Zamów najnowsze wydanie magazynu EVO
Już dziś możesz zamówić nowy numer lub prenumeratę magazynu EVO. Magazyn jest również dostępny w najlepszych salonach prasowych.
Nowa seria 5 będzie pierwszą oferowaną jako spalinowa, hybrydowa i elektryczna jednocześnie.
Nadchodząca generacja BMW M5 będzie pierwszym modelem o tym oznaczeniu z napędem hybrydowym. Prototypy najmocniejszego sedana BMW już widzieliśmy na drogach, tymczasem nowością jaką ostatnio zaobserwowano jest zamaskowany egzemplarz elektrycznego i5 w wersji Touring. Wersja ta zadebiutuje wraz ze spalinowym BMW 5 w 2023 roku i będzie dostępna także jako sedan.
Wzorem i4 oraz i7 nowe i5 stylistycznie będzie bardzo zbliżone do standardowej serii 5. Typowo dla tego modelu BMW postawiło na konserwatywną, trójbryłową sylwetkę sedana i mocno tradycyjne kombi.
Pod kamuflażem trudno się doszukać detali, ale widać, że zastosowano tutaj tradycyjne “nerki” grilla w aerodynamicznej formie i płaskie klamki drzwiowe poprawiające opływ powietrza. Seria 5 otrzyma także przeprojektowane światła z przodu i z tyłu. Nie będzie to znany z i7 design z podzielonymi światłami - te będą zarezerwowane dla najdroższych modeli BMW.
Ponieważ nowe i5 bazuje na tej samej architekturze CLAR co i4, spodziewamy się podobnych lub tych samych wersji napędowych. Obecnie BMW i4 oferowane jest w Polsce w dwóch wersjach z jednym motorem - eDrive35 (286 KM) i eDrive40 (340 KM). Na szczycie gamy stoi dwusilnikowe M50 o łącznej mocy 544 KM i momencie obrotowym 795 Nm. Nie wiadomo jeszcze czy większe i5 otrzyma ten sam zestaw akumulatorów co i4. Prawdopodobnie dostępna będzie większa pojemność baterii (80,7 kWh), która w coupe i4 zapewnia zasięg do 520 km.
Nowe BMW serii 5 w większości wersji napędowych będzie miało jakąś formę elektryfikacji. Duży wolumen sprzedaży na pewno będą miały hybrydy plug-in w cztero- i sześciocylindrowych formach. Na dole gamy będą wciąż dostępne tradycyjne wersje spalinowe benzynowe i diesla wyposażone jednak w systemy mild hybrid.
Tak szeroka gama nowej “piątki” sprawia, że będzie to pierwsza generacja tej serii oferowana jednocześnie w wersjach spalinowych, hybrydowych i elektrycznych. Tym samym powiększy się także grono rywali niemieckiego auta. Obok tradycyjnych konkurentów takich jak Mercedes klasy E czy Audi A6 nowy model będzie musiał wytrzymać napór ze strony Mercedesa EQE, Audi w wersjach e-tron, a nawet Tesli.
Już dziś możesz zamówić nowy numer lub prenumeratę magazynu EVO. Magazyn jest również dostępny w najlepszych salonach prasowych.
Mariusz Miękoś pokonuje Grzegorza Grzybowskiego w pierwszym wyścigu sezonu 2023 Wyścigowych Samochodowych Polski.
Nevera ma 1914 KM i mimo napędu elektrycznego zaliczamy go do czołówki "prawdziwych" samochodów.
Najbardziej ekstremalne Lamborghini Huracán okazuje się najbardziej użyteczne i sprawia dużo frajdy.
Otwieramy sezon razem z najwspanialszymi kąskami nieprzeciętnej motoryzacji.
Z okazji okrągłej rocznicy założenia firmy słynna tarcza Porsche otrzymała nowy design.
Golf R stał się mocniejszy niż kiedykolwiek - nowa limitowana do 333 sztuk wersja ma równo 333 KM.
Włoski startup chce wypuścić dwa nowe modele EV. Jeden z nich będzie konkurował z Porsche Taycan.
Dział SVO stworzył szybszą i bardziej muskularną wersję Range Rovera Sport z motorem V8.
Porsche przygotowuje lekką, ekstremalną pochodną GT3 Touring inspirowaną dawnym modelem 911 ST.
Mariusz Miękoś pokonuje Grzegorza Grzybowskiego w pierwszym wyścigu sezonu 2023 Wyścigowych Samochodowych Polski.
Od dekad nie ma konkurencji i jest synonimem braku konieczności udowadniania czegokolwiek. Od teraz - z nienachalną personalizacją.
Od sezonu 2026 zielone bolidy Aston Martina będą wyposażone w kompletne układy napędowe Hondy.
Ledwo poznaliśmy nowe BMW M2, a już w fazie testów jest jego wersja rozwojowa CS.
Do walki z Bentleyem i Ferrari Aston Martin wystawia nowy model DB12 o mocy 680 KM.
Po 50 latach produkcji Caterham Seven wkracza w zupełnie nieznany sobie obszar bezemisyjnego napędu.
Nowa seria 5 ma bliźniaka w postaci elektrycznej limuzyny i5 M60, której moc przekracza 600 KM.