemijającej potrzeby szybkiej jazdy. Wygląda jednak na to, że nikt o tym nie powiedział Ferrari, Lamborghini i Porsche, bo w ostatnich paru miesiącach wszystkie te firmy albo znacząco zaktualizowały swoje tradycyjne jednostki napędowe (Ferrari) albo zapowiedziały całkowicie nowe, jak Lamborghini w momencie ujawnienia napędu następcy Huracána. Teraz Porsche pokazuje swoje całkowicie nowe podejście do spalinowego sześciocylindrowego boksera przeznaczonego dla poliftowego 911 generacji 992.
Większa pojemność skokowa, turbina zasilana energią elektryczną, a także większa moc i lepsze osiągi bez straty wydajności - oto nowy system T-Hybrid, który stanie się podwaliną pod napędy wszystkich przyszłych Porsche 911, od Carrery do Turbo.
Porsche był otwarte na jakąś formę elektryfikacji 911 już w momencie konstruowania generacji 992. Dowiedzieliśmy się o tym w 2018 roku podczas jazd prototypem tego modelu z doktorem Frankiem Walisserem. Między innymi dlatego obecne 911 jest tak “obszerne” - nadwozie od początku zakładało rezerwę na umieszczenie baterii mającej gromadzić dodatkową energię wspomagającą silnik spalinowy, a w razie potrzeby zapewniającą kilka kilometrów jazdy na czystym prądzie.
Jednak to co teraz widzimy nie jest hybrydowym 911 jakie sobie wyobrażaliśmy, głównie dlatego, że malutka bateria 1.9 kWh umieszczona z przodu, w miejscu tradycyjnego akumulatora, nigdy nie będzie samodzielnie napędzać kół. Rolą modułu hybrydowego jest tu poprawa osiągów bez uszczerbku dla wydajności i emisji. Jest to możliwe poprzez dodanie do napędu 54-konnego silnika elektrycznego (jego moc wzrasta do 64 KM w trybie overboost) dodającego 150 Nm do całkiem niezłych liczb osiąganych przez nowego 3.6-litrowego boksera.
W efekcie sam silnik spalinowy ma 485 KM, a cały napęd osiąga moc systemową 541 KM przy momencie obrotowym 570 Nm, który w szczytowym momencie wzrasta do 610 Nm.
Nowy motor ulokowano 110 mm niżej w komorze silnika od 3-litrowego poprzednika, który w nowym modelu dostał drugie życie w podstawowej Carrerze, tyle że z mocą zmniejszoną o ponad 90 KM. Decyzja o opracowaniu całkowicie nowej jednostki napędowej podyktowana była chęcią zbudowania napędu o maksymalnej możliwej wydajności i czystości.
Pomijając samą pojemność skokową, największą zmianą jest powrót do pojedynczego turbo. Ostatnie 911 wyposażone w ten system (964) wyszło z produkcji w latach 90. Pozbawiony zaworu wastegate układ doładowania silnika jest napędzany 15-konnym silniczkiem elektrycznym podłączonym do wałka turbiny po stronie kompresji. W ten sposób turbina rozkręca się błyskawicznie, silnik jest pozbawiony uciążliwej turbodziury, a zza kierownicy odczuwa się go jak wolnossącą jednostkę o naprawdę dużej pojemności. Turbo samo jest w stanie wygenerować do 10 kW mocy, a energia ta trafia do baterii zasilającej e-motor.
Ten proces jest pomyślany tak, aby silnik mógł się szybciej wkręcać na obroty, i nawet przy prędkości maksymalnej, bateria nadal jest doładowywana i może podawać prąd do silnika elektrycznego. Być może najbardziej jaskrawym przykładem działania nowego systemu jest to, że przy 2000 obr./min. turbo potrzebuje tylko 0,8 s aby podać maksymalne ciśnienie 1.8 bara, podczas gdy w starym silniku 3.0 twin turbo proces ten zajmował 3 sekundy. Podczas szybkiego startu elektrycznie wspomagane Porsche 911 Carrera GTS zyska aż 21,5 metra przewagi nad swoim bezpośrednim poprzednikiem w zaledwie 2,5 s. To dystans taki sam jak w elektrycznym Taycanie GTS i 3,5 metra większy niż w znacznie mocniejszym 992 Turbo. Na ‘Ringu nowy model wykręcił czas 7:16.93, czyli 8 sekund lepszy niż tylnonapędowa Carrera GTS 992. Nawiasem mówiąc, nowy napęd T-Hybrid trafi będzie kompatybilny z modelami RWD jak i AWD oraz będzie oferowany w modelach GTS z nadwoziem coupe, Cabriolet i Targa.
