Ośmiu polskich kierowców Forch Racing by Atlas Ward staje do walki o dominację w niemieckiej serii wyścigowej.
Land Rover uzupełnia ofertę Range Rovera o 615-konny silnik V8 oraz paletę produktów SV Bespoke.
Wypuszczony w 2022 roku Range Rover wciąż jest nowością, ale nie przeszkadza to producentowi w dopieszczaniu jego oferty rynkowej. Na rok modelowy 2024 samochód ten otrzyma pakiet poprawek związanych z napędem i mechaniką oraz paletę wyjątkowych dodatków do personalizacji autorstwa działu SV (Special Vehicles). Topowym wariantem silnikowym po modernizacji zostanie Range Rover SV z silnikiem V8 wspomaganym układem mild hybrid, którego moc wynosi 615 KM. To najmocniejszy Range Rover w długiej historii tego modelu.
Elektryfikacja ma teraz zastosowanie we wszystkich modelach, a 4,4-litrowy silnik V8 z podwójnym turbodoładowaniem po raz pierwszy wykorzystuje technologię mild hybrid. Podczas zwalniania system odzyskuje energię, która może być następnie wykorzystana przy przyspieszaniu, a także w celu maskowania pracy funkcji start/stop. Rezultatem jest lepsza wydajność i większa moc - dokładnie 615 KM i 750 Nm w najnowszej wersji SV. Ten sam napęd trafi później do Range Rovera Sport SV.
W pozostałych modelach także powiało świeżością. Wersje hybrydowe typu plug-in dostały mocniejszy 220-konny silnik elektryczny. Różnica w mocy będzie odczuwalna przede wszystkim po włączeniu trybu jazdy na elektryczności - w takim wypadku producent deklaruje czas przyspieszenia do 100 km/h lepszy o 5 s niż w dotychczasowym modelu. Nazwy wersji - P460e i P550e - odzwierciedlają liczbę koni mechanicznych jakie auta te skrywają pod maską. Oznacza to wzrost odpowiednio o 20 i 40 KM, a firma deklaruje zasięg na elektryczności w granicach 100 km. W przypadku mocniejszej hybrydy o mocy 550 KM przyspieszenie do 100 km/h wyniesie równo 5 s - o pół sekundy mniej niż w poprzedniku o oznaczeniu P510e.
Oprócz zmian w napędach Range Rover w wersjach SV i Autobiography zyska ciekawe opcje personalizacji. Chodzi o uruchomienie usługi SV Bespoke w ramach której klienci będą mogli wykroczyć daleko poza standardowe schematy personalizacji. W tym celu marka otworzyła (na razie tylko w Wielkiej Brytanii) specjalną placówkę Bespoke Commissioning Suite, gdzie nabywcy będą mogli wybrać swoją idealną specyfikację Range Rovera z użyciem nietypowych materiałów i technik obróbki. Dostępne jest 230 kolorów nadwozia i 391 różnych motywów kabiny. Marka może także dobrać lakier auta lub jego elementu ściśle pod wymagania klienta.
System multimedialny Pivi Pro najnowszego Range Rovera ma opcję zdalnych aktualizacji w celu ciągłego doskonalenia pokładowych systemów. Producent zamierza przeprowadzić pierwszą istotną aktualizację związaną z pracą adaptacyjnego tempomatu. W nowej wersji system ten będzie posiłkował się informacjami z nawigacji, co pozwoli mu dostosować prędkość do rzeźby terenu, zakrętów i ograniczeń prędkości.
Range Rover otrzyma też najnowszy system kontrolowania przechyłów Dynamic Response Pro, który po raz pierwszy pojawił się w mniejszym Sporcie. Jeśli chodzi o zdolności terenowe, adaptacyjny tempomat otrzyma funkcję aktywnego dostosowywania prędkości podczas jazdy w terenie.
Ośmiu polskich kierowców Forch Racing by Atlas Ward staje do walki o dominację w niemieckiej serii wyścigowej.
Alpine przechodzi na elektryczność i zaczyna od hatchbacka A290. Czy model ten ma DNA Alpine?
Wiele już powiedziano na temat hybrydowego M5, ale czas przestać gadać. Czas się przejechać.
Od przeszło 100 lat światy aut i motocykli romansują ze sobą. Ducati z Bentleyem spotykają się po raz pierwszy.
Lamborghini nie będzie kontynuować przygody z WEC w sezonie 2025. Zadecydowała zmiana regulaminu.
Jaguar pracuje nad rywalem dla Porsche Taycan - mamy pierwsze zdjęcie konceptu tego auta.
Aston Martin wreszcie pokazał kosmiczne osiągi Valkyrie. Samochód ten pobił rekord toru Silverstone.
W 2025 roku Mercedes powraca do Le Mans z AMG GT dostosowanym do wymogów klasy LMGT3.
Singer i Alfaholics zbyt oklepane? Oto doładowany Jaguar XJS V12 o mocy 670 KM z manualną skrzynią.
Final Five to ostatnia seria F22 i pożegnanie z silnikami Audi. W tle już czeka nowy hipersamochód.
Nadchodzące BMW serii 3 z rodziny Neue Klasse otrzyma napędy spalinowe, hybrydowe i elektryczne.
Roma, najmniejsze GT Ferrari, zostanie zastąpiona nowym modelem w 2025 roku. Prototypy już jeżdżą.
Podobnie jak Veyron i Chiron, ostatnie Bugatti z W16 żegna się niebagatelnym rekordem prędkości.
Ośmiu polskich kierowców Forch Racing by Atlas Ward staje do walki o dominację w niemieckiej serii wyścigowej.
Taycan GTS jest lżejszy niż M5 i niemal tak samo mocny. Możesz go mieć także w wersji Sport Turismo.
CSR Twenty to limitowana wersja Seven stworzona do jazdy przede wszystkim po drogach publicznych.