Ośmiu polskich kierowców Forch Racing by Atlas Ward staje do walki o dominację w niemieckiej serii wyścigowej.
Karbonowe panele i mocna “szóstka” za plecami tworzą z Porsche 911 Targa restomoda z osiągami GT3.
Kolejny dzień, kolejny restomod na bazie Porsche 911. Tym razem jest to generacja 964 w wersji Targa stworzona w warsztatach Theon Design. Mieszcząca się w Oxfordshire firma specjalizuje się w projektach na bazie 911, a swoje pierwsze dzieła wypuściła w roku 2016. Restomody Theon są wyposażone w nadwozia z włókien węglowych, elektronicznie sterowane amortyzatory i mocno podkręcone silniki, więc są to wyjątkowe samochody podkreślające wszystkie zalety klasycznych Porsche, ale z detalami i wykończeniem na o wiele wyższym poziomie.
Ten konkretny wóz to pierwszy projekt Theon Design na bazie Targi. Samochód bazowy został rozebrany do gołej blachy, a następnie zbudowany od podstaw pod wymagania klienta. Całe poszycie oprócz stalowych drzwi wykonano z kompozytów węglowych, a każdy panel ukształtowano z pomocą programów CAD, aby uzyskać czyste i proporcjonalne nadwozie.
Dodatkowo Theon stosuje karbon do wzmocnienia podłogi starej Targi, aby sztywnością i precyzją kierowania nie odbiegała od swoich kuzynów ze stałym dachem. Z tego powodu Targa jest 60 kg cięższa niż coupe, ale z masą 1228 kg i tak jest 437 kg lżejsza niż jej odpowiednik z rodziny modelowej 992.
Targa od Theon Design otrzymała te same adaptacyjne amortyzatory TracTive co wcześniejsze wozy tego producenta, ale ma dedykowane ustawienia sterownika. Niektóre podzespoły, w tym pompę układu wspomagania czy kompresor klimatyzacji, przeniesiono z tyłu do przodu w celu poprawienia rozkładu mas. Ostatecznie udało się osiągnąć rozsądny kompromis - 48% masy przypada na przód, 52% na tył.
Sercem Targi jest 4-litrowy silnik typu bokser bez doładowania. Powietrze jest zasysane przez otwarte kolektory do sześciu osobnych przepustnic, a szczytowe parametry to 408 KM i 433 Nm. Stosunek mocy do masy jest tu podobny jak w nowocześniejszym GT3 generacji 991. Silnik połączono z ręczną skrzynią w specyfikacji 993 RS, a dodatkowym bajerem jest aktywny układ wydechowy sterowany przyciskiem w kabinie.
Ten konkretny egzemplarz polakierowano na pastelowy błękit z palety Porsche i postawiono na 18-calowych felgach w stylu Fuchs idealnie wypełniających poszerzone nadkola. W środku wiele elementów to włókno węglowe powlekane wysokogatunkową skórą. Znalazły się tu też stworzone przez Theon Design fotele “touring” z tapicerką w charakterystyczną pepitę. Zwieńczeniem kokpitu jest mocno odsadzona kierownica Nardi, a jazdę uprzyjemnia system audio Focal z jednostką sterującą Pioneer.
Restomody Theon Design pochłaniają mnóstwo pracy, dlatego nie należą do tanich. Hardtopy zaczynają się od 390 000 funtów (1,95 mln zł) netto, a Targa wymaga dopłaty w wysokości 25 000 funtów (125 tys. zł). Proces produkcji każdego samochodu trwa 18 miesięcy.
Ośmiu polskich kierowców Forch Racing by Atlas Ward staje do walki o dominację w niemieckiej serii wyścigowej.
Alpine przechodzi na elektryczność i zaczyna od hatchbacka A290. Czy model ten ma DNA Alpine?
Wiele już powiedziano na temat hybrydowego M5, ale czas przestać gadać. Czas się przejechać.
Od przeszło 100 lat światy aut i motocykli romansują ze sobą. Ducati z Bentleyem spotykają się po raz pierwszy.
Nieznana do tej pory kolekcja 69 bolidów Formuły 1 Berniego Ecclestone’a trafi na aukcję.
Ostatni spalinowy Lotus - Emira - może dostać od losu jeszcze jedną szansę - wersję hybrydową.
Katarczycy przejęli około 30% udziałów w zespole Formuły 1 Audi, który pojawi się na gridzie w 2026.
Elektryczne Lamborghini nie pojawi się przed 2030 rokiem, za to marka zapowiada nowy hipersamochód.
W 2026 roku Lotus chce powrócić do częściowo spalinowych napędów za sprawą technologii Hyper Hybrid.
Większa moc i poprawione ustawienia wersji Final Edition mogą w końcu uwolnić pełny potencjał Supry.
Gama Lamborghini Temerario wkrótce rozrośnie się o kolejne warianty, także z RWD i większą mocą.
Niedawno pokazany supersamochód Alfy Romeo osiągnął 333 km/h podczas testów dynamicznych w Nardò.
G63 nie jest lepsze niż DBX707 czy RR Sport SV, za to ma więcej fejmu niż dwaj rywale razem wzięci.
W 2026 roku Land Rover zostanie oficjalnym partnerem i uczestnikiem rajdu Dakar.
911 GT3 RS od Manthey Racing ma świetne osiągi, brakuje tylko oficjalnego czasu na Nürburgringu.
Lamborghini nie będzie kontynuować przygody z WEC w sezonie 2025. Zadecydowała zmiana regulaminu.