Ponad 8 milionów kilometrów - tyle pokonały prototypy wyposażone w nowy silnik 911, a cały proces projektowania zaczynał się od czystej kartki. Nie ma tu paska osprzętu ani rozrusznika, zawory są poruszane dźwigienkami, stworzono nowy układ wydechowy i mocowania, a pompa wody jest zasilana wraz z pompą oleju jednym wałkiem. Żadna część tego motoru nie pochodzi ze starszej jednostki 3.0.
Nowe pojedyncze turbo waży tyle co stary układ z dwoma turbinami (27 kg - tyle samo co cała bateria hybrydy), a całe auto jest o 50 kg cięższe (1595 kg) niż model, który zastępuje. 10 kg zaoszczędzono oferując tylną kanapę jako bezpłatną opcję dla modeli GTS. Samochód będzie oferowany tylko ze skrzynią PDK - e-motor wciśnięto między silnik, a skrzynię, więc zastosowanie innej przekładni nie jest możliwe. Co ciekawe, tylko 2% wszystkich modeli Carrera 992 wychodziło z fabryki wyposażone w pedał sprzęgła, a połowę z nich zamówili Amerykanie. Siedmiostopniowa skrzynia ręczna wkrótce powróci jako opcja dla słabszych wariantów Carrery z jednostką 3.0, najprawdopodobniej w momencie debiutu wersji T. W tym momencie nie ma ze strony Porsche potwierdzenia, że Carrera S kiedykolwiek wróci do gamy.
Nowa Carrera 2 GTS T-Hybrid kosztuje co najmniej 854 000 zł, czyli 78 000 zł więcej niż analogiczny model sprzed modernizacji. Uzasadnieniem tej podwyżki, oprócz całkowicie nowego mocniejszego silnika i napędu, jest bogatsze wyposażenie standardowe (np. skrętna tylna oś bez dopłat). Z zewnątrz lifting jest najmniejszy z możliwych (nowe zderzaki i lampy), za to w kabinie zmienił się układ przycisków. Wraz ze skrętną tylną osią Porsche dorzuca aktywne stabilizatory i zestaw kół w rozmiarze 20/21 cali przód/tył z szerokimi oponami w rozmiarze 315/30ZR (Goodyear Eagle F1 w Carrera i nowe Pirelli P Zero w Carrera 4).
Porsche twierdzi, że nowe 911 Carrera GTS ma osiągi na poziomie 991 GT3, ale będziemy bardziej szczęśliwi jeśli prowadzi się tak dobrze jak wspomniany model. O tym przekonamy się w przyszłym miesiącu.
Motocykl i rower Ducati oraz Lamborghini Huracán Sterrato na okładce szesnastego wydania EVO mówią, że wiosna jest za rogiem!
Niekończące się magiczne lasy, dzika przyroda, puste drogi, miejsca, do których nie dotarła cywilizacja - czas na weekendowy wypad samochodem!
Nowa linia na sezon 2025 ponownie przesuwa granice zarówno pod względem technologii, jak i emocji
Myślisz o wyposażeniu swojego samochodu sportowego w komplet najlepszych opon?
Hyundai podzielił się zdjęciami małego, zwariowanego hot hatcha EV. Czy to duchowy następca i20 N?
Z pomocą AI Pirelli opracowało nową oponę z serii P Zero - bezpieczniejszą i bardziej wydajną.
Flagowy hipersamochód Aston Martin Valhalla przechodzi ostatnie szlify przed rozpoczęciem produkcji.
W świecie wyśrubowanych norm emisji Cosworth potrafi budować wolnossące V8 i V12. Jak oni to robią?
Nowy Vanquish Volante kończy gruntowne odświeżenie “tradycyjnej” gamy Aston Martina.
Porsche 911 Turbo przejdzie w tym roku duży lifting. Wniesie on dużo nowości, w tym napęd hybrydowy.
Nadjeżdża Alfa Romeo Stelvio drugiej generacji z napędem spalinowym, hybrydowym lub elektrycznym.
Nowa Multistrada V4 Pikes Peak, Multistrada V4 S oraz Multistrada V2 S ruszają po Polsce. Chcesz je przetestować?
Podczas czerwcowego Nürburgring 24H może dojść do głośnej premiery nowego Golfa GTI Clubsport S.
Do oferty nowego Bugatti dołączył pakiet Équipe Pur Sang inspirowany wyścigowym dziedzictwem marki.
W ciągu następnych 10 lat Bentley ma w planach całą plejadę nowych modeli z silnikami spalinowymi.
Tegoroczny Festival of Speed skupi się na F1, a szczególne miejsce w jej historii ma Gordon Murray.