Czytelnicy wybierają cel, my ruszamy w drogę – te proste zasady zmieniły się dla nas w wymarzoną przygodę.
Maserati wykorzystało swój program wyścigowy, aby stworzyć najostrzejsze drogowe MC20.
Maserati MC20 to jeden z najlepiej jeżdżących i najbardziej ekscytujących supersamochodów na rynku, co mieliśmy okazję potwierdzić dając mu tytuł Evo Car of the Year 2022. Naszym zdaniem nie było tam już wiele do poprawienia, ale tworząc MC20 GT2 Stradale producent podjął próbę dalszego ulepszenia tego auta.
Pokazany na The Quail w Kalifornii nowy model GT2 Stradale będzie rywalizował z Porsche 911 GT3 RS, a od strony technicznej jest spokrewniony z wyścigowym Maserati MC20 klasy GT2. W ramach modernizacji Włosi zaaplikowali nowy pakiet aerodynamiczny, mocniejszy silnik V6 twin turbo oraz poprawki zawieszenia. W ten sposób odblokowali potencjał auta na torze bez drastycznego ograniczenia jego użyteczności na drogach publicznych.
MC20 GT2 Stradale otrzymało wiele modyfikacji nadwozia wprost inspirowanych wyścigowym odpowiednikiem. Pojawił się cały nowy przód ze znacznie bardziej agresywnymi wlotami powietrza i większym karbonowym splitterem. Nowa przednia maska także jest z karbonu i posiada kilka wycięć wentylacyjnych. Z kolei otwory w górnej części błotników redukują ciśnienie w nadkolach i redukują siłę unoszącą auto przy dużej prędkości.
Dalej widać nowe karbonowe chwyty powietrza zasilające wzmocniony silnik i oczywiście stałe skrzydło na “łabędzich szyjkach” dominujące tył auta. Współpracuje ono z małą lotką na krawędzi klapy oraz przeprojektowanym dyfuzorem trzymającym GT2 Stradale przyssane do asfaltu przy większej prędkości.
Mimo większej liczby elementów nadwozia MC20 GT2 Stradale jest o 60 kg lżejsze niż normalne Maserati MC20, które zważyliśmy podczas jednego z testów uzyskując wynik 1700 kg. Ma też niższą prędkość maksymalną równą 320 km/h, prawdopodobnie z powodu większego oporu aerodynamicznego nowych części. Może się za to pochwalić lepszym przyspieszeniem do 100 km/h: 2,8 s.
W modelu GT2 Stradale zastosowano trochę mocniejszą odmianę 3-litrowego silnika V6 “Nettuno” z dwoma turbinami, który teraz osiąga 640 KM. Pojawiły się opony Michelin Pilot Sport Cup 2 R, czyli torowe semi-slicki z homologacją drogową pozwalające na maksymalizację potencjału auta. Są one założone na felgi z centralną nakrętką jak w modelu wyścigowym. Bylibyśmy zdziwieni gdyby za tak szerokimi modyfikacjami nie poszły adekwatne poprawki w zawieszeniu i jego geometrii, ale Maserati nie podaje na ten temat żadnych informacji.
W kabinie GT2 Stradale przeszło ukierunkowaną na motosport metamorfozę. Spłaszczona od góry kierownica otrzymała diody podpowiadające kiedy zmienić bieg, pojawiły się karbonowe fotele, karbonowa deska pokryta od góry alcantarą i nowy układ przyrządów. Jedną z nowości jest przełącznik trybów jazdy ze zintegrowanym wyświetlaczem zamiast pokrętła jak w innych MC20.
Nie ma w komunikatach Maserati żadnej informacji na temat wielkości produkcji albo ceny MC20 GT2 Stradale, jednak już standardowe MC20 kosztuje około 1,4 mln zł. GT2 na pewno będzie droższe, zatem przewyższy ceną także głównego rywala, Porsche 911 GT3 RS kosztujące minimum 1,33 mln zł.
Czytelnicy wybierają cel, my ruszamy w drogę – te proste zasady zmieniły się dla nas w wymarzoną przygodę.
Włoski hot hatch na bazie Fiata 500 miał długie i owocne życie, ale nadszedł czas pożegnania.
Nazwa „Dom Volvo” kojarzy się z przyjaznym miejscem. Idealnym na powitanie dokładnie przemyślanego, elektrycznego SUV-a.
Zawarta w nazwie „ochrona”, to niejedyna zaleta folii ochronnych. Sprawdź jak poprawić komfort użytkowania ekranów dotykowych.
Elektryczne Renault R17 to jeden z tych konceptów, które bardzo byśmy chcieli zobaczyć w produkcji.
Nowy wóz Alonso brzmi lepiej niż bolid i jest prawie tak samo szybki. Ale ma tablice rejestracyjne…
Cupra Terramar to sportowy kuzyn VW Tiguana z silnikiem od Golfa GTI lub hybrydą plug-in.
Aston Martin Vanquish w 2024 roku powraca z nowym designem i podwójnie uturbionym V12 o mocy 835 KM.
Czytelnicy wybierają cel, my ruszamy w drogę – te proste zasady zmieniły się dla nas w wymarzoną przygodę.
Audi wprowadza zmodernizowanego SUV-a Q5 oraz sportowe SQ5 z 3-litrowym V6 TFSI o mocy 367 KM.
Hyundai na poważnie przymierza się do produkcji modelu N Vision 74. Padła nawet data: 2030 r.
Speedster PureSpeed będzie pierwszym z serii ultra-ekskluzywnych modeli specjalnych AMG.
Audi S3 po liftingu zyskało na dynamice jazdy i znacząco zbliżyło się do Mercedesa-AMG A35.
Brytyjski Kingsley wprowadza serię personalizowanych Defenderów V8 w wersjach 90 i 110.
Nomad z napędem elektrycznym to najnowszy pomysł Ariela na uniwersalne buggy do zabawy w terenie.
Aquaracer Professional 300 w wersjach Date i GMT, oddaje hołd tym, którzy odpowiadają na wezwanie natury.