Od przeszło 100 lat światy aut i motocykli romansują ze sobą. Ducati z Bentleyem spotykają się po raz pierwszy.
Karbonowe panele i mocna “szóstka” za plecami tworzą z Porsche 911 Targa restomoda z osiągami GT3.
Kolejny dzień, kolejny restomod na bazie Porsche 911. Tym razem jest to generacja 964 w wersji Targa stworzona w warsztatach Theon Design. Mieszcząca się w Oxfordshire firma specjalizuje się w projektach na bazie 911, a swoje pierwsze dzieła wypuściła w roku 2016. Restomody Theon są wyposażone w nadwozia z włókien węglowych, elektronicznie sterowane amortyzatory i mocno podkręcone silniki, więc są to wyjątkowe samochody podkreślające wszystkie zalety klasycznych Porsche, ale z detalami i wykończeniem na o wiele wyższym poziomie.
Ten konkretny wóz to pierwszy projekt Theon Design na bazie Targi. Samochód bazowy został rozebrany do gołej blachy, a następnie zbudowany od podstaw pod wymagania klienta. Całe poszycie oprócz stalowych drzwi wykonano z kompozytów węglowych, a każdy panel ukształtowano z pomocą programów CAD, aby uzyskać czyste i proporcjonalne nadwozie.
Dodatkowo Theon stosuje karbon do wzmocnienia podłogi starej Targi, aby sztywnością i precyzją kierowania nie odbiegała od swoich kuzynów ze stałym dachem. Z tego powodu Targa jest 60 kg cięższa niż coupe, ale z masą 1228 kg i tak jest 437 kg lżejsza niż jej odpowiednik z rodziny modelowej 992.
Targa od Theon Design otrzymała te same adaptacyjne amortyzatory TracTive co wcześniejsze wozy tego producenta, ale ma dedykowane ustawienia sterownika. Niektóre podzespoły, w tym pompę układu wspomagania czy kompresor klimatyzacji, przeniesiono z tyłu do przodu w celu poprawienia rozkładu mas. Ostatecznie udało się osiągnąć rozsądny kompromis - 48% masy przypada na przód, 52% na tył.
Sercem Targi jest 4-litrowy silnik typu bokser bez doładowania. Powietrze jest zasysane przez otwarte kolektory do sześciu osobnych przepustnic, a szczytowe parametry to 408 KM i 433 Nm. Stosunek mocy do masy jest tu podobny jak w nowocześniejszym GT3 generacji 991. Silnik połączono z ręczną skrzynią w specyfikacji 993 RS, a dodatkowym bajerem jest aktywny układ wydechowy sterowany przyciskiem w kabinie.
Ten konkretny egzemplarz polakierowano na pastelowy błękit z palety Porsche i postawiono na 18-calowych felgach w stylu Fuchs idealnie wypełniających poszerzone nadkola. W środku wiele elementów to włókno węglowe powlekane wysokogatunkową skórą. Znalazły się tu też stworzone przez Theon Design fotele “touring” z tapicerką w charakterystyczną pepitę. Zwieńczeniem kokpitu jest mocno odsadzona kierownica Nardi, a jazdę uprzyjemnia system audio Focal z jednostką sterującą Pioneer.
Restomody Theon Design pochłaniają mnóstwo pracy, dlatego nie należą do tanich. Hardtopy zaczynają się od 390 000 funtów (1,95 mln zł) netto, a Targa wymaga dopłaty w wysokości 25 000 funtów (125 tys. zł). Proces produkcji każdego samochodu trwa 18 miesięcy.
Od przeszło 100 lat światy aut i motocykli romansują ze sobą. Ducati z Bentleyem spotykają się po raz pierwszy.
To pierwszy raz, kiedy na okładce gości nie tylko samochód! O co chodzi w zestawieniu auta i motocykla?
Zapraszamy w okolice Gór Świętokrzyskich, jednego z najstarszych pasm górskich w Europie.
Był F1, P1 i teraz jest… W1. Zadaniem nowego McLarena jest rywalizacja z hipersamochodem Ferrari.
Alpine przechodzi na elektryczność i zaczyna od hatchbacka A290. Czy model ten ma DNA Alpine?
Koncept Mazda Iconic SP z silnikiem Wankla przeobrazi się w niewielki sportowy samochód produkcyjny.
Pierwszy elektryczny Bentley pojawi się w 2026 roku, ale marka zamierza pozostać przy ICE do 2035.
Morgan wprowadza istotny lifting całej gamy Plus Four. Model ten po raz pierwszy trafi do USA.
Wiele już powiedziano na temat hybrydowego M5, ale czas przestać gadać. Czas się przejechać.
Od przeszło 100 lat światy aut i motocykli romansują ze sobą. Ducati z Bentleyem spotykają się po raz pierwszy.
Pirelli i Bosch dążą do wykorzystania technologii MEMS Boscha w aplikacjach wewnątrzoponowych.
Napęd na cztery koła z Corolli GR zrobił z GR86 unikalną współczesną wersję Celiki GT-Four.
Circuito do Sol to zestaw zakrętów inspirowanych słynnymi torami świata. Można tu nawet wynająć dom.
Kodiaq RS rocznik 2025 ma pod maską 2-litrową benzynową jednostkę o mocy 265 KM z Golfa GTI.
Zbudowany przez Calluma drogowy Jaguar C-X75 jest ilustracją niewykorzystanego potencjału tego auta.
Fundusz CYVN Holdings z Abu Zabi chce przejąć dział samochodów drogowych McLarena.