Zamów najnowsze wydanie magazynu EVO
Już dziś możesz zamówić nowy numer lub prenumeratę magazynu EVO. Magazyn jest również dostępny w najlepszych salonach prasowych.
Po sześciu latach prac Pagani zaprezentowało nowy model Utopia wyposażony w mocne V12 twin turbo.
Pagani w końcu ma następcę Huayry i Zondy - Utopia ma być od tej pory podstawowym modelem w portfolio włoskiej marki. Nowy hipersamochód Pagani zrobiony jest według starych wzorców, ale z niezbędnymi, współczesnymi uzupełnieniami. Powstanie tylko 99 egzemplarzy Utopii, każdy w cenie co najmniej 2,2 mln funtów (około 12 mln zł) netto.
W przypadku tego projektu konstruktorzy chcieli bardziej skupić się na prostocie i lekkości, ale przy zachowaniu kluczowych wartości charakterystycznych dla Pagani od samego początku produkcji legendarnej Zondy. Sześć lat - tyle zajęło przeistoczenie idei w gotowy samochód.
Pagani C10 (Utopia) na zdjęciach - następca Huayry niemal gotowy >>
Utopia porzuciła płynne i zwiewne kształty Huayry na rzecz bardziej ostrych linii kojarzonych z Zondą, wymieszanych w specyficzny sposób z akcentami lat 50. i 60. Szczególnie w tylnej części auta widać wyraźne kształty Zondy, co powinno się spodobać miłośnikom i wieloletnim klientom marki. W celu maksymalnego zmniejszenia masy Pagani stworzyło wiele elementów karoserii z litego aluminium, ale część poszycia wykonano także z kompozytów.
W przeciwieństwie do współczesnych hipersamochodów, także wielu wcieleń modelu Huayra, Utopia nie eksponuje większości zaawansowanej aerodynamiki. Przedni splitter i maska zarówno poprawiają docisk jak i wspomagają chłodzenie, a z tyłu zastosowano aktywne elementy aerodynamiczne, co pozwoliło na uzyskanie balansu aero w stosunku 46-54% między przodem, a tyłem auta.
Pod karoserią kryje się kompozytowy monokok wykonany z najnowocześniejszych splotów włókien węglowych nazwanych Carbo-Titanium HP62 G2 i Carbo-Triax HP62, które zwiększają sztywność skrętną o 10,5% w stosunku do Huayry. W rezultacie Utopia waży na sucho zaledwie 1280 kg, co oznacza spadek o 70 kg w stosunku do oryginalnej Huayry i wzrost o zaledwie 70 kg w stosunku do Zondy.
Niezależne zawieszenie z podwójnymi wahaczami i pół-aktywnymi amortyzatorami to nowość w Utopii, ale podobne systemy Pagani stosowało w typowo torowej Huayrze R. Z kolei całkowicie tytanowy wydech pokryty warstwą ceramiki wykonano na wzór niedawnego projektu specjalnego o nazwie Huayra Codalunga.
Pagani Utopia wyposażona jest w ten sam 6-litrowy silnik AMG, który znamy już z Huayry. Podwójnie doładowane V12 ma jednak wyższą moc wynoszącą aż 864 KM i niebotyczny moment obrotowy 1100 Nm, co oznacza wzrost o 24 KM w stosunku do najmocniejszej drogowej odmiany poprzednika. Zmodernizowany dla Utopii rozrząd umożliwił podniesienie maksymalnych obrotów do wartości 6700. Moc trafia na tył poprzez odelżoną wersję 7-biegowego automatu Xtrac lub (uwaga) przez nową, 7-stopniową skrzynię manualną.
Niesamowite felgi w rozmiarze 21 i 22 cale wykuła z aluminium firma APP Tech. Zawierają one dodatkowe nakładki z karbonu, które ułatwiają odprowadzanie gorącego powietrza z hamulców i jednocześnie upłynniają przepływ strugi pod samochodem. Chłodzenie musi być naprawdę potężne, bo na przedniej osi pracują 6-tłoczkowe zaciski i 410-milimetrowe tarcze karbonowo-ceramiczne. Z tyłu zastosowano zaciski 4-tłoczkowe i tarcze w rozmiarze 390 mm. Opony Pirelli P Zero Corsa mają z przodu szerokość 265 mm, a z tyłu aż 325 mm. W opcji można zamówić komplet zimowych opon Pirelli SottoZero.
Wnętrze wykonano w stylu typowym dla Pagani - próżno tu szukać wielkich ekranów, za to pełno jest misternych metalowych wykończeń i wysokogatunkowej skóry. Stałym elementem wystroju wnętrza jest także odsłonięty mechanizm wybieraka biegów. Nowością w Utopii są zegary - ich szkieletowa konstrukcja częściowo ujawnia pracę ukrytych w nich mechanizmów, na dodatek nietypowo podświetlonych. Styliści Pagani zaprojektowali od nowa także kierownicę, która wykonywana jest z pojedynczego bloku aluminium.
Całkowita populacja Pagani Utopia ma wynieść 99 sztuk. Ceny nowego modelu zaczynają się od 2,2 mln funtów (12 mln zł) bez podatków.
Silnik: V12, 6.0 twin turbo
Moc: 864 KM przy 6000 obr./min.
Moment obrotowy: 1100 Nm przy 2800-5900 obr./min.
Masa (na sucho): 1280 kg (670 KM/tonę)
0-100 km/h: brak danych
Prędkość: brak danych
Cena: od 12 mln zł
Już dziś możesz zamówić nowy numer lub prenumeratę magazynu EVO. Magazyn jest również dostępny w najlepszych salonach prasowych.
Mariusz Miękoś pokonuje Grzegorza Grzybowskiego w pierwszym wyścigu sezonu 2023 Wyścigowych Samochodowych Polski.
Nevera ma 1914 KM i mimo napędu elektrycznego zaliczamy go do czołówki "prawdziwych" samochodów.
Najbardziej ekstremalne Lamborghini Huracán okazuje się najbardziej użyteczne i sprawia dużo frajdy.
Otwieramy sezon razem z najwspanialszymi kąskami nieprzeciętnej motoryzacji.
Z okazji okrągłej rocznicy założenia firmy słynna tarcza Porsche otrzymała nowy design.
Golf R stał się mocniejszy niż kiedykolwiek - nowa limitowana do 333 sztuk wersja ma równo 333 KM.
Włoski startup chce wypuścić dwa nowe modele EV. Jeden z nich będzie konkurował z Porsche Taycan.
Dział SVO stworzył szybszą i bardziej muskularną wersję Range Rovera Sport z motorem V8.
Porsche przygotowuje lekką, ekstremalną pochodną GT3 Touring inspirowaną dawnym modelem 911 ST.
Mariusz Miękoś pokonuje Grzegorza Grzybowskiego w pierwszym wyścigu sezonu 2023 Wyścigowych Samochodowych Polski.
Od dekad nie ma konkurencji i jest synonimem braku konieczności udowadniania czegokolwiek. Od teraz - z nienachalną personalizacją.
Od sezonu 2026 zielone bolidy Aston Martina będą wyposażone w kompletne układy napędowe Hondy.
Ledwo poznaliśmy nowe BMW M2, a już w fazie testów jest jego wersja rozwojowa CS.
Do walki z Bentleyem i Ferrari Aston Martin wystawia nowy model DB12 o mocy 680 KM.
Po 50 latach produkcji Caterham Seven wkracza w zupełnie nieznany sobie obszar bezemisyjnego napędu.
Nowa seria 5 ma bliźniaka w postaci elektrycznej limuzyny i5 M60, której moc przekracza 600 KM.